Προς το περιεχόμενο

2 εισοδοι στην Tonelab κ κατι ακομα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα κυριοι! :)

 

Εχω στο μυαλο μου μια περιεργη συνδεσμολογια και θελω να ρωτησω ΑΝ και ΠΩΣ γινεται.

 

Θελω καταρχην να δημιουργησω 2 εισοδους στην Tonelab.Δεν με απασχολει αν θα παιζουν ταυτοχρονα και οι 2 πηγες,αλλα ισως να μου χρειαστει σε καποια φαση.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ρυθμιζεται η σχετικη τους ενταση απο την εισοδο αυτη ωστε οταν αλλαζω οργανο να μη χρειαζεται να πειραζω ΟΛΕΣ τις ρυθμισεις απλα να αλλαζω μπανκα και να ειμαι ετοιμος.Κοινως ας πουμε οτι θελω ενα πεταλακι,που μπαινει μπροστα απο εναν ενισχυτη ο οπoιος εχει μονο 1 εισοδο,ωστε να μπορω να συνδεω πανω του 2 κιθαρες.

 

Επισης θελω με αλλη μια(?) τετοια συσκευη να μπορω να στελνω την εξοδο απο το loopstation ΞΑΝΑ στην Tonelab ωστε να διαμορφωνω την τελικη μου λουπα με εφφε.Δηλαδη ουσιαστικα λεω οτι θα ηθελα να εχω TL-loopstation-TL-amp. 8O

Μηπως κανει κατι τετοιο το RC50???

 

Φυσικα η παρουσα συνδεσμολογια ειναι κιθαρα->tonelab->loopstation->amp.

 

Δεν ειναι απαραιτητο να γινονται και τα 2 ταυτοχρονα.Αν εχετε αποψη ,απαντηστε για οποιοδηποτε σκελος ειναι εφικτο. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το ένα expression pedal με ορισμένο εύρος volume ώστε όταν είναι τελείως κάτω να αντιστοιχεί στο ένα όργανο και όταν είναι τελείως πάνω να αντιστοιχεί στο άλλο (αν θυμάμαι καλά γίνεται για δες το)

 

Όσο για το δεύτερο,μα ήδη δεν δημιουργείς λούπα με εφέ αφού το loopstation παίρνει είσοδο από την έξοδο της tonelab? Γιατί θες να ξαναστείλεις το σήμα πίσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το ένα expression pedal με ορισμένο εύρος volume ώστε όταν είναι τελείως κάτω να αντιστοιχεί στο ένα όργανο και όταν είναι τελείως πάνω να αντιστοιχεί στο άλλο (αν θυμάμαι καλά γίνεται για δες το)

 

Μα δεν εχει 2 inputs η Tonelab.

 

Όσο για το δεύτερο' date='μα ήδη δεν δημιουργείς λούπα με εφέ αφού το loopstation παίρνει είσοδο από την έξοδο της tonelab? Γιατί θες να ξαναστείλεις το σήμα πίσω???[/quote']

 

Γιατι στο loopstation με διαφορους τροπους μπορεις να γραψεις πραγματα που δεν γινεται να παιχτουν.Αυτο το τελικο αποτελεσμα μπορει στο τελος να θελω να το περασω απο φιλτρα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα να αλλάζεις τις κιθάρες αφού δεν σε νοιάζει εξαρχής να παίζουν ταυτόχρονα.

Πάντως μια καλή λύση είναι αυτό http://www.thomann.de/gr/behringer_ab_100.htm

όπου έχει ξεχωριστό level για κάθε instrument

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελήσεις να παίξουν και ταυτόχρονα θα πρέπει να πας σε μιξεράκι σαν κι αυτό http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_502.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τον κοπο σου.Δε με ενδιαφερει η xenyx ,ξεχασα να αναφερω οτι θελω πεταλακι.

Παραμενει το 2ο σκελος για οποιον ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση για το δεύτερο ερώτημα δεν βλέπω να υπάρχει με τον υπάρχον εξοπλισμό.Μόνο αν έστελνες το 1 out του loopstation στο RETURN της vox αλλά πάλι θα δημιουργηθεί feedback.

 

Πάντως λύση υπάρχει μόνο αν βάλεις ένα ακόμη switch σαν το πρώτο της Behringer που σου είπα,στην έξοδο του loopstation και κάνεις το εξής:

 

Συνδέεις την μία έξοδο του loopstation κανονικά στο ΙN1 του switch.

 

Tην άλλη έξοδο την στέλνεις σε εφέ που θέλεις (πεταλάκια,φίλτρα κλπ) και μετά στο IN2 του switch.

 

Tην έξοδο του switch την στέλνεις στον amp.

 

Έτσι με ένα κουμπί θα αλλάζεις από "dry" loopstation σε effected loopstation.

 

Mόνο έτσι δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τώρα είδα αυτο το θέμα ψάχνοντας κάτι...

Μήπως η λύση στο πρόβλημά σου είναι το πεταλάκι LINE SELECTOR της BOSS ?? μπορείς να συνδέσεις 2 όργανα με μια έξοδο (ή και περισσότερες) και να ρυθμίσεις την ένταση των 2 οργάνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου