Προς το περιεχόμενο

fender champion 600


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιά σας,

 

έχετε δει καθόλου αυτό το ενισχυτάκι

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=2330100000

 

Υπάρχει πουθενά στην Αθήνα να το ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Άντε να κάνω ένα ξέθαμμα.... να μην ανοίγω νέο θέμα.

Έχω έναν ενισχυτή Fender (τι πρωτότυπο) Champion 600 τον οποίο μου αρέσει να πειράζω γενικώς για τον χαβαλέ ψάχνοντας τον ήχο της λάμπας.

Αρχικά έπαιξα με τις λυχνίες ανακαλύπτοντας ότι βάζοντας μεταλλική 6L6 στην θέση της 6v6 έχω πολύ καλύτερα καθαρά χωρίς να σπάει πουθενά ο ήχος του ενισχυτή.

Ξαναβάζω την 6V6 αλλάζω το άθλιο κινέζικο Fender με ένα Jensen, αλλάζω και την κινέζα 12ΑΧ7 με μια 12ΑΤ7 και έχω αμέσως πολύ καλύτερη χροιά. Αλλάζοντας εισόδους (Hi - Low) έχω το φαινόμενο του καθαρού-βρώμικου, κι εδώ θέλω την άποψή σας (οι γνωρίζοντες) μπορώ θεωρητικά να μικρύνω την αντίσταση εισόδου ώστε να marsalliσει ο μικρούλης, τι άλλο πάει στο μυαλό σας από μόντα να του δοκιμάσω?

Αυτό που του λείπει πολύ είναι ένα Reverb (κάποια στιγμή είχα βρεί ένα σχεδιο) έχει κανείς κανένα εύκαιρο (σχέδιο) να το πετάξω μέσα??? θέλω κάτι απλό (ένα ποτενσιόμετρο μόνο όπως οι ενισχυτές) για να το τοποθετήσω μέσα στον ενισχυτή.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή πλατφόρμα για πειραματισμούς. Δες το σχηματικό που στέλνω. Αν μειώσεις τις αντιστάσεις R25 και R14 θα έχεις περισσότερο gain και για τις δύο εισόδους (low, hi). Θα μπορούσες στη θέση τους να βάλεις ένα διπλό(stereo) ποτενσιόμετρο 10ΚΩ γραμμικό για να έχεις gain control. Στο Min θα είναι κανονικά ο champ και στο max η αντίσταση θα είναι μηδέν και θα έχει μπόλικο boost. Στάνταρντ θα γίνει πιο γκαζο-μαρσαλάτος.

Επίσης, μπορείς να αντικαταστήσεις και την αντίσταση R5 με μικρότερη(π.χ. 5~20ΚΩ) για extra gain.

Champion_600_Schematic.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μειωσεις τις τιμες των κλασσικων 68Κ (R5, R6) στο διαιρετη της εισοδου για πιο "δυνατο χτυπημα" στην προενισχυτρια.

 

Επισης μπορεις να δοκιμασει να κανεις bypass το "fixed tonestack" και να γλιτωσεις τις απωλειες. Εκει θα εχεις ενα ωμο, αλλα δυνατο σημα που θα κοπαναει τη 6V6 ψιλοανελεητα...  8)

 

Μπορεις να δοκιμασει να μειωσεις την ανοδικη ταση της προενισχυσης, βαζοντας μεγαλυτερη τιμη στην R8 ή R9. Αυτο θα "λερωσει" τα πραματα καπως...

 

γενικως, χωραει πειραγμα.   8)

 

...αλλα Marshallιζέ ηχο απο 6V6 μη περιμενεις   :)

 

 

εδιτ-> για reverb παρε κανα πεταλακι. To FRV της Boss που εχω επαιζε πολυ ωραια σε champ600 οταν το ειχα πρωτοδοκιμασει στο Στολλα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήξερα ότι μπορούσα να βασιστώ πάνω σας (σαν γνήσιος τεμπέλης)....

Καλά δεν θα γίνει και Marshall αλλά έχω ακούσει και καλό βρώμικο από 6V6 (Deluxe Reverb II).

Alderbody R8 & R9 θα τις μικρύνω και τα 68Κ των R5,6 θα γίνει 48ΚΩ

 

Πεταλάκι έχω της Βoss, λέμε σε δουλειά να βρισκόμαστε.

 

Θα ρυθμίσω το low στο επίπεδο που θέλω και θα βγάλω το gain με ποτ στη φάτσα...

Θα φάει η μύγα σίδερο το ΣΚ....

χε χε χε..

Ευπροσδεκτες όλες οι προτάσεις....

Άντε και μετά θα χερουκλώσουμε τον Deluxe Reverb.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω τον ιδιο και ψαχνομαι για mods :) Πολυ ωραιο θεμα, ενημερωνε μας για την προοδο πανω στον ενισχυτη :)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω τον ιδιο και ψαχνομαι για mods :) Πολυ ωραιο θεμα, ενημερωνε μας για την προοδο πανω στον ενισχυτη :)

 

Σαφώς, να μην κάνουμε τα ίδια  ;)  ;)  ;)  ;)  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου