Προς το περιεχόμενο

"Φτηνες" κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα πολυ ενδιαφερον τεστ του περιοδικου GP

 

συγκρινει πολλες διαφορετικες μαρκες & μοντελλα..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η PRS Soapbar II είναι φανταστική κιθάρα!! ¶ψογη κατασκευή, όταν την είχα δοκιμάσει δεν ήξερα ότι ήταν η φθηνή σειρά της PRS και όταν μου το είπαν έπαθα πλάκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα το test μου επιβεβαίωσε όσα πίστευα ήδη, από ίδια εμπειρία, για τις SG της Εpiphone.

Όσα γράφουν για την Faded G-400 ισχύουν 100% και για όλες τις SG που βρίσκονται από πάνω της στο price range, δηλ. G-400 Standard, G-400 Custom, G-400 Vintage και ΦΥΣΙΚΑ SG Elitist (που έχει σταματήσει να βγαίνει πλέον, ακόμη και στην Ιαπωνία).

Πλέον με Grover tuners, πολύ καλά φτιαγμένο μπράτσο και stock μαγνήτες που καμία σχέση δεν έχουν με τα αίσχη που έβαζε η Epiphone μέχρι το 2002 στις κιθάρες της, αν οι τύποι διορθώσουν λίγο το ζύγισμα μεταξύ σώματος και μπράτσου θα μιλάμε για το καλύτερο value for money σε ασιατικές κιθάρες με humbuckers. Αν αλλάξει κανείς και τους μαγνήτες με αυτούς που φοράει η Gibson SG Standard, όποιος τις ξεχωρίσει ηχητικά με κλειστά μάτια...κερδίζει μία! :lol: :lol:

Επίσης εκπληκτική για την τιμή της είναι και η Squier Tele Custom II με τους P90s, με μοναδικό μειονέκτημα το λίγο "τσαπατσούλικα" φτιαγμένο μπράτσο της. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι τύποι διορθώσουν λίγο το ζύγισμα μεταξύ σώματος και μπράτσου θα μιλάμε για το καλύτερο value for money σε ασιατικές κιθάρες με humbuckers.

 

αυτό είναι ένα σχεδόν default "Bug" στα ταυράκια, που μου αρέσει!!! και η gibson και η epiphone το έχουν. Στη gibson μου είναι χειρότερα τα πράγματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι τύποι διορθώσουν λίγο το ζύγισμα μεταξύ σώματος και μπράτσου θα μιλάμε για το καλύτερο value for money σε ασιατικές κιθάρες με humbuckers.

 

αυτό είναι ένα σχεδόν default "Bug" στα ταυράκια' date=' που μου αρέσει!!! και η gibson και η epiphone το έχουν. Στη gibson μου είναι χειρότερα τα πράγματα!!![/quote']

 

Μία Gibson Faded SG που είχα παίξει πριν λίγο καιρό ήταν καλύτερη στο θέμα "ζύγισμα" από την Epi, όμως ήταν εμφανισιακά μακράν χειρότερη (τα dot inlays στην ταστιέρα δεν είναι για ταυράκια... :D ) και επί της ουσίας το feeling του μπράτσου ήταν ελεεινό. Και όλα αυτά για τα διπλάσια χρήματα...

 

Από καλύτερη σειρά Gibson SG δεν έχω προσωπική εμπειρία, θέλω να πιστεύω ότι σε μια SG '61 RI αυτές οι παιδικές ασθένειες θα έχουν θεραπευθεί, αλλά βέβαια θεωρώ υπερβολή να δώσεις 2.000 ευρώ για ζητήματα που μπορούν να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά και με άλλο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την '61 την έχει ένας φίλος μου...απλά απίστευτο όργανο...πρόσφατα δοκίμασα και την supreme...με το που την βλέπεις παθαίνεις 5 εγκεφαλικά... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει τα καλυτερα για τις godin sd (την απλη) και της freeway classic (οχι την sa)

 

σκεφτομαι να αποκτησω μια απο τις 2. ετσι για να ξεφυγω λιγο απο την fender και απειδη δεν υπαρχουν λεφτα για ibanez και les paul...

 

πολυ ωραιο το link.thanx!!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου