Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι κάρτα DSP;


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια τα καινουργια plug-ins και τα v-instruments αλλα ρουφανε τον επεξεργαστη στην κυριολεξια.απτην στιγμη που δουλευω με το vintage warmer-το IR1 REVERB της waves και το L3,τα παιζει ο φουκαρας...(P4 2.8 1G RAM)

τι μπορω να κανω για να δουλευει πιο χαλαρα?δεν αλλαζω reverb φυσικα με τιποτα...να παρω dsp καρτα?η να βαλω και αλλη RAM?μπορω να φορτονω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ plug in στην DSP η μονο τα δικα της??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα,χωρις να κατεχω και πολλα,μου αρεσει το αποτελεσμα που ακουω με τα plug ins που προανεφερα.ειδικα το IR1 reverb με impulses το προτιμω απο οσα εχω ακουσει μεχρι τωρα(ολα δηλαδη).αλλα των γονατιζει..τι να κανω?παιζει αλλα plug ins μια dsp η μονο τα δικα της?dx η vst?

και κατι αλλο,δουλευω αποκλειστικα με υπολογιστη,μπορω να χρησιμοποιω hardware effects-compressors-eq αλλα να γραφω στο σκληρο και χωρις κονσολα?λιγα λογια παρακαλω??αν οχι τι πρεπει να αποκτησω?πως θα τα συνδεσω?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια dsp card όπως η UAD-1 ή TC Powercore παίζουν τα δικά τους plug-ins,

δεν θα σου παίξουν το IR .Το συγκεκριμένο εφφέ καταναλώνει πολλη

επεξεργαστική ισχύ,αν και μπορείς να το δοκιμάσεις στην efficient λειτουργία

του.Προσωπικά χρησιμοποιώ την UAD-1 ,εχει πολύ καλά εφφέ,

και βλέπω οτι η ΕΛΙΝΑ τις εχει σε λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλαρακι,σκεφτομαι να αγορασω καποιο hardware εφεε και compressor-limiter.θα μπορω να γραφω στο pc με αυτα και να τα δουλευω οπως τα plug ins και χωρις κονσολα?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πάρε μεγαλύτερο CPU(αλλα επειδή ήδη έχεις αρκετα μεγάλο επεξεργαστη δεν θα δεις θεαματικές αλλαγές). Εναλλακτικά ,πάρε ένα δεύτερο υπολογιστή και χρησιμοποίησε το FX-Teleport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitenoise εγω έχω athlon 1600 me 256 ram ιδια καρτα με σενα (την οποία εσφαλμενα εχω τοποθετησει σε pci slot που μοιραζεται ιδιο irq number με την καρτα γραφικων όπως ανεφερα παλιοτερα σε σχετικο θεμα) και χρησιμοποιω τα ιδια plugiin με σενα ή άλλα εξίσου <<βαριά>> πχ platinum verb του logic.

Δεν αντιμετωπιζω όμως προβληματα (παρόλο που εχω λιγοτερο ισχυρό pc) παρα μόνο αν εχω παρα πολλα καναλια και vst ανοιχτα (μιλαμε για πάρα πολλα). και να φανταστεις οτι τις πιο πολλες φορές δεν ανοιγω bus για τα reverb μου (αυτο ξέρεις εξοικονομει απειρη cpu) αλλα ανοιγω το ίδιο σαν ινσερτ πολλες φορές ..! Μήπως το προβλημα σου δεν ειναι το hardware ?

Aναφέρεις βέβαια

τι μπορω να κανω για να δουλευει πιο χαλαρα?

αλλα όσο και αν ζοριζεται αν δεν εχεις κλικς , σταματηματα , ασυγχρονισμους , κλπ τοτε τι σε νοιάζει ? σκίστον...! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A και κατι αλλο .

μερικα vst synths/samplers παρέχουν 16 part multitimbrality όπως τα <<αληθινα>> συνθ. αυτα αν τα ανοιξεις πολλες φορές συνήθως δεν τρέχουν καλα. ΠΧ το sampletank αν το ανοιξεις μερικες φορές δε συγχρονιζεται με τιποτα με τον εαυτο του . μήπως κανεις κατι ανάλογο? αν ναι ειναι οτι χειροτερο για τον επεξεργαστη (είναι σαν να ανοιγεις 5 photoshop(αν γινοτανε) για να επεξεργαστεις 5 φωτογραφειες αντι ναανοιξεις 1).

Στην περίπτωση αυτη πρεπει να ανοιξεις μια φορα το vst και να πάρεις απο αυτο 16 καναλια με 16 διαφορετικα όργανα. Στο logic αυτο γίνεται μεσα στο enviroment new ->multι instrument μετα καλωδιωνεις το multi instrument με το audio instrument ( το fader στην εικονικη κονσολα δηλαδη που περιεχει το vst synth/sampler) , μετα απο αυτο κανεις το multy instrument να στέλει midi σε όλα τα καναλια (επιλεγεις στο parametre box ALL) και το fader (δηλαδη το vst) να λαμβάνει απ όλα τα καναλια . Μετά στο arrange window ανοιγεις καθε φοραπου θες ενα νεο όργανο ενα multi instrumen και πατωντας το αντιστοιχο καναλι στο vst διαλεγεις τον ήχο που θέλεις.

Αυτό που περιγράφω παραπάνω εξοικονομει πραγματικα άπειρη cpu πιστεψε με. δε ξέρω τι sequncer χρησιμοποιεις αν εχεις logic και θες διευκρινισεις πες μου γιατι τα παραπανω όπως τα εγραψα δεν ειναι και απολυτως κατανοητα αν δε ξερεις το enviroment του logic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλλο' date='δουλευω αποκλειστικα με υπολογιστη,μπορω να χρησιμοποιω hardware effects-compressors-eq αλλα να γραφω στο σκληρο και χωρις κονσολα?λιγα λογια παρακαλω??αν οχι τι πρεπει να αποκτησω?πως θα τα συνδεσω?[/quote']

 

Θα με ενδιεφερε κι εμενα μια απαντηση σε αυτο το ερωτημα. Χρησημοποιω hardware effects αλλα μονο κατα την ηχογραφιση. Πως γινεται να χρησημοποιηθει μια φετα, ενας κομπρεσορας πχ, κατα την διαρκεια μιας μιξης? Εχω την Delta 10/10 της m-audiο, μια mackie 1602 και χρησιμοποιω cubase sx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αγορασω καποιο hardware εφεε και compressor-limiter.θα μπορω να γραφω στο pc με αυτα και να τα δουλευω οπως τα plug ins και χωρις κονσολα?

 

Αν θές να δουλεύεις αποκλειστικά μέσα απο τον υπολογιστή σου(και χωρίς κονσόλα) αντί για hardware fx θα σου συνιστούσα μια DSP κάρτα.Και επειδή αναφέρεις και κομπρέσσορες, η UAD-1 ειναι κορυφαία.Αν θές ρίξε μια ματιά στο www.uaudio.com .Η κάρτα αυτή σιγά-σιγά αντικαθιστά τα pro-tools για όσους χρησιμοποιούν nuendo ή cubase sx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου