Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε ταυράκι [solved]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να "πειράξω" κάπως το epiphone ταυράκι μου,έτσι ώστε να το χρησιμοποιώ και να μην το έχω στην άκρη :( .

Αυτό που μου αρέσει σε πραχτικό επίπεδο είναι το σώμα του,το βάρος του και η σταθερότητα του στον καβαλάρη.

Θα αλλάξω λοιπόν:μαγνήτες,ηλεκτρικά,hardware και μπράτσο-ταστιέρα.

Για μαγνήτες σκέφτηκα να βάλω τους paf classic χωρίς να είναι τελική η απόφαση μου.

Το δύσκολο κομμάτι για εμένα είναι το μπράτσο.

Ενώ μου αρέσουν οι διαστάσεις της ταστιέρας σε μήκος και πλάτος δεν με βολεύει σε πάχος.Με κουράζει αφάνταστα δυστηχώς και δεν τίθεται θέμα συνήθειας!

Θα προτιμούσα δηλαδή να ήταν πιο λεπτό το μπράτσο.

Μου πέρασε απο το μυαλό να αγοράσω μπράτσο-ταστιέρα,απο τα on-line καταστήματα που ξέρουμε,και μετά πριν τα τοποθετήσω να τρίψω το μπράτσο μεχρι να το φέρω στα επίπεδα που θέλω.Ομως δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι ασφαλές.Δηλαδή θα είναι σταθερό,θα αντέξει;

Και βέβαια υπάρχουν λεπτές ταστιέρες στην αγορά που δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα,αλλά θα είναι η ταστιέρα τύπου sg που θα παραγγείλω ανθεκτική και μετά το τρίψιμο :? ;

Επίσης προτιμώ κιθάρες με low action,οπότε θα ήθελα κάτι ανάλογο.

 

Αν έχετε λίγο χρόνο να αφιερώσετε για να απαντήσετε,θα εκτιμούσα την γνώμη σας!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταυρακι σου ειναι set neck η bolt on?

 

Mηπως λεγοντας "ταστιερα" εννοεις ΜΠΡΑΤΣΟ?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πω και κάτι άλλο να γίνω κακός τώρα... :P τι έχει το παχύ μπράτσο και δε σε βολεύει;;

 

Και βέβαια είναι θέμα συνήθειας, δεν ξέρω τι παίζεις, αλλά για δοκίμασε να βαράς 4-5 ώρες ακόρντα και θα σου πω για πότε πας για τενοντίτιδα με το λεπτό μπράτσο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους τρεις για τις απαντήσεις :D

 

Φίλε Abraxas πίστεψε με δεν είναι θέμα συνήθειας.Στην περιπτωσή μου τουλάχιστον,ο πόνος στο χέρι μου υποχώρισε οταν άρχισα να παίζω με κιθάρες με λεπτό μπράτσο.Το μπράτσο της sg πλέον δεν το αντέχω ούτε 20 λεπτά,ειδικά όταν παίζω ακόρντα.Θα ήταν ιδανικό να φτιάχνονταν τα όργανα σύμφωνα με τον μουσικό που προορίζονται αλλα αυτό δεν γίνεται σε χαμηλά επίπεδα τιμής...

Τώρα ψιλοαπογοητεύτικα.Η αλήθεια είναι οτι αν δεν μπορώ να πειράξω το μπράτσο δεν έχει νόημα να αλλάξω μαγνήτες κτλ.

Ή θα την πουλήσω ή θα την αφήσω στην άκρη. :(

Οχι τιποτα άλλο,αλλα έχω κουραστεί και με τα tremolo systems(floyd rose style) ρε γ@μ*το και ζηλεύω την σταθερότητα της sg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπράτσα γενικά είναι θέμα προτίμησης. Ωστόσο τα παχιά μπράτσα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο άνετα, ειδικά αν παίζεις ποικιλία τεχνικών.

 

Παίκτες με απίστευτη ταχύτητα, από παλιά, προτιμούν τα χοντρά έως θηριώδη μπράτσα τύπου '59, boatneck, κλπ.

 

Φυσικά ρόλο παίζει και το πλάτος της ταστιέρας, το radius, τα τάστα, όλα αυτά...

 

Anyway, μην αγχώνεσαι, μπορεί να υπάρχει κάποιος να τον βολεύει η κιθάρα και να τη θέλει... αν τώρα η αξία της είναι μικρή χρηματικά αλλά μεγάλη συναισθηματικά τι να σου πω; Κράτα την για πειράματα όπως είπα πιο πάνω...

 

Εγώ έχω μια αρχαία γιαπωνέζικη μπουρούχα από κόντρα πλακέ, που δεν μπορείς να φανταστείς πως ακούγεται με κάτι καφρικούς μαγνήτες και low tunings. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έπαιζα 10 χρόνια με το λεπτούλη μπράτσο της JACKSON μου και όταν αγόρασα την EPHI μέτα από λιγο απογοήτέυτηκα για τον ίδιο λόγο σε σημείο που ήθελα να την στείλω αλλά επείδη μου άρεσαν όλα τα υπόλοιπα μετά από λίγες ημέρες είδα ότι άρχιζα να την συνηθίζω. Ε τώρα δεν την αφήνω σχεδόν ποτέ. ¶σε που αυτό που θες να κάνεις νομίζω ότι είναι ακατόρθοτο και μόνο κακό μπόρει να προκαλέσει στο κακόμοιρο το οργανάκι

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου