Προς το περιεχόμενο

μεταφορα κιθαρας στη ζεστη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εγω με αυτην την κιθαρα http://www.guitarras-madrigal.com/prod_enlarge.asp?prodcat=0200&prodtbl=020000&prodid=48

και με μια μετρια μαλακια θηκη μπορω να την παρω στο μη κλιματιζομενο εξωχικο μου και καμια φορα να φαει και κανεναν ηλιο για ενα 20λεπτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας μήν είμαστε υπερβολικοί.......δεν είδα τιμές στο site,υποθέτω πως πρόκειται για μάλλον ακριβό εργαλείο,αλλά τελικά τις κιθάρες τις έχουμε για να περνάμε όμορφα.Εφόσον δε γίνει κάτι δρακουλέ (φοβερή εναλλαγή απο ζέστη σε κρύο,υγρασία,παράτημα στον ήλιο),φυσικά να την πάρεις και να την μάθεις κι αυτή να ζεί.....άντε γιατί όσο τις χαιδεύουμε τόσο γαιδουρεύουνε κι αυτές.... 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω με αυτην την κιθαρα http://www.guitarras-madrigal.com/prod_enlarge.asp?prodcat=0200&prodtbl=020000&prodid=48

και με μια μετρια μαλακια θηκη μπορω να την παρω στο μη κλιματιζομενο εξωχικο μου και καμια φορα να φαει και κανεναν ηλιο για ενα 20λεπτο;

 

E, ναι ρε.. Σιγά μην πάθει τιποτα σε μη κλιματιζόμενο σπίτι... Και να τη δει ο ήλιος για λίγο δε θα πάθει τίποτα.. Ετσι κι αλλιώς όταν φευγουν απο το εργοστάσιο και μέχρι να φτάσουν στα χέρια μας περνανε από νταλίκες, κοντεϊνερς, πλοια, αποθήκες κτλ.. Το θέμα είναι τι γίνεται αν μείνει εκτεθειμένη στο ύπαιθρο για μέρες, πχ στο camping.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Βασικά πέρασε ένας μήνας αλλά ελπίζω να μην φύγατε ακόμα για διακοπές...

Δεν είναι η υγρασία το πρόβλημα αλλά η ξηρασία που δημιουργείται από την υπερβολική ζέστη.

 

Υπάρχουν υγραντήρες για διάφορα όργανα

Εγώ έχω για το βιολί μου

Για την ακουστική υποθέτω πως θα χρειαστείτε κάτι σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/planet_waves_pwgch_luftbefeuchter.htm

 

Υπάρχουν και πιο απλά συστήματα.

Ένας luthier μου είχε πει αν βλέπει την υγρασία να πέφτει επικίνδυνα να βρέχω το όργανο με μερικές σταγόνες (δεν το έκανα ποτέ). Πάντως πολύς κόσμος έχει κλάψει όργανα...

 

Επίσης για την πιθανή βραδινή υγρασία απλά βάλτε το όργανο μέσα σε μια καλή θήκη κ καθαρίστε τις χορδές μετά το παίξιμο αν και δεν γλιτώνουν συνήθως από τη σκουριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τωρα που ειδα αυτο που ποσταρες μου ηρθε

η πατεντα

Κυριοι , υγραντηρες απο κουτια φυλαξης πουρων

μικρα , τζαμπα και με την ιδια αρχη λειτουργιας

Σε ολα τα καταστηματα με ειδη καπνιστου

βουρρρρρρρ!!!

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα προνοήσει .

 

Είχα παραγγείλει εδώ και κανα μήνα κιθάρα απο τον thomann , harley benton αμα θυμάμαι καλά μου ήρθε σύνολο με μεταφορικά 70 πουλια

Και την κουβαλάω στην παραλία. :D όχι σε διακοπές.Κάθε φορά που πάω θάλασσα την παίρνω..δεν νομίζω να έχει κανενας προβλημα με κιθάρα στις διακοπές εφοσον την προσεχει λιγο

 

Τωρα για υγραντηρες δεν ξέρω...μεχρι στιγμης παντως καλα παει , ελπιζω να μην μου εκραγει μολις τελειωσει το καλοκαιρι...... :?

 

Α ναι την κουβαλαω σε μαλακη θηκη που ειχα απο την αλλη κλασσικη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τρεχω απο δω και απο κει στις διακοπες μου με μια ισπανικης προελευσης παλια χειροποιητη κλασσικη χωρις θηκες χωρις τιποτα και δε εχει παθει το παραμικρο. Αν την εχει την κιθαρουλα της στον ισκιο η κοπελιτσα δεν θα εχει και κανα τρελο προβλημα. Παρε και κανενα περιεργο απο αυτα που βαζουν στα παρμπριζ στα αυτοκινητα για τον ηλιο!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου