Προς το περιεχόμενο

Marshall JCM900 ή Laney GH100L?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν έπαιξε με jcm 900. Όλοι προτίμησαν τους παλιούς τους jcm800

 

μηπως ξεχνας ενα φεγγαρι τον steve vai και επισης τον κιθαριστα των red hot chili peppers

 

τον συγκεκριμενο ενισχυτη τον εχω και πραγματικα ειναι αριστο μηχανημα για μενα με πολυ καλα καθαρα αλλα εχει αδικηθει απο πολλους...παντως αν δεν εχεις παιξει κακως εχεις αυτην την αποψη...ψαξε στο utube για κλιπακια και πιστεψε με θα αλλαξεις γνωμη αμεσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κριμα που μπαινω στρατοπεδο αυριο αλλιως ευχαριστως να ερχοσουν να τον δοκιμαζες...πριν λιγο τον ειχα για πουλημα αλλα οποτε παιζω αλλαζω επιτοπου γνωμη,ετυχε να τον παρω και σε πολυ καλη τιμη,ετυχε να μην κυκλοφορει κι ολας και αλλαξα γνωμη...

 

δυστυχως η ευτυχως δεν πιστευω οτι υπαρχουν καλα και κακα μηχανηματα γουστα ειναι...τωρα μαζευω λεφτα για plexi η jcm800 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα παιζω και με τον 900αρι...αλλο ο ενας αλλο ο αλλος...

 

παντως πολλους δασκαλους και επαγγελματιες που εχω γνωρισει σε μαγαζια χρησιμοποιουν αρκετοι jcm900 οσο κι αν φαινεται περιεργο σε καποιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γκάζια του jcm900 είναι μάλλον τα πιο ψόφια που έχει βγάλει στην ιστορία της η marshall. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγεις στη μίξη της μπάντας εκτός κι αν παίξεις σε τέτοια ένταση που να μην ακούγεται κανένας άλλος (κι αν γίνεται κι αυτο). Γενικότερα ο ενισχυτής όταν κυκλοφόρησε θεωρήθηκε ως κακό ανέκδοτο της marshall και συνοδεύτηκε και από κατί εξ ίσου ανεκδιήγητες καμπίνες. Γι αυτό και γρήγορα αντικαταστάθηκε από τη σειρά 2000. Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν έπαιξε με jcm 900. Όλοι προτίμησαν τους παλιούς τους jcm800

(βλ. Slash' date=' Zakk Wylde κλπ εκείνης της εποχής). Τον laney δεν τον έχω ακούσει και έτσι δεν έχω γνώμη. Τον jcm θα στον πρότεινα μόνο αν τον βρείς στα 300-350Ε (50w combo) μεταχειρισμένο (σε άριστη κατάσταση) ως λύση ανάγκης.[/quote']

 

Εγω επαιζα επι 2 χρονια με τον 900αρη και δεν ειχα κανενα προβλημα να ακουστω. Το θεμα ειναι πως αναμεσα σε αυτον και τον Laney Gh ο πρωτος ειναι αρκετα ανωτερος ηχητικα και αυτο το λεω εχοντας εμπειρια ΚΑΙ απο τους δυο ενισχυτες. Οσο για τον 800αρη, ειναι πιο ογκοδης αλλα δεν εχει τα γκαζια του 900αρη. Επισης ο 800 ηταν ο κατ εξοχην ενισχυτης της μοντας τουτ'εστιν οτι οσοι τους ειχαν, ειχαν κανει απιστευτες μετατροπες για να βρουν τον ηχο τους και οσοι δεν τους ειχαν, τους προτημουσαν για αγορα απο τους 900 λογω των παρα πολλων μετατροπων που μπορουσαν μετεπειτα να κανουν. Με λιγα λογια ο jcm900 επεσε θυμα του trend της μοντας γιατι στα 90's οι modded marshall ηταν τρεντυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι γενικά λίγο μπερδεμένος ακόμη αλλά μπορώ να πώ ότι άμα τους ακούσω και τους δύο θα μπορέσω πάρω μία τελική απόφαση..

 

 

 

Επειδη ειναι αρκετα διαφορετικα μηχανηματα, ειναι σιγουρο πως αν τους ακουσεις δεν θα δυσκολευτεις να καταληξεις σε αυτον που σου ταιριαζει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απλά σαν εναλλακτική ρίξε μια ματιά και στη σειρά DSL.Δεδομένου του all-around που είπες :wink:

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα άκουσα και Marshall dsl και Engl Powerball και Laney gh100l. Με βλέπω για Laney γιατί πραγματικά εντυπωσιάστικα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα άκουσα και Marshall dsl και Engl Powerball και Laney gh100l. Με βλέπω για Laney γιατί πραγματικά εντυπωσιάστικα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

 

Να σου πω σκεφτόμουν να σου γράψω την υποκειμενικότατή μου άποψη πριν....οι λαμπάτοι Laney έχουν αυτό το κάτι....όταν πρωτοάκουσα έναν στον Νάκα είχα πάθει πλάκα και δεν έχω βρει σε άλλη μάρκα αυτό το κάτι.

 

¶ντε με το καλό! Να ανεβάσεις και καμιά φωτό ή/και κλιπάκια!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
o vai δεν παιξει στο passion and warfare κυριως με jcm900?

 

Σε σέβομαι πολύ και κατά καιρούς με έχεις βοηθήσει, όντας από τους πιο αντικειμενικούς εδώ μέσα, αλλά από όλα αυτά που έγραψα στάθηκες εκεί;

Εντάξει μπορεί να έχει παίξει λοίπον, ομολογώ οτι δεν τον ξέρω τον κύριο.. :lol:

Για τον ήχο διαφωνείς οτι είναι πατάτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου