Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται με τα τραγουδια-διαμαντια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

nomizo πως οι ΑΒΒΑ έχουν δική τους εταιρεία, την polar mousic ή κατι τέτοιο.

 

και δεν χρεισιμοποίησαν αυθεντικό δείγμα αλλά το ξανατραγούδησαν. σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και δεν χρεισιμοποίησαν αυθεντικό δείγμα αλλά το ξανατραγούδησαν. σωστά?

 

Όχι, είναι το αυθεντικό δείγμα και δεν περιλαμβάνει τραγούδι, μόνο μουσική. Τέλος πάντων, απλά το αναφέρω σαν παρόμοιο παράδειγμα του οποίου έχω επίγνωση, ίσως φανεί χρήσιμο στη συζήτηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι η Madonna σήμερα αντιπροσωπεύει κάτι κοντινό με αυτό που αντιπροσώπευαν οι Abba τότε. Η εκχώρηση της άδειας από τους Abba στην Madonna δεν θεωρώ ότι αλλοιώνει τον προορισμό του original κομματιού. (Παρεπιπτόντως τους Abba τους θεωρώ κάτι το πολύ ιδιαίτερο)

 

Η εκχώρηση όμως της άδειας για remix με bit και gospel φωνητικά του "shine on you crazy diamond" έρχεται σε ριζική αντίθεση με το αρχικό concept.

 

Δεδομένου ότι μιλάμε για μικρά - παροδικά και αντίστοιχα χαμηλού budget remix, μάλλον δεν έχουν πληρώσει δικαιώματα αυτοί που τα έφτιαξαν. Για λίγα χιλιάρικα δεν σου δίνουν το Welcome to the machine....-μάλλον-. :wink:

 

Αλήθεια, κυκλοφορούν σε κανονικά album αυτά? Πωλούνται κάπως?

Τα έχει πάρει κι εμένα το αυτί μου αλλά σε μαγαζιά - ραδιόφωνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα πάντως ορισμενα απο τα remix που γινονται μου φαινονται αξιοπρεπή...(ασχετο αν μας αρεσουν ή οχι...)

 

Τώρα γούστα ειναι αυτα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα πάντως ορισμενα απο τα remix που γινονται μου φαινονται αξιοπρεπή...(ασχετο αν μας αρεσουν ή οχι...)

 

Τώρα γούστα ειναι αυτα...

 

ναι φοβερη αξιοπρεπεια το αναμασημα και το πασάλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτό εννοείται πως δεν ισχύει για ολα γιατί και το remix είναι τεχνη..Και εχει τυχει σε covers και remixes τα τραγούδια να μου αρεσουν περρισσότερο....

 

Αναμασημα και πασαλημα...σαφως και δεν υπάρχει παντου....

 

Ειναι πως το βλέπει ο καθενας

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Nemooo συμφωνώ. Κι εγώ συμπαθώ πολλά covers και remixes περισσότερο από τα original.

Αυτό που σχολιάζεται εδώ, είναι να πάρεις ένα κλασικό κομμάτι και να πετάξεις ένα beat και ένα πιανάκι από πάνω. Αυτή τη δουλειά, το μισό (να μην πω όλο) noiz μπορεί να την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Α ναι' date=' σωστά, ξέχασα... λοιπόν είχα δει σε συνέντευξη τους Abba να λένε ότι πήραν μία περιουσία για να δώσουν την άδεια να χρησιμοποιηθεί το sample.[/quote']

 

... και συνήθως πρέπει να περιμένεις το ΟΚ του συνθέτη... ακόμα και η Μαντόνα το περίμενε αρκετό καιρό...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα πάντως ορισμενα απο τα remix που γινονται μου φαινονται αξιοπρεπή...(ασχετο αν μας αρεσουν ή οχι...)

 

Τώρα γούστα ειναι αυτα...

 

+10

 

ΠΧ: Το remix του the wall είναι πάρα πολύ καλό ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ. Δηλαδή στο κλαμπάκι σε ξεσηκώνει και δεν έχει χαθεί όλο το feeling του αρχικού (και πάλι γούστα και απόψεις είναι αυτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα πάντως ορισμενα απο τα remix που γινονται μου φαινονται αξιοπρεπή...(ασχετο αν μας αρεσουν ή οχι...)

 

Τώρα γούστα ειναι αυτα...

 

+10

 

ΠΧ: Το remix του the wall είναι πάρα πολύ καλό ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ. Δηλαδή στο κλαμπάκι σε ξεσηκώνει και δεν έχει χαθεί όλο το feeling του αρχικού (και πάλι γούστα και απόψεις είναι αυτά)

 

ενα remix του the wall ειναι κατα τη γνωμη μου αξιοπρεπες...αυτο του merilyn manson...Αλλα τωρα floyd σε μπιτακι χαλαει ρε γαμωτο το feeling... :cry:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου