Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται με τα τραγουδια-διαμαντια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι φίλε white noise....όποιος το νομιζει να το ξενομισει...τιποτα δεν ειναι ανωτερο απο τιποτε αλλο!!!

γνώμη μου....κατωτερο ειναι να θησαυριζεις χρησιμοποιωντας δουλειες πραγματικα αξιες, κανοντας τις σκουπιδια!!!

νομιζω διαφερει λιγο,,,....τι λες;

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶ντε σταυρώστε με τώρα.....

:D :D :D

 

Πιστεύω ότι μάλλον είναι πιο δύσκολο να φτάσει ένα remix στα ραδιόφωνα όλου του κόσμου, πρέπει να περάσει μέσα από κάποια κανάλια που μάλλον δεν ελέγχουν οι πολλοί, παρά να φτιάξεις ένα (remix εννοώ), ειδικά όταν χρησιμοποιείς για βάση την σύνθεση κάποιου άλλου...

 

Κανένας δεν αμφισβητεί υποθέτω ότι και το remix χρειάζεται όλα όσα συστατικά απαιτούνται και για μια "κλασικής μορφής" σύνθεση αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι (για μένα τουλάχιστον) είναι περισσότερο κατασκευές και όχι εμπνευσμένες αυτούσιες δημιουργίες...

 

Τώρα για το ποια μουσικά είδη "τελείωσαν" μάλλον θα σε σταυρώσουν οι υπόλοιποι :D

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι εγω και συ' date=' δεν καθομαστε να αλλαξουμε τα φωτα στο "back in black", να κατσουμε μπροστα στο reason μια μερουλα και μετα να χεστουμε στο ταλιρο?

[/quote']

 

Kάνεις την ίδια ερώτηση με τον boukaw7? Δεν κατάλαβα το σκεπτικό...

 

 

Γιατι κατηγορουμε κατι, ως "μη τεχνη", που δεν εχουμε κατσει ποτε να ασχοληθουμε και να δουμε τις δυσκολιες. Αν ειναι ποτε δυνατον να θεωρω ευκολο ενα remix. Ενα remix ειναι ευκολο για εναν εμπειρο, για καποιον ο οποιος δεν εχει ασχοληθει ειναι δυσκολο.

 

Επισης ακομα και να εχει ασχοληθει καποιος, για να βγαλεις ενα ΚΑΛΟ ρεμιξ, θελει να εισαι και μαγκας(ναι ναι, ετσι παιζεις ΚΑΙ κλαρινο:lol:).

 

Kατηγορουμε επισης μια ολοκληρη σκηνη ως "μη μουσικη", επειδη απλα δεν υπαγεται στα γουστα μας. Ναι ακομα και στα σκυλαδικα, υπαρχουν ωραια τραγουδια.

 

Αυτο δεν σημαινει οτι μου αρεσουν τα συγκεκριμενα remix που εχουν γινει, αλλα απο το "δεν μου αρεσει" μεχρι, το "ειναι ολοι της σκηνης για τον π#υτσο", απεχει ετη φωτος. Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε white noise....όποιος το νομιζει να το ξενομισει...τιποτα δεν ειναι ανωτερο απο τιποτε αλλο!!!

γνώμη μου....κατωτερο ειναι να θησαυριζεις χρησιμοποιωντας δουλειες πραγματικα αξιες' date=' κανοντας τις σκουπιδια!!!

νομιζω διαφερει λιγο,,,....τι λες;[/quote']

μαζι σου και εγω :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ας μην ξεχνάμε όμως ότι η Madonna σήμερα αντιπροσωπεύει κάτι κοντινό με αυτό που αντιπροσώπευαν οι Abba τότε. Η εκχώρηση της άδειας από τους Abba στην Madonna δεν θεωρώ ότι αλλοιώνει τον προορισμό του original κομματιού. (Παρεπιπτόντως τους Abba τους θεωρώ κάτι το πολύ ιδιαίτερο)

 

γιατι εχουμε την ταση να θεωρουμε κατωτερο οτι ματζοριζει η εχει dance υφος??

 

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι το θεωρώ κατώτερο? Είπα ότι αντιπροσωπεύει κάτι κοντινό... με κάποιο τρόπο ότι είναι αντίστοιχα αλλά 30 χρόνια μετά. Αν δεις έγραψα ότι τους Abba τους θεωρώ κάτι το πολύ ιδιαίτερο. Δεν έγραψα τίποτα υποτιμητικό ούτε για τους μεν ούτε για την δε. Το αντίθετο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι κατηγορουμε κατι' date=' ως "μη τεχνη", που δεν εχουμε κατσει ποτε να ασχοληθουμε και να δουμε τις δυσκολιες. Αν ειναι ποτε δυνατον να θεωρω ευκολο ενα remix. Ενα remix ειναι ευκολο για εναν εμπειρο, για καποιον ο οποιος δεν εχει ασχοληθει ειναι δυσκολο.

 

[/quote']

 

Συνχώρεσε με αλλά θεωρώ πολύ πιο εύκολο να κάτσω ένα χρόνο να μάθω ένα software παρά να κάτσω 15 χρόνια να μάθω να παίζω ένα όργανο...

 

Όλα τα είδη μουσικής γίνονται τέχνη όταν μαζί τους καταπιόνται ταλαντούχοι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βαριόμαστε ρε boukaw7 να καθόμαστε μπροστά στο Reason' date=' το Τraktor και το Αbleton Live και να κάνουμε κοπτοραπτική...

 

Πόλυ εύκολη λύση το remix, κανένα νόημα. ¶ντε να πω ότι ζούσαμε 20 χρόνια πριν που δεν υπήρχαν τα software να πω Ok. Αλλά ρε γαμώτη σήμερα με ένα πόντικι κ δύο VST ο κάθε τυχαίος remix-άρει ότι του κατέβει.[/quote']

Είναι βαρετό και ανούσιο να μπορείς να κάνεις μια καλαίσθητη, πρωτότυπη και αψεγάδιαστη τεχνικά διασκευή σε όποιο κομμάτι θέλεις χάρη στη βοήθεια του software;

Dude, το βασικό είναι να βγάζεις σωστές παραγωγές με το ρημάδι το πρόγραμμα και όχι αηδίες. Εντάξει μωρέ, θέλει και κάτι άλλα (π.χ. ταλέντο, φαντασία, ικανότητες) αλλά προφανώς είναι τόσο άφθονα στη δική σου περίπτωση που δεν χρειάζεται να μας αγχώνουν...

 

Υ.Γ. Όσο για το αν αξίζει να μάθεις επί 15 χρόνια ένα όργανο, πολύς κόσμος ξέρει όλο κι όλο δύο προγράμματα και 10 νότες πάνω σε ένα κλαβιέ και κάνει θαυματά. Τυχαίο;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶μα ήθελε ταλέντο κ φαντασία δεν θα βγαίναν αυτές οι ανόητες διασκευές...

Στα λόγια μου έρχεσαι. Αυτοί που τις έκαναν (που δεν είναι απαραίτητα ανόητες επειδή εσύ το αποφάσισες), προφανώς δεν είχαν ταλέντο, γι' αυτό και έβγαλαν πατάτες. Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

 

EDIT: Συμφωνώ ότι το πράγμα με τις διασκευές έχει παραγίνει, βγαίνουν τόσες πολλές που γίνεται αντιληπτό πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα έμπνευσης νέων κομματιών στη μέση. Δεν σημαίνει όμως ότι όλες οι διασκεύες που βγαίνουν είναι χάλια. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου