Προς το περιεχόμενο

HELP! (Πρόβλημα με κωδικο WinProf)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys βοήθεια! Έχω τα windows 2000 professional και για να εκκινήσουν, δίνω στην αρχή ένα username και κωδικό με Ctrl-Alt-Del. Πρόσφατα στο desktop μου μπήκε ένα #$^(&^#$!#!#$@& worm και, μή έχοντας κάποιο αντιβάιρους, τσαντίστηκα και άρχισα να σβήνω αρχεία(μέγα λάθος,το ξέρω). Μάλλον πρέπει να έσβησα κάποιο αρχείο log, που είχε μέσα τους κωδικούς,γιατί τώρα πάω να μπω με τον κωδικό μου και μου λέει ότι είναι λάθος.Δοκίμασα και άλλες παραλλαγές(π.χ. admin) αλλά τζίφος! Μέσα στον σκληρό αυτό βρίσκεται όλη μου η ζωή: 28 GBytes mp3, όλη η μουσική που έχω κάνει εγώ, προγράμματα...και κυρίως η πτυχιακή μου.Ξέρω ότι έπρεπε να κάνω μπακ-απ,αλλά το αμέλησα.Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπω στον σκληρό μου παρακάμπτοντας τον κωδικό?Ας κάνω φορμάτ μετά που λέει ο λόγος, αρχεί να πάρω τα αρχεία του σκληρού (με κάποιον εξωτερικό ίσως).Παιδιά είναι μεγάλη ανάγκη,θα με σώσετε ειλικρινά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πας εδώ: http://www.knoppix.org/

2. Κατεβάζεις το ISO image του Knoppix και το καις σε 1 CDακι.

3. Αρχίζεις τον υπολογιστή από αυτό το CD.

4. Ξεκινάει το Knoppix, στην επιφάνεια εργασίας του θα δεις συντόμευση για το δίσκο σου, ό,τι θες μπορεις να το τραβήξεις π.χ. με 1 flashακι. Το περιβάλλον μοιάζει πολύ με Windows, μην ανησυχείς.

 

Τα παραπάνω δεν είναι μόνιμη λύση στο πρόβλημά σου, απλά αν θέλεις πολύ κάποιο αρχείο και δε θες να πειράξεις τπτ στο PC σου είναι η ιδανική λύση.

 

Υποθέτω για να διορθώσεις το πρόβλημα, θέλει επανεγκατάσταση των Windows αλλά δεν ξέρω ακριβώς σε τι κατάσταση βρίσκεται το PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν γουσταρεις knoppix κατεβαζεις το Ubuntu και το καθιερώνεις....

 

Πάντως είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο ποσα πραγματα μπορείς να διορθώσεις (...και χαλασεις :lol: ) με live cd linux....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά αν δεν μπορείς να μπεις στα win είναι πρόβλημα. Προσπάθησε να κάνεις εκκίνηση από cd και τρέξε κανα live cd από linux. Από την άλλη μπορείς να πας σε κάποιο μαγαζί που ασχολήται με το άθλημα και θα σου κάνουν backup ότι θες και μετά format.

 

Στα καινούρια θα βάλεις 1 καλό αντιικό και θα κάνεις συνεχές backup. Αυτό που έκανες ισοδυναμεί με αυτοκτονία!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν γουσταρεις knoppix κατεβαζεις το Ubuntu και το καθιερώνεις....

 

Ναι ναι ναι ubundu τρέχω τώρα και έχω μείνει εντελώς λαλακας με όλα τα χαρακτηριστικά του! Να έτρεχε και μουσικές εφαρμογές θα ήμουν πανευτηχής!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όπως και να το κάνουμε μια κοινότητα με ελευθερες εφαρμογες δεν θα έχει ποτέ λόγους να ανταγωνιστεί εμπορικές εταιρίες και ειδικά σε ένα τόσο ιδιαίτερο τομέα των υπολογιστών....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι.

 

Παρόλα αυτά έχει κάτι περίεργα πράματα....

 

Να φανταστείς στο Puppylinux που έχω στην αρχαιολογία μου, έχω βάλει samba, και διάφορα άλλα περίεργα και το σαράβαλο πέταξε! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;

 

¶σχετο αλλά λόγω οφτοπικ το κόβω εδώ, μην μου την πουν κιόλας!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν ειναι σε διαφορετικο partition τα αρχεια που θες, τραβα ενα φορματ στο παρτισιον με τα windows και δεν θα χεις προβλημα. Αν παλι ειναι σε ενα παρτιτιον ολα, λινουξ live και ρωτα να σου πουνε κανενα προγραμμα για εγγραφες cd/dvd και θα σαι οκ.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys βοήθεια! Έχω τα windows 2000 professional και για να εκκινήσουν' date=' δίνω στην αρχή ένα username και κωδικό με Ctrl-Alt-Del. Πρόσφατα στο desktop μου μπήκε ένα #$^(&^#$!#!#$@& worm και, μή έχοντας κάποιο αντιβάιρους, τσαντίστηκα και άρχισα να σβήνω αρχεία(μέγα λάθος,το ξέρω). Μάλλον πρέπει να έσβησα κάποιο αρχείο log, που είχε μέσα τους κωδικούς,γιατί τώρα πάω να μπω με τον κωδικό μου και μου λέει ότι είναι λάθος.Δοκίμασα και άλλες παραλλαγές(π.χ. admin) αλλά τζίφος! Μέσα στον σκληρό αυτό βρίσκεται όλη μου η ζωή: 28 GBytes mp3, όλη η μουσική που έχω κάνει εγώ, προγράμματα...και κυρίως η πτυχιακή μου.Ξέρω ότι έπρεπε να κάνω μπακ-απ,αλλά το αμέλησα.Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπω στον σκληρό μου παρακάμπτοντας τον κωδικό?Ας κάνω φορμάτ μετά που λέει ο λόγος, αρχεί να πάρω τα αρχεία του σκληρού (με κάποιον εξωτερικό ίσως).Παιδιά είναι μεγάλη ανάγκη,θα με σώσετε ειλικρινά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων[/quote']

 

Δοκίμασες administrator και κενό password ή τον κωδικό σου και κενό password? (κενό όχι να πατήσεις spacebar)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου