Προς το περιεχόμενο

Ποτε μελετησες τελευταια φορα ?


psycho969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ρωτησω τους φιλους,για να επαληθευσω ενα θεωρημα μου,αν μελετανε νεα κομματια στην κιθαρα.Δευτερο ποσο χρονο ξοδευουν στη δημιουργια καλου ηχου και ποσο στο ιδιο το οργανο και την μουσικη γιατι εχω παρατηρησει οτι τωρα τελευταια η ψυχωση που λεγεται "τελειος ηχος" εχει αρχισει να τρωει αρκετο απο τον χρονο μου που θα μπορουσα να ξοδεψω πιο επικοδομητικα βλεποντας πορν... εννοω μελετωντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μελέτη μπορούμε να θεωρούμε και την ξαπλα στον καναπέ αγκαλια με την αγαπημενη σου κθάρα και φλύαρα σολαρίσματα με λουπιες που δεν τελειώνουν ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε psycho

πολυ σημαντικη η παρατηρηση σου

 

πολλες φορες μπαινουμε σε tripakia με τον ήχο και με τα πεταλια και με ψαξιμο για μηχανηματα κ ηχο

και ξεχναμε τα σημαντικοτερα

 

Ολα αυτα εχουν κατασκευαστει για να Ενισχυσουν (ενισχυτες) , να διακοσμισουν- εμπλουτισουν(βλ.διαφορα εφφε)  τον ηχο που βγαινει απο τα χερια μας

Φυσικα και ειναι ακρως σημαντικο να μελεταμε το οργανο αλλα και εξισου σημαντικο καποιος να μας εξηγει κ διδασκει την μουσική, αφου πέρα απο το ότι μπορει να πιασει το αυτι μας , η μουσικη ειναι μια γλωσσα, ενας αλγοριθμος ας πουμε ο οποιος εχει στοχο..να εκφρασει τα συναισθηματα του ανθρωπου μεσο του ...Ηχου.

 

στο θεμα μας λοιπον...πρωτα διαβασμα και μετα ψαξιμο με ηχο

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και δεν είμαι κιθαρίστας να δώσω την απάντησή μου...

 

(Στη σύνθεση) μπορεί να περάσω μέρες χωρίς να ακουμπίσω παρτιτούρα, μολύβι, ή ότι άλλο εργαλείο έχω στην διάθεσή μου. Και μετά, έχοντας μελετήσει στο μυαλό μου, το αποτέλεσμα θα βγει αβίαστο.

 

Το ίδιο και στο πιάνο, αν και εκεί μπαίνει το θέμα των μυών και της μυικής μνήμης. Πάντως έχοντας σκεφτεί, αναλύσει και δουλέψει πάνω σε αυτό που θέλω να παίξω, η μελέτη έρχετε πιο εύκολα.

 

Και φυσικά η δημιουργεία ήχων (μέχρι ένα σημείο, έτσι;) είναι και αυτό μέρος της μελέτης και της δουλειάς ενός μουσικού, και ειδικά ενός κιθαρίστα με τα 500 πεταλάκια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε μελετησες τελευταια φορα ?

 

πριν απο καμμια 15αρια χρονια.

 

προτιμω να ΠΑΙΖΩ και να μη μελεταω. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθημερινο ειναι οτι καλυτερο..για την δεξιοτεχνια και την εξελλιξη της τεχνικης πανω σε στανταρ πρακτικες για καθε μουσικο οργανο. Ειναι το ''πρεπει'',η υποχρεωση του μουσικου. Κλιμακες,αναπτυξεις μουσικου θεματος, ακουστικη και dictee, transcription,αρμονια και οσα ακομα νομιζει ο καθεις εδω που πρεπει να δηλωθουν. Η διαρκεια ειναι αναλογα με την ποιοτητα του χρονου που διαθετουμε. Και ταυτοχρονα..το δικο μας παιξιμο μετα..σε οτι μουσικο γουστο εχουμε.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω καθημερινα δεν προλαβαινω ουτε να ανοιξω τα οργανα..αλλα 3 φορες την εβδομαδα..ειναι διεξοδος απο καθε τι ρουτινιαρικο η οποια μελετη μου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πλέον μελετάω καθημερινά. Με τον ήχο μου ασχολούμαι μια δυο μέρες όταν αγοράζω καινούργιο εξοπλισμό, και μετά μόνο όταν χρειαστεί.

 

@Superfunk: Το "μελετάω" πιστεύω σε έναν μουσικό σημαίνει παίζω από ένα σημείο και μετά. Θεωρώ ότι κανείς δεν "μελετάει" ασκήσεις και σπουδές με την έννοια επαναλαμβάνω χρωματικά μια φράση για να πάρω την τεχνική παρά μόνο αν είναι αρχάριος ή δεν έχει ακόμα διαμορφώσει παίξιμο. Από τη στιγμή που έχω όμως το παίξιμό μου, κάθε άσκηση ή σπουδή μπαίνει σε αυτό.

 

Οκ, για μια ακόμη φορά ο γραπτός μου λόγος δεν βγάζει νόημα!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μελετάω ποτέ!!! Και έχω ασχοληθεί με τον ήχο, όσο χρειάζεται για συνδέσω το treble booster στον ενισχυτή. Τα όσα χρόνια ασχολούμαι με τη μουσική, αυτό που κατάλαβα είναι οτι η καλύτερη μελέτη (για εμένα τουλαχιστον) είναι να παίζεις με άλλους μουσικούς.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου