Προς το περιεχόμενο

Αγορα Tonelab


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα το ξερω οτι το θεμα tonelab εχει συζητηθει εκτενως στο νοιζ και δν ζηταω αν αξιζει η αγορα η κατι αναλογο... η ερωτηση μου ειναι, μεταξυ tonelb se kai tonelab le ποια ειναι η καλυτερη επιλογη? απο τιμη εχουν την ιδια ( 350 στο playback), εφε ιδια( ενα - δυο περισσοτερα η le) , ηχο ιδιο, η  se ενα περισσοτερο volume pedal αλλα παει για καργηση(βασικα εχει ηδη καταργηθει! και τωρα πωλουνται τα τελευταια κομματια).

οποιος θελει ας πει την αποψη του...οχι τπτ αλλο αλλα μηπως μου εχει ξεφυγει τπτ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω δοκιμάσει την LE, αλλά η λογική λέει ότι, εφόσον έχει καλύτερους converters (24bit έναντι 20bit της SE), o ήχος της θα πρέπει να είναι και πιο ρεαλιστικός.

 

Επιπλέον θετικό της LE, είναι το γεγονός ότι διαθέτει και έξοδο SPDIF.

 

Από την άλλη η παλιά-καλή και δοκιμασμένη SE έχει τα 2 volume pedals, τα οποία είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικά και χρήσιμα! Αν μάλιστα τα χρησιμοποιήσεις έξυπνα, μπορείς να κάνεις πετύχεις πολλούς ενδιαφέροντες ήχους...

 

Αυτό που δεν ξέρω αν τελικά όντως ισχύει είναι, αν η SE πάει για κατάργηση. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, η ζυγαριά θα έλεγα ότι μάλλον κλίνει προς την LE...

 

It's your choice ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απο τους πολλούς λόγους για να αγοράσεις το SE είναι τα 2 expression pedals. Για τα δικά μου γούστα το 1 expression είναι λίγο. Σκέφτομαι να αποκτήσω και το LE (κι ας έχει μόνο ένα εξπρεσιον) σαν 2η επιλογή επειδή είναι μικρό και βολικό σε καποιες περιπτώσεις... Αλλά δεν μπορέι να αντικαταστήσει το SE!!

 

Στα συν του LE λοιπόν είναι ο περιορισμένος όγκος και οι νέοι καλύτεροι converters, αλλά στα (σημαντικά) μείον το ένα εξπρέσιον. Επίσης έχω την εντύπωση πως στο LE η αλλαγή σε FX on/off δεν γίνεται απλά με το πάτημα ενός footswitch αλλά θέλει πάτημα και κράτημα... και αν ισχύει αυτό χάνεται η ευκολία μιας πολύ σημαντικής λειτουργίας.

 

Το αν αποσύρεται το SE δεν το ξέρω, αλλά και έτσι να είναι εμένα δεν μου λέει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..!!

Γιατι θεωρήται σαν μειονέκτημα το οτι αποσύρεται απ την αγορα;;;;;;;

Τιθεται θέμα service;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχω την εντύπωση πως στο LE η αλλαγή σε FX on/off δεν γίνεται απλά με το πάτημα ενός footswitch αλλά θέλει πάτημα και κράτημα... και αν ισχύει αυτό χάνεται η ευκολία μιας πολύ σημαντικής λειτουργίας

 

Δεν έχω ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό αυτό. Το βλέπω δύσκολο να ισχύει. Εγώ πάλι μάλλον θα επέλεγα την LE για πρακτικούς λόγους και λόγω 24bit. Το 2ο expression πρέπει να είναι πολύ χρήσιμο όντως, αλλά τόσον καιρό με ένα wah παίζω απλώς. Οπότε στην περίπτωση της LE αυτό θα γίνει volume pedal όταν δε λειτουργεί ως wah, άρα και πάλι έχεις 2 in 1 πετάλια...

Τώρα το αν πάει για κατάργηση προφανώς κάτι επίσημο δεν έχει βγει, εκτός κι αν ετοιμάζει κάνα θωρηκτό ως προς αντικατάσταση της SE με 2 expression 24bit και 2-3 footswitches (+μερικά εφφέ) παραπάνω για τους πολύ απαιτητικούς χρήστες...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχω την εντύπωση πως στο LE η αλλαγή σε FX on/off δεν γίνεται απλά με το πάτημα ενός footswitch αλλά θέλει πάτημα και κράτημα... και αν ισχύει αυτό χάνεται η ευκολία μιας πολύ σημαντικής λειτουργίας

 

Δεν έχω ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο' date=' αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό αυτό. Το βλέπω δύσκολο να ισχύει. [/quote']

 

Δεν έχω το LE για να μπορώ να το πω με βεβαιότητα αλλά αν δείς φωτογραφίες του, το FX on/off footswitch μοιράζεται μαζί με ένα από τα δύο footswitches (UP & DOWN) για τις μπάνκες... και εκεί γράφει Hold.

 

Ξαναλέω, δεν το έχω για να το επιβεβαιώσω αλλά έτσι δείχνει το πράγμα... και σε αυτη την περίπτωση (και σε συνδυασμό με την απώλεια του ενός εξπρέσιον), δαγκωτό στο SE :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο expression πρέπει να είναι πολύ χρήσιμο όντως' date=' αλλά τόσον καιρό με ένα wah παίζω απλώς. Οπότε στην περίπτωση της LE αυτό θα γίνει volume pedal όταν δε λειτουργεί ως wah, άρα και πάλι έχεις 2 in 1 πετάλια...[/quote']

 

Πέραν από κλασικές χρήσεις όπως volume και wah, τα exp. pedals μπορούν να ελέγξουν σχεδόν όποια παράμετρο θες!

 

Πχ την ταχύτητα του delay, το feedback του, το reverb, τα modulations κλπ κλπ, με απίστευτα δημιουργικά αποτελέσματα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τιθεται θεμα...SE χαλαρα ,εκτος απο το πιο λειτουργικη ειναι και ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ομορφη και ....cool (γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε)...

εγω παντως τα.....4 bit διαφορα δεν τα ...ακουσα... :lol: :lol: :lol:

 

βεβαια αν η VOX ετοιμαζει κανα νεο θωρηκτο τοτε ποιος δεν θα θελησει να αναβαθμηστει απο το τελειο (την τωρινη TL) στο τελειοτατο?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τιθεται θεμα...SE χαλαρα ' date='εκτος απο το πιο λειτουργικη ειναι και ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ομορφη και ....cool (γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε)...

εγω παντως τα.....4 bit διαφορα δεν τα ...ακουσα... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Σε ομορφιά σίγουρα είναι ανώτερη η SE.

Τώρα σε ήχο, όντως τα 4bit μάλλον δεν κάνουν ΤΗ διαφορά.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ...πρωτα απολα ευχαριστω για ολες τις απαντησεις, και αποτι βλεπω οι αποψεις διιστανται....αντε να αποφασισεις μετα!!

 

αναφορικα με την καταγηση της se ατο ειναι σιγουρο.εστειλα musiciansfriend και μου ειπαν οτι οντως εχει καταργηθει , και στο playback μου απαντησαν :

HI

 

YES IT S TRUE WE ARE SELLING THE LAST UNITS WE HAVE FROM THIS PRODUCT

PRODUCTION HAS BEEN STOPPED

 

BEST REGARDS

ALEX ....

 

για το αν τα 4 bit φαινονται δν το γνωριζω....παντως σε ολα τα review στο net (τα οποια ναι μεν δν τα εμπιστευομαι απολυτα αλλα τα διαβαζω..) μιλανε για ιδιο ηχο...το ιδιο λεει και στο guitar buyer mag...

 

για το pedal υπαρχει στην le υποδοχη για extra footswitch, expression pedal...στην se δν εχω ιδεα!

 

Καλημέρα..!!

Γιατι θεωρήται σαν μειονέκτημα το οτι αποσύρεται απ την αγορα;;;;;;;

Τιθεται θέμα service;;

θεμα service προφανως και δν τιθεται.καθαρα απο αποψη μεταπωλητικησ αξιας και "ψυχολογικους λογους"

 

Δεν έχω το LE για να μπορώ να το πω με βεβαιότητα αλλά αν δείς φωτογραφίες του, το FX on/off footswitch μοιράζεται μαζί με ένα από τα δύο footswitches (UP & DOWN) για τις μπάνκες... και εκεί γράφει Hold.

μοιραζεται αλλα υπαρχει.οποτε απλως θα γινεται με αλλη διαδικασια....

 

σημαντικοτερο για μενα παντως ειναι η ελλειψη A/Bch switch....

 

P.S.ρε παιδια πιο ομοφη η se? :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου