Προς το περιεχόμενο

προγραμμα για εφε στο pc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει και καλύτερος τρόπος...

 

κατεβάζεις το guitar rig 2 (είναι απλώς τέλειο) πειρατής με τάπα στο μάτι και κουτσος ΑΛΛΑ με λεφτά.... δεν μπορώ να σ πώ δημοσίως από που...

 

παίρνεις μια γρήγορη κάρτα ήχου με 100 ευρωπουλάκια (maudio audiophile κλπ κλπ που έτσι κ αλλιώς θα σ χρειαστεί αν θές να γράψεις)

 

Συνδέεις την κιθάρα κατευθείαν απάνω στην κάρτα και παίζεις!

 

Το καλό του guitar rig είναι ότι δεν έχει απλώς κλασικές παραμωρφώσεις. Έχει και τελείως τρελές και ψαγμένες. Είναι εργαλείο...

 

επειδή η audiophile που λες δεν έχει προενίσχυση, δεν θα ήταν καλύτερα να περάσει η κιθάρα από προενισχυτή πριν συνδεθεί στην κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προενισχυτης και μηκτης εχουν διαφορα? δεν ειναι μαζι?

 

ο μίκτης έχει προενίσχυση, είναι δηλαδή μαζί όπως λες, αλλά υπάρχουν και προενισχυτές (για μικρόφωνα π.χ.) που δεν είναι ενσωματωμένοι πουθενά. απλά το είπα για τον lamprosgg που είπε να πάρεις μια κάρτα και να καρφώσεις εκεί την κιθάρα κατ' ευθείαν, πράγμα που θα το συνιστούσα μόνο αν αυτή η κάρτα είχε και προενισχυτή ενσωματωμένο. Σόρρυ αν σε μπερδεψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sound blaster audigy ls

παιζει μαι χαρα και δουλευει με το guitar rig

εγω δεν ξερω να το χειριζομαι και δεν μου βαζει εφε ακουγεται το ιδιο..

κατι σαν αυτο (YAMAHA MG 102 C )πιστευω να κανει για την δουλεια που το θελω

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησες αρκετά πράγματα που φαντάζομαι θα έχεις μπερδευτεί και εσύ ο ίδιος. Από τις ερωτήσεις σου και τις απαντήσεις που διάβασα είδα ότι δεν έδωσες σημασία στο DI ( Musical Instrument Direct interface).

Με το DI μεταξύ της κιθάρας σου και του Line in της κάρτας σου θα καταφέρεις να γράψεις "καθαρά" και ρυθμίζοντας την ευαισθησία εισόδου σήματος της κάρτας θα έχεις ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα.Μετά τον κάνεις τον ήχο σου ότι θέλεις ή με το GR γράφεις ότι ακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεσα να ενεργοποιησω ουτε ενα εφε μηπως φταιει που η καρτα μου δεν υποστηριζει asio drivers? δεν μπερδευτικα μια χαρα ειμαι το μηχανημα της yamaha που ειπα πιο πανω θα κανει την δουλεια του σαν προενισχυτης

και σαν μηκτης? πολλα δεν ρωταω? πως θα κανω DI?

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες για αρχή ή di ή κάρτα με ειδική είσοδο για κιθάρα, ή μίκτη που να έχει αντίστοιχη είσοδο. (hi-z ή instrument).

 

Το ότι δεν ενεργοποίησες κανένα εφε δεν έχει να κάνει με την κάρτα. Ανοίγεις το daw (cubase, sonar, ...) ή κάποιο vsthost, δημιουργείς 1 audio κανάλι και του περνάς τα εφε. Έπειτα παίζεις και ακούς το αποτέλεσμα.

 

Για asio βάλε το asio4all και καθάρισες.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=DI&oa=pra

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mg_102_c.htm

τι προτινεται για DI? στον νακα που πηγα σημερα μου ειπα κατι με προενισχυση 130ευρω.. αυτα που κανουν μεχρι 50 δεν ειναι καλα? η κονσολα αυτη μου κανει ετσι? για καρτα θα δω αν δεν με καλυπτει αυτη θα παρω μια emu με 100 ευρω και θα ειμαι jet ετσι?

δεν καταλαβα πως θα τα φορτωσω και απο που τα plug ins.. θελω να τα ακουω εκεινη την ωρα που πεζω οχι να τα ηχογραφω και μετα :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός δεν είναι ο μίκτης που έχεις;

 

Μια χαρά είναι για την δουλειά που θέλεις. Απλά επειδή δεν έχει Hi-z είσοδο για να βάλεις το καρφί της κιθάρας θα χρειαστείς ένα DI box.Δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβό (active) με μπαταρία σου κάνει και ένα πιό φτηνό (passive) και θα ρυθμίσεις το gain από τον μίκτη σου.

 

 

 

 

Yamaha_mg102c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου