Προς το περιεχόμενο

Ποτε μελετησες τελευταια φορα ?


psycho969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά μου παιδιά...το θέμα, δεν μας αφορά όλους...

Αφορά αυτούς που έχουν την εκπαίδευση, τη νοοτροπία και τις βάσεις για τη μελέτη.

Εκτός εάν μελέτη εννοούμε (και) το, βάζω το cd και βγάζω το solo...

Όπως λέει ο Sf, "προτιμώ να παίζω από το να μελετάω"...το ίδιο λένε και όλα τα παιδάκια που τα στέλνεις σχολείο.

 

Χαχαχαχαχαχα, πολύ καλό!  ;D

 

Και συμφωνώ απόλυτα βέβαια.

 

Θα ήθελα πάντως να πέσω πάνω σε ΜΙΑ συζήτηση στο noiz που να μην εκτίθενται απόλυτες απόψεις του τύπου "an den katseis na meletisis 5 wres tin imera modes, eisai gia ta mpaza filos".  :P ;D ;D

 

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, για τον καθένα η Μουσική ως βίωμα έχει άλλο νόημα και ουσία.

 

Αν για κάποιον είναι η χαρά του να μαθαίνει διαρκώς διάφορα πράγματα, σε διαφορετικά στυλ μουσικής, για παράδειγμα, τότε εκεί θα πρέπει να προσανατολιστεί η "μελέτη" του. Αν κάποιος σκοπεύει να διατηρήσει ένα τεράστιο ρεπερτόριο από διασκευές, τότε πρέπει να "μελετάει" καθημερινά κομμάτια.

 

Προσωπικά "μελετάω" όταν θέλω να βγάλω ένα υπάρχον κομμάτι ή riff, ή όταν υπάρχει στο μυαλό μια φράση ή ένα πέρασμα που τα χέρια είναι απρόθυμα, καταρχήν, να το αποδώσουν. Οπότε το κάνω κάτι σαν άσκηση μέχρι να το "έχω". Μπορεί να "μελετήσω" και κάτι άγνωστο σε μένα, σαν μουσικό στυλ, για λόγους έμπνευσης ή κάποιο μέρος που έχει γραφτεί για άλλο μουσικό όργανο. Αλλά αυτά προκύπτουν πάνω στη συνθετική/δημιουργική διαδικασία.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ήθελα πάντως να πέσω πάνω σε ΜΙΑ συζήτηση στο noiz που να μην εκτίθενται απόλυτες απόψεις του τύπου "an den katseis na meletisis 5 wres tin imera modes, eisai gia ta mpaza filos".  :P ;D ;D

 

Εγώ γιατί πέφτω σε όλες που λένε α δε χρειάζεται να μελετάς τίποτα εδώ οι Rolling Stones και οι Nirvana δε διαβασανε ποτέ και για δες τους; Την επόμενη φορά στείλε μου τα θεματάκια που διαβάζεις ^^

 

Εννοείται πως όλα έχουν σημασία το τι θέλει κανείς από τη μουσική.

Αλλά για να μη παρεξηγιόμαστε, δε μου αρέσει να παίζω με κόσμο της νοοτροπίας παίζω για να περνάω καλά και μετά να τον πειράζει αν του πεις ότι ξερεις... Σαχλαμάρες παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί πέφτω σε όλες που λένε α δε χρειάζεται να μελετάς τίποτα εδώ οι Rolling Stones και οι Nirvana δε διαβασανε ποτέ και για δες τους; Την επόμενη φορά στείλε μου τα θεματάκια που διαβάζεις ^^

 

Δεν είπα αυτό Εύη. Θεωρώ όμως ότι απλά δε γίνεται να... μελετάς καθημερινά 10 χρόνια μετά που έπιασες το όργανο. Η καθημερινή μελέτη που θα σου δώσει τις βάσεις (όποιες "βάσεις" θέλεις βέβαια!) έχει νόημα τα πρώτα 2-3 χρόνια, μετά μελετάς για να επεκτείνεις τους ορίζοντές σου ή για να το πας "κάπου αλλού".

 

Κάποια στιγμή πρέπει και να παίξεις μουσική ξέρεις.  ;)

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά καθόλου δεν θα με πείραζε να μου πει κάποιος οτι παίζω σαχλαμάρες, δότι

1.Δεν του ζητάω λεφτά για να τις παίξω

2.Αυτός που θα το πει αυτό δεν θα είναι κι ο......Μπετόβεν

κι απο την στιγμή που εγω γουστάρω μαζι με αυτούς που παίζουν μαζί μου (στο υπόγειο που ανέφερε ο φίλος παραπάνω) ή όπου αλλού, για τα υπόλοιπα, κρίσεις, επικρίσεις και παρακρίσεις κλπ i don't give a dime που λένε και στο χωριό μου

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα αυτό Εύη. Θεωρώ όμως ότι απλά δε γίνεται να... μελετάς καθημερινά 10 χρόνια μετά που έπιασες το όργανο. Η καθημερινή μελέτη που θα σου δώσει τις βάσεις (όποιες "βάσεις" θέλεις βέβαια!) έχει νόημα τα πρώτα 2-3 χρόνια, μετά μελετάς για να επεκτείνεις τους ορίζοντές σου ή για να το πας "κάπου αλλού".

 

Κάποια στιγμή πρέπει και να παίξεις μουσική ξέρεις.  ;)

 

Μπα και μετά τα 2 - 3 χρόνια οι βάσεις ανεβαίνουν, μπορείς να απαιτήσεις περισσότερα από τον εαυτό σου, οπότε αν το δεις έτσι η μελέτη δε τελειώνει ποτέ.

 

Προσωπικά από τη στιγμή που βρήκα όργανο να με εμπνέει δεν θεώρησα ποτέ τίποτα βαρετό που μπορεί να έχω μελετήσει. Από την άλλη μιας και έχω περάσει και από δυο τρια άλλα όργανα, μπορώ να πω πως η μελέτη ήταν κάτι το απάλευτο ^^

 

Προσωπικά καθόλου δεν θα με πείραζε να μου πει κάποιος οτι παίζω σαχλαμάρες, δότι

1.Δεν του ζητάω λεφτά για να τις παίξω

2.Αυτός που θα το πει αυτό δεν θα είναι κι ο......Μπετόβεν

κι απο την στιγμή που εγω γουστάρω μαζι με αυτούς που παίζουν μαζί μου (στο υπόγειο που ανέφερε ο φίλος παραπάνω) ή όπου αλλού, για τα υπόλοιπα, κρίσεις, επικρίσεις και παρακρίσεις κλπ i don't give a dime που λένε και στο χωριό μου

Σαφώς και είναι το υγιές αυτό, αλλά κάπως σπάνιο. Οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι οι νέοι Νιρβανα :)

 

ΥΓ. Αν αυτός που σου το πει είναι ο Μπετόβεν (ή ένα ζωντανό ανάλογό του) αλλάζει κάπως η άποψή σου; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά καθόλου δεν θα με πείραζε να μου πει κάποιος οτι παίζω σαχλαμάρες, δότι

1.Δεν του ζητάω λεφτά για να τις παίξω

2.Αυτός που θα το πει αυτό δεν θα είναι κι ο......Μπετόβεν

κι απο την στιγμή που εγω γουστάρω μαζι με αυτούς που παίζουν μαζί μου (στο υπόγειο που ανέφερε ο φίλος παραπάνω) ή όπου αλλού, για τα υπόλοιπα, κρίσεις, επικρίσεις και παρακρίσεις κλπ i don't give a dime που λένε και στο χωριό μου

Κι εγώ σε αυτή τη φάση ήμουν, ώσπου μια αποφράδα μέρα, έπαιξα με έναν ντράμερ που μου δημιούργησε την ανάγκη να διαβάσω, γιατί αισθάνθηκα λίγος δίπλα του και αυτό δεν μου άρεσε. Τότε, ψιλό αργά μεν, αλλά ποτέ δεν είναι αργά που λένε και οι άλλοι δε, ξεκίνησα το διάβασμα. Τελικά το διάβασμα, όπως και η μουσική είναι θέμα προσωπικού γούστου και επιλογών. Δεν υπάρχουν de facto πρέπει. Αν θες να παίξεις dream theater πρέπει να σκιστείς στο διάβασμα. Η ανάγκες του καθενός δημιουργούν τα πρέπει του.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αναφερατε λιγο πολυ ολοι.Ο επαγγελματισμος ειναι αυτος που θα σε κανει να ασχοληθεις αλλιως δεν χαλιεσαι να παιζεις αυτα που ξερεις ή να μελετας αραια και που.

 

Πανω απ ολα στη ζωη αυτη ο ανθρωπος βάζει στοχους κ προτεραιότητες.Για να τους επιτύχει πρέπει να θυσιάσει στο βωμό κάτι απο τον εαυτό του, οτι κ αν ειναι αυτο.

 

Καποιοι στόχοι ειναι μακρινοί κάποιοι αλλοι πιο κοντόφθαλμοι.Κανενας κατακριτέος.

 

Το πως θα κάνεις μουσική ειναι αλλο θεμα κ δεν το ανοιγω ουτε γράφω γι αυτο.Φευγουμε εκτος θέματος τελείως και φαινεται πως δεν θα το αποφύγει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σε αυτή τη φάση ήμουν, ώσπου μια αποφράδα μέρα, έπαιξα με έναν ντράμερ που μου δημιούργησε την ανάγκη να διαβάσω, γιατί αισθάνθηκα λίγος δίπλα του και αυτό δεν μου άρεσε. Τότε, ψιλό αργά μεν, αλλά ποτέ δεν είναι αργά που λένε και οι άλλοι δε, ξεκίνησα το διάβασμα. Τελικά το διάβασμα, όπως και η μουσική είναι θέμα προσωπικού γούστου και επιλογών. Δεν υπάρχουν de facto πρέπει. Αν θες να παίξεις dream theater πρέπει να σκιστείς στο διάβασμα. Η ανάγκες του καθενός δημιουργούν τα πρέπει του.

 

+1000 και σε αυτό...

 

Και να πω και κάτι ακόμα, για μένα είναι απίστευτη η αίσθηση και η ενέργεια του να παίζω σε ένα γκρουπ που παίζει πραγματικά καλά. Για κάτι τέτοιο αλήθεια ΑΞΙΖΕΙ να σκιστώ στο διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα ρθει δεν θα εισαι ετοιμη ομως και δεν θα σε πάρει στο τρένο πάνω.Οπως λεει ενας φιλος καλός για να μας πεισει οτι το διαβασμα ειναι αναγκαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα ρθει δεν θα εισαι ετοιμη ομως και δεν θα σε πάρει στο τρένο πάνω.Οπως λεει ενας φιλος καλός για να μας πεισει οτι το διαβασμα ειναι αναγκαίο.

 

Το ξέρω. Έχασα μια μπάντα που μου έκανε απίστευτη εντύπωση με αυτό τον τρόπο. :)

Συνεχίζω να ασχολούμαι όμως και μάλλον δε θα αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα ξανά ;)

 

Και από τις βλακείες μας μαθαίνουμε. Από τις απόλυτες απόψεις και τα κολλήματα και το α δε χρειάζεται προσπάθεια είναι που χάνει ο κόσμος την ώρα του.

 

3 απαντήσεις μετά δεν έχω απαντήσει ουσιαστικά στο αρχικό ερώτημα. Ναι μελετάω καινούρια κομμάτια κάθε τόσο, είτε για τη μπάντα, αλλά πολύ περισσότερο για μένα πια. Στο θέμα του σωστού ήχου, ή καλύτερου ήχου, είμαι ακόμα πολύ πίσω, και συνήθως απλά βάζω κάτι που να ακούγεται χοντρικά καλά. Προσπαθώ όσο το δυνατόν να βελτιώνω τον ήχο μου με τα χέρια μου παρά με ρυθμίσεις σε ενισχυτές κτλ, άρα πάντα η επιλογή  μου είναι να έχω έναν ήχο που τονίζει τα σωστά και τα λάθη.

Ευτυχώς το όργανο που έχω επιλέξει έχει τον ήχο που θέλω, οπότε είμαι half way there ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου