Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε ταυράκι [solved]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μπράτσα γενικά είναι θέμα προτίμησης. Ωστόσο τα παχιά μπράτσα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο άνετα' date=' ειδικά αν παίζεις [b']ποικιλία τεχνικών[/b].

Παίκτες με απίστευτη ταχύτητα, από παλιά, προτιμούν τα χοντρά έως θηριώδη μπράτσα τύπου '59, boatneck, κλπ.

 

Ξέρω πολλούς γρήγορους σημερινούς παίκτες, με "περίεργες" για τα παλιά δεδομένα τεχνικές ,που χρησιμοποιούν κιθάρες με λεπτά μπράτσα.Αφού συμφωνούμε οτι η επιλογή μπράτσου γενικά είναι απο τα θέματα που πρέπει να τα μελετάμε κατα περίπτωση, τι σημασία έχει λοιπόν το τι χρησιμοποιούν οι περισσότεροι; :wink:

Φυσικά ρόλο παίζει και το πλάτος της ταστιέρας' date=' το radius, τα τάστα, όλα αυτά...

[/quote']

Σωστά!

Anyway' date=' μην αγχώνεσαι, μπορεί να υπάρχει κάποιος να τον βολεύει η κιθάρα και να τη θέλει... αν τώρα η αξία της είναι μικρή χρηματικά αλλά μεγάλη συναισθηματικά τι να σου πω; Κράτα την για πειράματα όπως είπα πιο πάνω...

Εγώ έχω μια αρχαία γιαπωνέζικη μπουρούχα από κόντρα πλακέ, που δεν μπορείς να φανταστείς πως ακούγεται με κάτι καφρικούς μαγνήτες και low tunings. :wink:[/quote']

Δεν αγχώνομαι καλέ :)

Αν και καταλαβαίνω οτι είναι ενδιαφέρον να πειραματίζεσαι,την συγκεκριμένη περίοδο είμαι άλλης λογικής.Θέλω να έχω δηλαδή μόνο μια κιθάρα αρκει να με βολεύει όσο γίνεται περισσότερο.Όσο δύσκολο και αν είναι αυτό.

SPYROIDΕΤην sg τι έχω χρόνια και πίστεψε με αυτό που εγώ βλέπω ως αρνητικό σε αυτήν δεν άλλαξε ποτέ.

Δεν πιστέυω οτι αυτό που θέλω να κάνω είναι και ακατόρθωτο αλλα ούτε πάλι και με μικρό ρίσκο 8) .

 

Καλά αφού είμαι πεισματάρης και θα την κάνω την λακαμία μου,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ταλαιπωρώ και τους υπόλοιπους :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ζηλεύω την σταθερότητα της sg.

 

Aν όντως σου αρέσουν οι sg αλλά δεν σε βολεύει τίποτα από αυτά που έχει η epiphone (και δεδομένου πως οι αλλαγές που θές να κάνεις κοστίζουν κάτι), πούλα την epiphone και με τα λεφτά που θα έδινες για τις μετατροπές, προσπάθησε να πάρεις μια gibson. Oι special είναι σε προσιτές τιμές.

 

Δεν ξέρω αν η epiphone έχει διαφορετικά πάχη στα μπράτσα των sg (για να πάρεις μια άλλη epiphone) αλλά σίγουρα στις gibson θα βρείς διαφορετικά πάχη. H δική μου δεν έχει το παχύ μπράτσο που έχει η epiphone.

 

Πάντως σε καμια περίπτωση μην αλλάξεις μπράτσο στο ταυράκι και γενικότερα να ξέρεις πως τα ταυράκια είναι πολύ ευπαθή όργανα, ιδιαίτερα στο σημείο που το μπράτσο ενώνει με το σώμα (και σε μερικά άλλα σημεία...). Δηλαδή, ναί μέν Solid Guitar αλλά όπως έλεγε και κάποιος από τους διάσημους παίχτες sg, την σπάς με γυμνά χέρια την κιθάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αλλαξεις ενα set neck μπρατσο ειναι εξαιρετικα δυσκολο (εκτος βεβαια & αν εισαι οργανοποιος,αληθεια μηπως εισαι? :lol: ) & το κυριοτερο ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ (αν το αναλαβει τελικα οργανοποιος).

 

Τα μπράτσα ειναι θεμα συνηθειας & γουστου (π.χ εγω αν παιξω με λεπτο μπρατσο σε 3 λεπτα εχω παθει τενοντιτιδα) οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,καλυτερα πουλησε την και παρε μια με λεπτοτερο μπράτσο (αν και οι μονες κιθαρες που εχουν λεπτοτερο μπρατσο ειναι οι shreder κιθαρες τυπου Ibanez,Jackson κτλ,να καταλαβεις προσωπικα θεωρω το μπρατσο του "ταυρου" σου ΠΟΛΥ λεπτο για τα γουστα μου! :lol: )

 

Κατι ακομα πριν αλλαξεις μπρατσο: εισαι σιγουρος οτι η κιθαρα σου ειναι σεταρισμενη σωστα?

 

Αν ναι & θελεις σωνει και καλα να την κρατησεις γιατι σου αρεσει γιατι δεν κανεις το αυτονοητο δηλ. απλα να "φας" λιγο το μπράτσο για να λεπτυνει με ενα γυαλοχαρτο? (το κανουν και αρκετοι τεχνιτες ρωτα τους) :wink:

Δεν ειναι απλουστερο απο την αλλαγη?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου παει πααααααααρα πολλα ευρωπουλα για να τοποθετησεις μπρατσο set neck πιο πολλα απο οσο κανει το οργανο οποτε ξεχνα το καλυτερα,αν οντως θες να πειραματιστεις πανω σε αυτο το οργανο και δεν θες να το πουλησεις δοκιμασε αυτο που λεει και ο superfunk με γυαλλοχαρτο να το ευχαριστηθεις κιολας οτι το φτιαχνεις στα μετρα σου αν το κανεις μονος σου!

καλη τυχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή' date=' ναί μέν Solid Guitar αλλά όπως έλεγε και κάποιος από τους διάσημους παίχτες sg, την σπάς με γυμνά χέρια την κιθάρα![/quote']

Xaxaxa!

Στην sg τον μόνο που δεν μου αρέσει,αν εξαιρέσεις το ήχο,είναι το μπράτσο.

Εχω σκεφτεί να πάρω μια gibson αλλα και πάλι θα έπρεπε να κάνω την ανάλλογη μετατροπή στο μπράτσο.

θα σου παει πααααααααρα πολλα ευρωπουλα για να τοποθετησεις μπρατσο set neck πιο πολλα απο οσο κανει το οργανο οποτε ξεχνα το καλυτερα' date='

[/quote']

Πλακα πλάκα έχεις δίκιο...

Το να αλλαξεις ενα set neck μπρατσο ειναι εξαιρετικα δυσκολο (εκτος βεβαια & αν εισαι οργανοποιος' date='αληθεια μηπως εισαι? icon_lol.gif ) & το κυριοτερο ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ (αν το αναλαβει τελικα οργανοποιος). [/quote']

 

Χαχα :)εχεις ένα ιδιαίτερο τρόπο να απαντάς :)

Η αλήθεια είναι οτι το να τρίψω το μπράτσο ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα,

όμως με αυτόν τον τρόπο στην περίπτωση που θα έκανα κάτι μη πωθήτό

θα ήταν ταυτόχρονα και μη αναστρέψιμο,γι'αυτό και δεν το ανέφερα.

Αλλά μιας και είναι τόσο δύσκολο και ριψοκίνδυνο να αλλαξω το μπράτσο με ένα άλλο,

τελικά θα κάνω αυτό που μου προτείνεις και εσύ.:) Πως θα καταλάβω όμως πότε θα πρέπει να σταματήσω lol;:)

Μετά να το περάσω με λάκα ή κάτι άλλο;Μάλλον χρειάζεται επαγγελματίας ε;

Γνωρίζω οτι κάτι Ibanez και Jackson έχουν ιδιαίτερα λεπτά μπράτσα ,αλλα έχουν ταυτόχρονα και σύστημα tremolo

γι'αυτό και δεν έχω την όρεξη να ανακατευτώ μαζί τους :p

 

Με πείσατε και με βοηθήσατε μάγκες!Αρχίζω το τρίψιμο...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις να είστε καλά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου