Προς το περιεχόμενο

To Ash in Art στο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, κοιτάχτε τι νομίζω ότι συνέβη:

 

Πέταξε ο γνωστός προβοκάτορας του λόγου (δεν είναι βρισιά αυτό :lol: ) μια (σκόπιμη; ) μπαρούφα για την ταυτότητα και την προέλευση των διοργανωτών, η οποία βρήκε γόνιμο έδαφος στην έλλειψη πληροφόρησης και έσπειρε την αμφιβολία. Τα πράγματα όμως δεν είναι καθόλου έτσι. Έχω παραβρεθεί στα περισσότερα από τα προηγούμενα αντιρατσιστικά φεστιβάλ, ιδιαίτερα σε αυτά των Ιλισσίων, καθότι είναι και δίπλα στο σπίτι μου. Εκτός βέβαια από το ότι δεν υπήρχε υποψία φασαρίας, είχε και κάποιες πολύ σημαντικές συμμετοχές από διάφορα μέρη του κόσμου σε μουσικούς, αλλά και παρεμβάσεις ιδιαίτερα αξιόλογων εκπροσωπών των μεταναστών στη χώρα μας, όπως πχ του Γκαζμέντ Καπλάνι, που αρθρογραφεί στα Νέα.

 

Στην παρακάτω σελίδα http://antiracistfestival.gr/ όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάρει όσες πληροφορίες θέλει για το φεστιβάλ, και φυσικά να επικοινωνήσει με τους διοργανωτές, και να πληροφορηθεί όποιο στοιχείο θα ήθελε να ξέρει παραπάνω για αυτούς.

 

Με μια απλή αναζήτηση στο Google επίσης με τον όρο "αντιρατσιστικό φεστιβάλ" μπορεί να αντιληφθεί πόσο σημαντικός και καταξιωμένος έχει αποδειχθεί ο θεσμός του στη χώρα μας.

 

Ας μην ανησυχούν λοιπόν οι αδερφοί Κατσάμπα πάνω, που το πάνε πρίμο σεκόντο, :lol:. Ιδιαίτερα ο κοντός :lol: , μπορεί να μαζέψει τη λάσπη του και να χτίσει ένα σπίτι (θα του φτάσει και θα του περισσέψει :) ) για να προστατεύεται καλύτερα από οποιαδήποτε μορφή κοινωνικής αγωνιστικής αλληλεγγύης του χτυπάει την πόρτα με σκοπό να ταράξει την ατομική του γαλήνη :lol:

 

Φιλικά, και με πολλή διάθεση χιούμορ, εννοείται :wink:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο μυστικισμός δεν έχει καμία θέση στο σύγχρονο πολιτισμό. Αποτελεί απλά ένα απομεινάρι του παρελθόντος. Όποιος θέλει να αναζητήσει τα όρια του πνεύματός του' date=' μπορεί να ασχοληθεί με την επιστήμη και με την τέχνη.

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο μυστικισμός -ίσως- είναι μια χρήσιμη ενασχόληση για να ψαρώνεις (επιρρεπείς στο φούμαρο) γκόμενες και για να παριστάνεις τον "ψαγμένο" στις καφετέριες.[/quote']

 

Χαριλαε,με καθε φιλικη διαθεση,θα σου προτεινα να μην κατακρινεις

αυτα που δεν μπορεις να ασπαστεις ή να καταλαβεις...:wink:

 

Το οτι η δικη σου ψυχοσυνθεση αποβαλλει τετοιου ειδους ενασχολησεις,δεν

σημαινει οτι ειναι θεματα για να 'ψαρωνεις γκομενες στις καφετεριες'..Μερικοι ισως το κανουν.

Αλλοι ομως οχι :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι φαν κανενος ειδους μυστικισμου, δεν πρεπει να ξεχναμε οτι αυτο που ονομαζουμε τεχνες ή τελος παντων το μεγαλυτερο μερος του εχει τις ριζες του στον θρησκευτικο μυστικισμο, πχ θεατρο.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ανησυχούν λοιπόν οι αδερφοί Κατσάμπα πάνω' date=' που το πάνε πρίμο σεκόντο, :lol:. Ιδιαίτερα ο κοντός :lol: , μπορεί να μαζέψει τη λάσπη του και να χτίσει ένα σπίτι (θα του φτάσει και θα του περισσέψει :) ) για να προστατεύεται καλύτερα από οποιαδήποτε μορφή κοινωνικής αγωνιστικής αλληλεγγύης του χτυπάει την πόρτα με σκοπό να ταράξει την ατομική του γαλήνη :lol: [/quote']

 

Απορίες (με την ίδια διάθεση χιούμορ).

 

α) Ποιος είναι ο κοντός;

β) Τι κακό έχει η ατομική γαλήνη; Ξέρεις με πόσο αίμα και ιδρώτα είναι πληρωμένη;

γ) Αυτά που λέει ο blue γιατί τα προσπέρασες; Ναι μεν θα σου χάλαγε την παρομοίωση με τους Κατσάμπα, αλλά μπορούσες να καταφύγεις σε ισότιμη παρομοίωση με το τρίο Μπελκάντο.

δ) Γιατί προσπερνάς συνέχεια ότι το μόνο που απορρίπτω είναι η διοργάνωση τέτοιων εκδηλώσεων στους πανεπιστημιακούς χώρους; Δεν σου αρέσει η πλατεία Καισαριανής; Υπάρχει πάντα και η φιλόξενη πλατεία Κυψέλης.

ε) Γιατί δεν πάει κάποιος να οργανώσει κάτι τέτοιο εκεί που πραγματικά υπάρχει το πρόβλημα, π.χ. στην πλατεία της Θήβας (σοβαρά το ρωτάω αυτό). Γιατί δεν πάτε να πείτε στους έλληνες της περιοχής ότι οι μετανάστες χρησιμεύουν σε κάτι άλλο εκτός από το να λιώνουν στις οικοδομές και ότι οι μετανάστριες χρησιμεύουν σε κάτι άλλο από το να τις λερώνουν με σπέρμα; Όχι στην πανεπιστημιούπολη, αλλά εκεί που όντως υπάρχει ζήτημα, εκεί που υπάρχουν εγκαθιδρυμένες νοοτροπίες αυτού του τύπου, εκεί που είναι μία καθημερινή κοινωνική και οικονομική πραγματικότητα.

στ) (επιστροφή στο χιούμορ). Είσαι λίγο ρομαντικός ρε μπαγάσα... σε νιώθω γιατί και εγώ είμαι, ή μήπως δεν έχεις καταλάβει ότι το μίσος μου για τέτοιες ιστορίες σχετίζεται ακριβώς με παλαιότερες προδωμένες αγάπες;

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ποιος είναι ο κοντός;

 

εγω παντως ειμαι 1.80 (το λεει και το απολυτηριο μου του... στρατου...ναι εκτος απο...ρατσιστης ειμαι και...στρατοκρατης.... :roll: ) :lol:

 

 

β) ε) Γιατί δεν πάει κάποιος να οργανώσει κάτι τέτοιο εκεί που πραγματικά υπάρχει το πρόβλημα, π.χ. στην πλατεία της Θήβας (σοβαρά το ρωτάω αυτό). Γιατί δεν πάτε να πείτε στους έλληνες της περιοχής ότι οι μετανάστες χρησιμεύουν σε κάτι άλλο εκτός από το να λιώνουν στις οικοδομές και ότι οι μετανάστριες χρησιμεύουν σε κάτι άλλο από το να τις λερώνουν με σπέρμα; Όχι στην πανεπιστημιούπολη, αλλά εκεί που όντως υπάρχει ζήτημα, εκεί που υπάρχουν εγκαθιδρυμένες νοοτροπίες αυτού του τύπου, εκεί που είναι μία καθημερινή κοινωνική και οικονομική πραγματικότητα.

 

εκει δεν εχει "προβληματισμενα" γκομενακια ρε.....

 

:lol:

 

τι να πανε να κανουνε?????

 

ασε που ειναι και μακρια και ο μπαμπας δεν μας αφηνει να οδηγουμε το αμαξι εκτος Αθηνων.... :lol: :lol: :lol:

 

 

) Γιατί προσπερνάς συνέχεια ότι το μόνο που απορρίπτω είναι η διοργάνωση τέτοιων εκδηλώσεων στους πανεπιστημιακούς χώρους; Δεν σου αρέσει η πλατεία Καισαριανής; Υπάρχει πάντα και η φιλόξενη πλατεία Κυψέλης.

 

δεν ντρεπεσαι λιγο ρε...γερος ανθρωπος? :lol:

να κατηγορεις το ...παιδι οτι ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙ αυτα που λες?? :roll:

ου να μου χαθεις....ΒΟΛΕΜΕΝΕ!!!! :lol: :lol:

 

 

σε νιώθω γιατί και εγώ είμαι, ή μήπως δεν έχεις καταλάβει ότι το μίσος μου για τέτοιες ιστορίες σχετίζεται ακριβώς με παλαιότερες προδωμένες αγάπες;

 

Αν δεν ΠΑΘΕΙΣ πως θα ΜΑΘΕΙΣ??? :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να προσβάλω την αντιρατσιστική συνείδηση κανενός, μου τη δίνουν οι συνεχείς "αγώνες", η ανάγκη του να πάμε "κόντρα" σε οτιδήποτε απλά για να πείσουμε τον εαυτό μας ότι κάτι κάνουμε και όλες αυτές οι βαρύγδουπες δηλώσεις με πομπώδεις εκφράσεις και φαινομενικά εντυπωσιακές αλλά ουσιαστικά κενές λέξεις.

 

Η ανακοίνωση αυτής της αντιρατσιστικής ομάδας έτσι μου φάνηκε, μια απ'τα ίδια.

 

Σαν την ταινία του Χάρρυ Κλιν, "..και μετά γκρεμός και ξέχασε και το καπέλο...και ήταν και καλός άνθρωπος".

 

Γενικά δε γουστάρω "πολιτικοποιημένες" εκδηλώσεις μουσικής. Ακόμα χειρότερα με ομάδες που βρίσκονται στα απόλυτα άκρα της δεξιάς ή της αριστεράς και λειτουργούνε σαν ομάδες κρούσης όποτε χρειαστεί.

 

Μια μουσική εκδήλωση είναι έκφραση ελευθερίας από μόνη της. Δε χρειάζεται και πολιτική ταυτότητα από πάνω.

 

Η Ελλάδα ρατσιστές; Καλά ο καθένας ότι θέλει λέει πλέον. Τότε γιατί έρχονται εδώ τόσα χρόνια όλοι αυτοί οι διαφορετικοί λαοί και συνεχίζουν να έρχονται; Είμαστε νάμπερ γουάν σε μετανάστες σ'όλη την Ευρώπη.

 

Πολύ απλά: είμαστε στα @@ μας (σόρρυ αφεντικό). Ο φραπές είναι πιο σοβαρή υπόθεση από το να υποστηρίξουμε ή να καταδιώξουμε έναν μετανάστη λόγω προέλευσης, χρώματος ή γούστου στα παπούτσια...

 

Και για να βάζουμε τα πράματα στη θέση τους, οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν ιδιαίτερα φιλικοί μεταξύ τους για αρκετούς αιώνες. Συνεχώς η μια πόλη έκανε έφοδο στην άλλη και προσπαθούσε να την ισοπεδώσει και να τους κάνει σκλάβους της. Τυπικά ένας ξένος (π.χ. Κορίνθιος) ήταν ξένος σε μια άλλη πόλη και δε γινόταν σχεδόν ποτέ αποδεκτός (τρανότερο παράδειγμα η Σπάρτη του Λυκούργου).

 

Υ.Γ. ο Διας δεν ήταν ο πρώτος θεός των Ελλήνων μην τρελαθούμε τώρα...

Υ.Γ.2 τώρα που έχει πνιγεί η Αθήνα στον καπνό απ'τη φωτιά στην Πάρνηθα, μήπως φαίνεται παράλογη η απαγόρευση λόγω κινδύνου φωτιάς;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το «ρατσιστές»' date=' σου λέω πως η λέξη έχει σκόπιμα χάσει το νόημά της.

Ρατσιστής είναι όποιος διαχωρίζει τις φυλές σε ανώτερες και κατώτερες,

[b']όχι όμως έτσι γενικά και αόριστα [/b]

αλλά ανώτερες και κατώτερες ως προς κάποιο χαρακτηριστικό τους.

 

Ως παράδειγμα, σου αναφέρω πως οι Νέγροι

έχουν μεγάλες ποσότητες μελανίνης στο δέρμα τους,

πράγμα που τους κάνει πιο ανθεκτικούς στην ηλιακή ακτινοβολία.

Ταυτόχρονα έχουν και φαρδύτερες μύτες, πράγμα που τους επιτρέπει να παίρνουν

μεγαλύτερες αναπνοές και άρα μεγαλύτερες ποσότητες οξυγόνου όταν τις χρειάζονται.

Σε αυτό το θέμα λοιπόν οι Νέγροι είναι ανώτεροι από τους λευκούς

Γιατί οι λευκοί μόλις εκτεθούν στον ήλιο θα πάθουν εγκαύματα.

 

Και αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι καθόλου κακός,

αλλά κακός μπορεί να είναι Ο ΛΟΓΟΣ που κάποιος τον επικαλείται.

Όπως πχ για να τους αφαιρέσει κάποια δικαιώματα, ή να δικαιολογήσει ανόσιες πράξεις του,

ή απλά για να τους υποτιμήσει … προβάλλοντας το «εγώ» του. :wink:

 

Μάθε λοιπόν πως τώρα τελευταία βλέπω έναν άκρατο ρατσισμό,

(με την σημασία που εσύ έχεις πεισθεί πως φέρει η λέξη).

Γατί ρατσιστής είναι και αυτός που υποτιμά ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΥΛΗ και εξυψώνει τις άλλες.

Αυτός όχι μόνον είναι ρατσιστής, αλλά μάλιστα είναι και του χειρίστου είδους,

καθότι την στιγμή που βρίζει την γραμμή αίματος από την οποία προήλθε,

τον εαυτό του δηλαδή, ε, είναι και βλάκας και ασυνείδητος…

Και ως βλάκας και ασυνείδητος, είναι και επικίνδυνος

 

Η έμφυτη τάση που έχουν οι άνθρωποι να συναναστρέφονται όμοιους τους,

δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό.

Είναι απλά ένα φυσικό ανθρώπινο φαινόμενο.

 

Έχεις ένα δίκιο στις διαπιστώσεις σου, πάντως εμένα τα πέρι ανωτερότητας-κατωτερότητας αρλούμπες μου φαίνονταν πάντα. Αυτό που έχει σημασία είναι το τι έχεις κάνει στο τέλος της ημέρας με τα ιδιαίτερα χαρίσματα που διαθέτεις.

 

Εντάξει συναναστρεφόμαστε με ομοίους αλλά όχι αποκλειστικά. Μερικοί βέβαια το παρακάνουν και νομίζω ότι έχει να κάνει με την ανάγκη του να νιώθεις ότι ανήκεις κάπου.

 

Ο χεβυμεταλάς πχ δεν μπορεί να κάνει παρέα με τον σκυλά ή τον κινέζο (κινέζικη μουσική)' date='

αλλά θέλει να βρεί όμοιούς του. [/quote']

 

Βρε τι κακό είναι αυτό με τον χεβυμεταλλά :lol:

Να τον πάμε για ανακύκλωση μπας και χρησιμεύσει σε κάτι τέλος πάντων :D

 

Εγώ όντας χεβυμεταλλάς κάνω παρέα με σκυλάδες και στην Αγγλία τα κολλητάρια μου ήταν μια τρελή παρέα Μαλαισιανών με κινεζική προέλευση.

 

Δεν ξέρω τι κάνουν τα άλλα ρεμάλια :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ΠΑΘΕΙΣ πως θα ΜΑΘΕΙΣ??? :roll:

 

Τι να μάθουμε ρε συ αφού τα ξέραμε όλα πρωτού μας φορέσουνε πάνες :lol: :lol: :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πάει κάποιος, δε θα βρει κανέναν... γιατί...

http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=10152

 

Λέτε να μας διαβάζουν και οι πρυτανικές αρχές???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου