Προς το περιεχόμενο

To Ash in Art στο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εγω το ιδιο.

μακαρι στο μελλον να απογορευσει ΟΛΕΣ τις ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ χαρακτηρα εκδηλωσεις μεσα στο χωρο του πανεπιστημιου (κατι που ισχυει σε ΟΛΟ τον κοσμο πλην της Ελλαδας) απο ΟΠΟΥ κι αν οργανωνονται (κομματα,συμβουλια,φραξειες κτλ....) και ΟΠΟΙΟΣ (θετικος η αρνητικος) και να ειναι ο χαρακτηρας τους,τα πανεπιστημια ειναι χωροι που ΜΟΝΟ η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ & η ΕΠΙΣΤΗΜΗ (η τα σχετικα με αυτες) χωρανε,ολα τα αλλα μονο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ φερνουν :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σε που έχω και μία άλλη απορία:

 

Τι ΣΚΑΤΑ είναι το "Συντονιστικό Μεταναστευτικών και Αντιρατσιστικών Οργανώσεων";

 

Μτφ: "What the fuck is the Sintonistiko Metanasteftikon and Antiratsistikos Organosei" ?

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε θεωρούνται πολιτικές οι κοινωνικές αντιρατσιστικές εκδηλώσεις; Αντίθετα θα έπρεπε να αποτελούν μέρος της εκπαίδευσης, να προωθούνται και να επικροτούνται.

 

Είναι ξεκάθαρο ότι η συντηρητική επίθεση κλιμακώνεται, ιδιαίτερα σε ένα τόσο κυνηγημένο τμήμα της κοινωνίας μας την τελευταία δεκαετία, όπως αυτό των μεταναστών. Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα αντιστραφούν οι όροι.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε θεωρούνται πολιτικές οι κοινωνικές αντιρατσιστικές εκδηλώσεις; Αντίθετα θα έπρεπε να αποτελούν μέρος της εκπαίδευσης' date=' να προωθούνται και να επικροτούνται. [/quote']

 

Βεβαίως, έξω από τα πανεπιστήμια όμως. Έχω υπόψιν μου ότι η Καισαριανή έχει μία θαυμάσια πλατεία με αρκετό χώρο, προτείνω λοιπόν να διοργανωθεί εκεί η εκδήλωση και μετά κτυπάμε και καμιά αστακομακαρονάδα και πιο δίπλα έχει κάτι δασάκια για τους ανύπαντρους.

 

Είναι ξεκάθαρο ότι η συντηρητική επίθεση κλιμακώνεται' date=' ιδιαίτερα σε ένα τόσο κυνηγημένο τμήμα της κοινωνίας μας την τελευταία δεκαετία, όπως αυτό των μεταναστών. Ας ελπίσουμε ότι σύντομα θα αντιστραφούν οι όροι.[/quote']

 

Τίποτε δεν κλιμακώνεται. Οι έλληνες φτύνουν τους Αλβανούς στεγνά και αυτό συμβαίνει εδώ και είκοσι χρόνια, από τότε που ήρθαν οι πρώτοι και δουλεύανε σαν οικοδόμοι στο νομό Βοιωτίας (προσοχή: ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ για ποιο πράγμα μιλάω). Οι ελάχιστοι έλληνες που ΔΕΝ αισθάνονται έτσι δεν επιθυμούν το καπέλωμα της ευσυνειδησίας τους από το όποιο γμμένο "Συντονιστικό Μεταναστευτικών και Αντιρατσιστικών Οργανώσεων" που ας κάνει κάποιος τον κόπο να μου εξηγήσει τι είναι και ποιοί το απαρτίζουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ΄αρχήν συμφωνώ με το wasted. Το Πανεπιστήμιο -ειδικά στην περιφέρεια- πρέπει να είναι κοιτίδα πολιτισμού. Eκτός από θερινά σχολεία, workshops, συνέδρια και ημερίδες πρέπει να οργανώνει και συναυλίες, βραδυές ποίησης, εκθέσεις ζωγραφικής και τα τοιαύτα. Στην Κρήτη -ας πούμε- το Πανεπιστήμιο τα κάνει αυτά σε κάποιο βαθμό. Καλά είναι όλα αυτά ......κι ας ήταν ΤΡΑΓΙΚΗ αυτή η χορωδία που άκουσα τις προάλλες.

 

Όμως, αναλογιζόμενος -εν προκειμένω- ότι μιλάμε για μια πρωτοβουλία που υπογράφεται από ένα "συντονιστικό" (tuner ??? :lol: :lol: :lol: ) καθώς και την αυθεντικότητα πολλών τέτοιων "συντονιζόμενων" εκδηλώσεων, δεν μπορώ παρά να δείξω την ίδια δυσπιστία με τους Wow! και superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιρατσιστικό πάντα στο πεδίο του άρεως δε γινότανε?

Είχα πάει μια φορά και είχα λιώσει στη συναδέλφωση και στην αλληλεγγύη.

Μιλάμε για ανώτερα αισθήματα ειρηνισμού,όχι μ@λακίες,ξέρετε:καμμένα αυτοκίνητα,μαλακά-σκληρά,ξερατά και σκουπίδια παντού,ωραία ήτανε.

 

Καλά κάνανε και το απαγορεύσανε,επειδή είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ αυτοί που το διοργανώνουν να κρατήσουν ενα επίπεδο.Εδώ είναι ανικανοι να στηρίξουν μια οργάνωση με τεραστιο τζίρο απο 15-30 ζώα οι αντίστοιχοι υπεύθυνοι,κι ας μην υπάρχει φανερό κοινωνικο-πολιτικό κίνητρο για επεισόδια (Beastie Boys).Πίσω από ευαίσθητες έννοιες,καλύπτουν την καφρίλα του κάθε ανεγκέφαλου με τη δικαιολογία οτι δε θέλουν να το παίζουν μπάτσοι.Έτσι ακριβώς έχει εξασθενήσει στην κοινή γνώμη η ιδεα του ασύλου,αφού το τελευταίο χρησιμοποιέιται μόνο για βανδαλισμούς υπό το καθεστώς ασυδοσίας.

 

Το επιχείρημα για τα φεστιβάλ της ΚΝΕ στέκει όμως,αν και σε αυτά τα φεστιβάλ δεν προκύπτουν τα ίδια ακριβώς εκτροπα...τουλάχιστον δεν κινδυνεύει κανείς.Πάντως η γνώμη μου( και της πλειοψηφίας ανεξάρτητων φοιτητών) είναι να μην επιτρέπεται ΚΑΝΕΝΑ δρώμενο προερχόμενο από πολιτικές παρατάξεις σε χώρους του Πανεπιστημίου.Δηλαδή πολιτιστική εκδήλωση χωρίς πολιτική αιγίδα δεν μπορεί να υπάρχει?Ή μήπως όλα εξαρτώνται από τις καμμένες μικροφωνικές που νοικιάζει η ΚΝΕ?

 

Για όλα τα παραπάνω δυστυχώς υπάρχουν πολιτικές προεκτασεις που δεν μπορούμε να τις ελεγχουμε.Δλδ κατα πάσα πιθανότητα το φεστιβάλ της ΚΝΕ ή τα πάρτυ της ΔΑΠ-ΠΑΣΠ κλπ αφηνονται ελευθερα γιατι υπαρχει υποστηριξη από τους αντιστοιχα χρωματισμένους φορείς του Πανεπιστημίου.Τα ΕΜΜΙΣΘΑ μεγαλοκεφαλια της καθε παραταξης εχουν τεραστια συμφεροντα γύρω από τετοιες εκδηλώσεις.

 

Σιχαμένοι ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιρατσιστικό πάντα στο πεδίο του άρεως δε γινότανε?

Είχα πάει μια φορά και είχα λιώσει στη συναδέλφωση και στην αλληλεγγύη.

Μιλάμε για ανώτερα αισθήματα ειρηνισμού' date='όχι μ@λακίες,ξέρετε:καμμένα αυτοκίνητα,μαλακά-σκληρά,ξερατά και σκουπίδια παντού,ωραία ήτανε.

[/quote']

Εγώ πάντως στα Ιλίσια είχα πάει (ούτε θυμάμαι πότε..) αλλά η περιγραφή σου ταιριάζει... Σε κάποιους αρέσουν οι αυταπάτες, τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου