Προς το περιεχόμενο

Marshall JCM900 ή Laney GH100L?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν από τους δύο (Marshall JCM900 dual reverb ή Laney GH100L) αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία από λαμπάτους ενισχυτές είναι λάθος να αγοράσω κάποιον στα τυφλά και να το μετανιώσω. Βέβαια θα προσπαθήσω να τους ακούσω πρώτα. Θα ήθελα να μάθω ποιος από τους δύο είναι πιο all around ενισχυτής.

 

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και οι δύο είναι αρκετά all-around ενισχυτές με την λογική που υποθέτω το εννοείς, δηλαδή να μπορείς να παίξεις σχεδόν όλα τα είδη. Πάντως ο JCM900 Dual Reverb σχεδιάστηκε από τη Marshall για να είναι ο hi-gain ενισχυτής της εταιρείας στα 90s, έχε το υπ' όψιν σε περίπτωση που σε ενδιαφέρουν τα πολλά γκάζια. Επίσης υποθέτω ότι όταν μιλάς για τον Marshall εννοείς κάποιο μεταχειρισμένο, καθώς αν θυμάμαι σωστά δεν παράγεται αυτό το μοντέλο πλέον.

 

Από την άλλη ο Laney αν και έχει ένα κανάλι, έχει απ'όσο θυμάμαι footswitch για βρώμικο ήχο, και φυσικά τον βρίσκεις ολοκαίνουριο με περίπου 800 ευρώ στην ευρωπαική αγορά. Πάντως νομίζω δεν θα "τραβάει" τόσο πολύ ο Laney σε ακραία γκάζια, αλλά αυτό θα το κρίνουν τα δικά σου αυτιά. Στα δικά μου πάντως οι περισσότεροι, για να μην πω όλοι, οι Laney ακούγονται σαν κάτι που μοιάζει με απίστευτα πολύ Marshall αλλά πάντα κάτι του λείπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες επιλογες κ οι δυο ενισχυτες.Ο Marshall ειναι πιο ''standard'' για hi gain καταστασεις αν κ η laney εχει κανει φιλοτιμες προσπαθειες να κρατηθει στην αγορα αξιοπρεπως.Βοηθησε λιγο και πες μας τι ηχο θες να βγαλεις:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δηλώνω fan των Laney.

 

Είχα για ένα διαστημα τον GH50L και τον έδωσα για να πάρω εναν TT50Η.

 

Έχωντας παίξει και αρκετά με JCM900 για μενα το Holy Grail βρισκεται καπου αναμεσα. Το δεύτερο κανάλι του 900 είναι ίσως το ιδανικό drive για μένα. Ταυτόχρονα ο τσιτωμένος GH50L χωρίς το drive boost εβγαζε έναν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ γεμάτο crunchy ήχο που δεν πήρα από τον Marshall.

 

Τώρα όσο αφορά το gain, δεν νoμίζω να μην σου είναι αρκετό απλά σε extreme ρυθμίσεις γίνεται λίγο θορυβώδης.

 

Αναμεσα στους δύο..... αν είχα την οικονομική ευχέρια ΜΑΛΛΟΝ θα έπερνα τον 50ari Marshall αλλα στα 600-700 που παίζουν οι GH δεν έχω βρει άλλη κεφαλή που να τους χτυπάει εύκολα.

 

p.s. Προτίμησε τις 50άρες κεφαλές. Η ένταση είναι τρομακτική που παίζει ο 50αρης. Πάνω από 3 στο Master Volume δεν μπορούσα να σηκώσω σε Live κατάσταση με 2χ12"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική που παίζω είναι πιο πολύ rock έως hard rock, και ελάχιστα metal. Με ενδιαφέρουν σίγουρα και τα καθαρά ενός ενισχυτή, πράγμα που νομίζω ότι δεν έχει ο marshall και έχει ο Laney. Θα μπορούσα όμως στο drive του Laney να περάσω ένα boss ds-1 και να έχω ένα πιο high gain drive? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο jcm 900 βγαινει ακομα ως reissue απο την σειρα vintage της marshall και λογικα πρεπει να ειναι λιγο τσιμπιμενος. Θα σου προτεινα αν βρεις τον original μεταχειρισμενο να τον χτυπησεις. Τωρα οι gh της laney ειναι πιο οικονομικοι αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τα γκαζια του 900αρη και δεν εννοω το gain αλλα τον χαρακτηρα του ηχου. Τωρα για τα καθαρα, εχεις ακουσει ποτε καποιον απο τους δυο για να δεις τα καθαρα τους? Ο 900 εχει πιο σκαστα καθαρα και ο gh πιο γλυκα καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνω άμπαλος περί κιθαριστικών αλλά αν κρίνω όμως, από τον ήχο που βγάζει ο Akerfeltd στους Opeth με αυτόν τον Laney, τότε πρέπει να είναι απλά εκπληκτικός.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική που παίζω είναι πιο πολύ rock έως hard rock' date=' και ελάχιστα metal. Με ενδιαφέρουν σίγουρα και τα καθαρά ενός ενισχυτή, πράγμα που νομίζω ότι δεν έχει ο marshall και έχει ο Laney. Θα μπορούσα όμως στο drive του Laney να περάσω ένα boss ds-1 και να έχω ένα πιο high gain drive? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.[/quote']

 

Λοιπον, κατα τη γνωμη μου ο laney εχει καλυτερα καθαρα. Ειναι πολυ γλυκα και ζεστα. Αν και δεν εχω ακουσει τον jcm 900, η γενικοτερη εμπειρια μου με τα καθαρα των marshall ειναι μια πονεμενη ιστορια :D

 

Αυτο με το ds1, μπορεις να το κανεις και πιστεψε θα γουσταρεις πολυ, γιατι μιλαμε για εναν απο τους καλυτερους crunchy ηχους που εχω ακουσει. Ομως δεν θα εχεις καθαρο ηχο και ετσι θα πρεπει για να εχεις στιγμιαια καθαρο θα πρεπει να καθαρισεις απο το volume της κιθαρας.

 

Εγω θα προτιμουσα σιγουρα τον laney (τον 50 w και ηδη ειναι πολλα! ) αλλα μονο αν δεν σε ενοχλει το ενα καναλι.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα γκάζια του jcm900 είναι μάλλον τα πιο ψόφια που έχει βγάλει στην ιστορία της η marshall. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγεις στη μίξη της μπάντας εκτός κι αν παίξεις σε τέτοια ένταση που να μην ακούγεται κανένας άλλος (κι αν γίνεται κι αυτο). Γενικότερα ο ενισχυτής όταν κυκλοφόρησε θεωρήθηκε ως κακό ανέκδοτο της marshall και συνοδεύτηκε και από κατί εξ ίσου ανεκδιήγητες καμπίνες. Γι αυτό και γρήγορα αντικαταστάθηκε από τη σειρά 2000. Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν έπαιξε με jcm 900. Όλοι προτίμησαν τους παλιούς τους jcm800

(βλ. Slash, Zakk Wylde κλπ εκείνης της εποχής). Τον laney δεν τον έχω ακούσει και έτσι δεν έχω γνώμη. Τον jcm θα στον πρότεινα μόνο αν τον βρείς στα 300-350Ε (50w combo) μεταχειρισμένο (σε άριστη κατάσταση) ως λύση ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου