Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Sonar 6


NoControl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Είμαι σε διαδικασία editing τυμπάνων με το Sonar 6. Η ηχογράφηση είναι σε 8 κανάλια και έχω τελειώσει σχεδόν με όλα όσα θέλω να κάνω. Το πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί είναι ότι η εντολή Bounce to Clips, η οποία ενώνει πολλές κυματομορφές του ίδιου καναλιού σε μία, δε δείχνει να λειτουργεί σωστά σε projects που έχω αλλάξει το χρόνο (με το stretch της Audiosnap). Κάνει πάρα πολλές ώρες να ολοκληρωθεί, πραγμα που μου φαίνεται παράλογο. Επιπλέον, αν δε γίνει το bounce to clips δε μπορώ να συνεχίσω την ηχογράφηση γιατί στα projects που έχει γίνει χρονικό stretch σε πολλά σημεία, κάποια στιγμή κολλάει το πρόγραμμα.

 

Στα projects που δεν έχω πειράξει το χρονο δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Η ηχογράφηση είναι όλη audio 16bit στα 96ΚHz, δεν υπάρχουν eq ούτε plug-ins, το pc είναι intel pentium dual core 1.7 με 1 GB ram, το interface είναι το Motu 828 ΜΚΙΙ USB 2.0

 

Αν κάποιος χρησιμοποιεί το πρόγραμμα ή μπορεί να σκεφτεί κάτι ας δώσει καμιά ιδέα γιατί έχει παίξει πακέτο...

 

Ευχαριστώ

NoControl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) δε δείχνει να λειτουργεί σωστά σε projects που έχω αλλάξει το χρόνο (με το stretch της Audiosnap).

 

1. Το stretch το κάνεις real-time με το AudioSnap ή το έχεις κάνει apply πάνω στην κυματομορφή;

 

2. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις bounce μόνο το κανάλι που είναι stretched; Έχει πάλι καθυστέρηση;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η ηχογράφηση είναι όλη audio 16bit στα 96ΚHz...

 

δεν έχω να προτείνω κατι παραπάνω για το πρόβλημά σου απο τον φίλτατο Γεράσιμο, αλλά επ ευκαιρία να σου πω ότι η επιλογή σου να γράφεις στο ανωτέρω φορμάτ που αναφέρεις, είναι τουλάχιστον άστοχη..

σου προτείνω στα επόμενα project σου να γράφεις οπωσδήποτε στα 24 bit (ακόμα και αν ρίξεις το sample rate στα 44.1 το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την δυναμική περιοχή...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το stretch το κάνεις real-time με το AudioSnap ή το έχεις κάνει apply πάνω στην κυματομορφή;

 

2. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις bounce μόνο το κανάλι που είναι stretched; Έχει πάλι καθυστέρηση;

 

Το stretch το κάνω ως εξής:

1.Κάνω split το τμήμα που θέλω να γίνει stretch.

2.Ενεργοποιώ το Audiosnap και την επιλογή stretch.

3.Πειραματίζομαι με τα bpm του μετρονόμου μέχρι να βρω το tempo που θέλω.

4. Στη συνέχεια κολλάω την πειραγμένη κυματομορφή στις άλλες

 

Δοκίμασα να κανω bounce ένα-ένα κανάλι αλλά πάλι τα ίδια... Μήπως κάνω κάτι λάθος με τη stretch; Σημειωτέον ότι πρώτη φορά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα.

 

η επιλογή σου να γράφεις στο ανωτέρω φορμάτ που αναφέρεις, είναι τουλάχιστον άστοχη..

 

Έχεις δίκιο, έγινε εκ παραδρομής και λόγω αφηρημάδας. Τώρα δε μπορώ να αλλάξω κάτι. Την άλλη φορά... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να δουλευει Sonar 6 ή ξέρει κάποιο στουντιο που το δουλευει παρακαλώ ας στείλει ένα pm γιατί το πρόβλημα είναι μεγάλο... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου