Προς το περιεχόμενο

Marshall JCM900 ή Laney GH100L?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

o vai δεν παιξει στο passion and warfare κυριως με jcm900?

 

Σε σέβομαι πολύ και κατά καιρούς με έχεις βοηθήσει' date=' όντας από τους πιο αντικειμενικούς εδώ μέσα, αλλά από όλα αυτά που έγραψα στάθηκες εκεί;

Εντάξει μπορεί να έχει παίξει λοίπον, ομολογώ οτι δεν τον ξέρω τον κύριο.. :lol:

Για τον ήχο διαφωνείς οτι είναι πατάτα;[/quote']

 

καταρχην σε αυχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! :)

ρε αθωα ερωτηση εκανα! :lol: δεν ηταν ρητορικη!απλα κατι τετοιο θυμομουν και ηθελα να σιγουρευτω!αλλα και με τον jcm 900 να επαιζε θα εχει φαει τα mods της ζωης του για να παιξει οπως θα τον ηθελε ο vai!δεν εχω καμια αποψη για ρους jcm αφου δεν εχω παιξει ουτε με τον 800 ουτε με τον 900!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον ήχο διαφωνείς οτι είναι πατάτα;

 

Τα γκάζια του jcm900 είναι μάλλον τα πιο ψόφια που έχει βγάλει στην ιστορία της η marshall. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγεις στη μίξη της μπάντας εκτός κι αν παίξεις σε τέτοια ένταση που να μην ακούγεται κανένας άλλος (κι αν γίνεται κι αυτο). Γενικότερα ο ενισχυτής όταν κυκλοφόρησε θεωρήθηκε ως κακό ανέκδοτο της marshall και συνοδεύτηκε και από κατί εξ ίσου ανεκδιήγητες καμπίνες. Γι αυτό και γρήγορα αντικαταστάθηκε από τη σειρά 2000. Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν έπαιξε με jcm 900. Όλοι προτίμησαν τους παλιούς τους jcm800

(βλ. Slash' date=' Zakk Wylde κλπ εκείνης της εποχής).[/quote']

 

 

Μπορω να απαντήσω εγω που ειχα για εναν χρόνο JCM900 100W και με την 4χ12" καμπινα του και για 8 χρόνια τον JCM900 50W combo 1x12"?

 

Οχι...κατα την ταπεινή μου γνωμη ο ήχος δεν ειναι πατάτα και τα γκαζια δεν ειναι τα πιο "ψοφια" που εχει βγαλει η μαρσαλ...προφανως δεν εκανε για σενα...και προφανως για να συμβιώσω με 2 απο αυτους επι 9 χρονια εμένα μου εκαναν ή ήμουν κουφος και επαιζα με πατατα...

 

Δεν χανόμουν ουτε σε προβες ούτε σε ηχογραφήσεις (εκτος αν ειχα κανει μαμακία στην ηχογραφηση)...

 

Το "γι αυτό και γρήγορα αντικαταστάθηκε από τη σειρά 2000" ειναι λιγο ακυρο απο την στιγμή που οι JCM900 κυκλοφόρησαν το 1990 και ΄σταματησαν να παραγονται το 1999 και οι JCM2000 πρωτοκυκλοφόρησαν το 1997...7 χρόνια δεν θα το ελεγα "γρηγορα" (και 9 χρονια στην παραγωγη δεν ειναι καλό "ανεκδοτο")...

 

Επίσης υπηρξαν 3 μοντελα JCM900...ο Master Volume, o Dual Reverb και οι SL-X...και οι 2 μου JCM 900 ήταν Master Volume...τον SL-X τον ειχα παιξει οταν ειχε ερθει στην Ελλαδα στην αντιπροσωπεια και δεν ηταν για μενα...πριν απο μερικους μηνες επαιξα μερικά λεπτα και με έναν Dual Reverb ο οποίος επίσης με αφησε αδιάφορο...αλλά απο την αλλη και ο TSL601 που ειχα το καλοκαιρι βγηκε αγγελια 10 μερες μετα την αγορά του

 

 

Και ομως τον TSL601 δεν τον θεωρώ πατάτα...απλά για μενα δεν κανει...

 

Anyway...γνωμες, γνωμες, γνώμες...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mα καλά ρε Freedom, που έπαιζες και δεν χανόσουνα στη μίξη, σε κανενά ισόγειο της Ερασμίας στην Κυψέλη;;;

Ελπίζω ότι δεν κάνω λάθος και έχουμε γνωριστει πριν δέκα χρόνια περίπου.

Και ναι, έντάξει, γνώμες σίγουρα, για μένα ο ήχος marshall είναι power amp gain, όχι μια προενίσχυση-τζιτζίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το ψιλο off topic αλλα φιλε GuitarSymbol, που ακουσες τον DSL, σε ποιο μαγαζι? γιατι εψαχνα πριν καμια 10 μερες και δεν βρηκα να τον ακουσω! Αν δεν θελεις να πεις εδω, πες μου σε παρακαλω σε ενα pm.

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Στελιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα καλά ρε Freedom' date=' που έπαιζες και δεν χανόσουνα στη μίξη, σε κανενά ισόγειο της Ερασμίας στην Κυψέλη;;;[/quote']

 

Η Ερασμίας ήταν ανοιχτή το '92 και ολο το διάστημα '94-2002?

 

Γιατι αυτες ειναι οι περίοδοι που ειχα τους 900άρηδες...

 

Λες να ειχε ταξιδεψει (ο combo) μόνο μεχρι την Ερασμίας?

 

Εσυ αληθεια που βρηκες αυτά τα προβλήματα του "χασίματος"? Ποσο καιρό ειχες περασει μαζί του και ποιο μοντελο ακριβως ήταν αν θυμασαι? Πρόβες? Live ηχογραφηση? Live? Στουντιακή ηχογραφηση?

 

Ελπίζω ότι δεν κάνω λάθος και έχουμε γνωριστει πριν δέκα χρόνια περίπου.

 

Το Πεγυός μου λεει πολλά' date=' απλά δεν θυμαμαι φυσιογνωμία, τι οργανο επαιζες (αν τότε επαιζες κιθαρα συκεκριμένα, ο Βασιλης μου ειχε αναφερει πως καποιο παιδί που επαιζε πληκτρα τα τελευταία χρονια επαιζε κιθαρα αλλα δεν θυμαμαι ονοματα) και σε πια φαση γνωριστήκαμε...απο οτι θυμασαι η Ερασμιας ήταν καλλιτεχνικος οργασμός, πολλά προσωπα εμπαιναν και εβγαιναν...περα απο τον Βασιλη και τον Μανώλη δεν ειχα συνδεσει ονοματα με φυσιογνωμίες...

 

Και ναι, έντάξει, γνώμες σίγουρα, για μένα ο ήχος marshall είναι power amp gain, όχι μια προενίσχυση-τζιτζίκι.

 

Το μονο που ειχες να κανεις για να διώξεις την τζιτζικίλα (αν ηταν ο Master Volume) ηταν απλά να χαμηλώσεις τα 2* (!!!) gain του (0-10 το ενα και 11-20 το δευτερο αν θυμαμαι καλα) και να ανοιξεις τερμα το volume...οχι, plexi δεν ηταν, Hi gain ενισχυτής ηταν, αλλά δεν ησουν υποχρεωμενος να εχεις τα gain στο τέρμα...μιλώντας για power amp gain το 93 μεταξύ JCM είχα και εναν 1959 SLP τον οποιον τον γουσταρα απιστευτα...καθε φορα που τον ανοιγα στην Νεα Μακρη χειμωνα για να μην υπαρχει ψυχή στα 500 μετρα...ο combo ήρθε ακριβως μετα την πωληση του plexi...και αυτή την στιγμή εχω μπροστα μου (αμονταριστο) ενα κιτ του Μετρόπουλος για 100άρι πλέξι οπότε ναι, λιγο πολύ ισως εχουμε την ίδια αντίληψη περι power amp gain...

 

Οπως είπα, άλλο "ειναι πατάτα" και άλλο "δεν μου κανει"...

 

 

 

 

*υπενθυμιζω οτι μιλαω μονο για τους JCM900 Master Volume, εκει επανω βασίζεται η "εμπειρία" μου για αυτους...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τον συγκεκριμενο ενισχυτη τον εχω και πραγματικα ειναι αριστο μηχανημα για μενα με πολυ καλα καθαρα

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O :roll: :roll: :?: :?: :?: :?: :?: :?: σορρυ για τη διαφωνια αλλα τα καθαρα των dual reverb ειναι απο τα universally γνωστα για το ποσο κακα ειναι..........Δε ξερω ....αυτος ο ενισχυτης ποτε δε μου καθησε καλα.............

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το ψιλο off topic αλλα φιλε GuitarSymbol' date=' που ακουσες τον DSL, σε ποιο μαγαζι? γιατι εψαχνα πριν καμια 10 μερες και δεν βρηκα να τον ακουσω! Αν δεν θελεις να πεις εδω, πες μου σε παρακαλω σε ενα pm.

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Στελιος[/quote']

 

Φιλε μου Στελιο τον DSL100 τον ακουσα σε καποιον φιλο που τον ειχε παρει απο Thomann προσφατα! Διστυχως δεν ξερω εκτος απο τον Καγμακη καποιον αλλον που να τον φερνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ!

 

Δυστυχως και ο καγμακης δεν τον εχει πια, οπως ολοι στο καποια στιγμη θα φερουν ειναι. Και απο thomann και τα λοιπα μαγαζια τον εχουν πολυ πιο ακριβα (οπως και ολους τους marshall) απο οσο τους βρισκεις Ελλαδα cash.

 

Ευχαριστω και παλι!

Στελιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα περασα και απο εκει...την μονη λαμπατη marshall κεφαλη ηταν μια tsl60 που μπορουσαν να την φερουν να την ακουσω σε λιγες μερες, αλλα την ειχα ακουσει ηδη σε μαγαζι. Για dsl ουτε δειγμα!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου