Προς το περιεχόμενο

Ακριβή Τele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεί το παλικάρι να μην είχε τι να κάνει και να είπε: "κάτσε να πάω να βάλω στο ιμπέι την τελε 74 χιλιαρικάκια έτσι για να γουστάρω....Πού ξέρεις; Μπορεί να βρεθεί κανας μ$#@^&* και να την πάρει.....".......8) 8) 8) 8)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γιατι πιστευω πως με ενα καλό refret παιζει καλύτερα απο οποιαδηποτε Baja και εχει ήχο κλασεις ανωτερο απο τις περισσοτερες τελε του 2007?

 

Μπορεί ναι μπορεί και όχι...

 

Αυτό όμως δε θα το μάθεις ΠΟΤΕ, γιατί αν είχες αυτή την κιθάρα δεν θα περνούσε από το μυαλό σου να κάνεις refret....Θα ήταν σαν να διαιρούσες αυτόματα την αξία της με το 10.000 :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αλλα παιζει ρολο κ η ψυχολογια σου' date=' το να νιωθεις τι κρατας στα χερια σου.. Πιστευω πως ενας παιχτης, μετριος ας πουμε, μπορει να βγαλει πολλα πραγματα πανω σε ενα τετοιο οργανο απ οτι σε μια οτι να ναι κιθαρα, μονο και μονο επειδη θα νιωθει τι κραταει... Ισως να προσωποποιω λιγο την κατασταση... Το mojo που λεμε..[/quote']

 

Συμφωνώ εν μέρει με την άποψή σου. Συμφωνώ ότι η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο σχεδόν σε όλα τα πράγματα στη ζωή μας απλά αν υποθέσουμε ότι ένας κιθαρίστας του 5 (με άριστα το 10) με μια τέτοια κιθάρα και με την ψυχολογία του ανεβασμένη λόγω της κιθάρας άντε να φτάσει στο 5,5 και ίσως με πολύ ζόρι στο 6, όχι παραπάνω. Συνεπώς, κατά τη γνώμη μου πάντα, θαύματα δε γίνονται παρά μόνο με εξάσκηση (κοινώς δε μπορείς να βασίζεσαι μόνο σε ένα όργανο που σε εμπνέει).

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ναι μπορεί και όχι...

 

Αυτό όμως δε θα το μάθεις ΠΟΤΕ' date=' γιατί αν είχες αυτή την κιθάρα δεν θα περνούσε από το μυαλό σου να κάνεις refret....Θα ήταν σαν να διαιρούσες αυτόματα την αξία της με το 10.000 :lol:[/quote']

 

070106NA8_prv.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γιατι πιστευω πως με ενα καλό refret παιζει καλύτερα απο οποιαδηποτε Baja και εχει ήχο κλασεις ανωτερο απο τις περισσοτερες τελε του 2007?

 

μια τετοια κιθαρα την αγοραζεις ΜΟΝΟ για επενδυση..& σιγουρα θα ακουγεται σαν μια...απλη τελε (οπως αλλωστε και ολες οι κιθαρες με σχημα και μαγνητες και hardware telecaster :) )

 

εχω παιξει με αρκετες Vintage tele (& με αρκετες σαν και αυτη της...αγγελιας)' date='και εχω και στην κατοχη μου ακομα μερικες (τις περισσοτερες κακως πολυ κακως τις πουλησα....) και σε αυτες ισχυε οτι ισχυει με ολα τα οργανα ΜΑΖΙΚΗΣ παραγωγης δηλ. υπηρχαν και μετριες και καλες και καταπληκτικες..(μια απο τις χειροτερες,πραγματικο...κουτσουρο παντως ηταν μια ολοϊδια με αυτη του ebay που επαιξα περυσι στο V&R στο Λονδινο και την πουλαγαν 50000 λιρες...)

 

γενικα οι σημερινες ειναι πολυ καλυτερα φτιαγμενες και ασε να λενε φανταστικες ιστοριες για παλιωμενα ξυλα,νιτροσελουλοζες και....διαστημανθρωπους....:)

 

για αυτο μην πολυμασας με τα vintage....με το κιλο τις εφτιαχναν και τοτε,με το κιλο τις φτιανουν :) & τωρα....

 

α,ο Buckley επαιζει με τη χειροτερη ισως τελε που εχει φτιαχτει ποτε δηλ. μια παμφθηνη top loader των αρχων του 80.... :lol:

 

Παντως επειδη η ιστορια της Fender ειναι συναρπαστικη (οπως αλλωστε και ολων των παλιων κατασκευαστων) σου προτεινω αυτο το εξαιρετικο βιβλιο που απομυθοποιει

 

 

 

πολλα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ακομη μεγαλο μειον στις παλιες vintage κιθαρες ειναι και τα ηλεκτρικα τους. πολυ μετριος ηχος (τωρα θα μου πειτε οτι βγαζαν ωραιο bluesιστικο ηχο και εχεται δικιο, κι εμενα μου αρεσει που ειναι λιγο σαπιος, αλλα το λεω πιο αντικειμενικα.) και με πολυ θορυβο. ο θορυβος ισως να να μη τους πειραζε τοσο γιατι δεν ειχαν και πολυ gain στον ηχο τους (για να μην πω καθολου παραμορφωση :D )

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ακομη μεγαλο μειον στις παλιες vintage κιθαρες ειναι και τα ηλεκτρικα τους. πολυ μετριος ηχος (τωρα θα μου πειτε οτι βγαζαν ωραιο bluesιστικο ηχο και εχεται δικιο' date=' κι εμενα μου αρεσει που ειναι λιγο σαπιος, αλλα το λεω πιο αντικειμενικα.) και με πολυ θορυβο. ο θορυβος ισως να να μη τους πειραζε τοσο γιατι δεν ειχαν και πολυ gain στον ηχο τους (για να μην πω καθολου παραμορφωση :D )[/quote']

 

Ορίστε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου