Προς το περιεχόμενο

Ποτε μελετησες τελευταια φορα ?


psycho969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gerrard...ειναι παρα πολυ απολοιτο αυτο που ανεφερες..και νομιζω καταριπτει την οποια γραφομενη θεωρια και αρμονια των ετων απο την δημιουργια της μουσικης τεχνης μεχρι το σημερα.

Σεβαστη ομως..μιας και η επικοινωνια με αλλους μουσικους σιγουρα εχει ενα δουναι και λαβειν..αλλα μεχρι ποιο σημειο?..καπου..καποιος δεν θα χει να δωσει..ή να παρει γνωση..καπου θα χρειαστει ενα πιο αρμοδιο τεχνικο μουσικο χερι...και νομιζω..αμην τι αλλο πιστευω..πως η μουσικη ..εχει καθιερωμενη μουσικη επικοινωνια με κωδικοποιημενο συστημα..(βλεπε νοτες..σηματα..αρμονιες κ.ο.κ.)...εκτος βεβαια αν εισαι του στυλ...''α...παρε αυτο το cd...ακουσε οτι μπορεσεις..βγαλε οτι μπορεις και ελα να το τζαμαρουμε''...και παει λεγοντας η οποια κατρακυλα..με τοσα γκρουπ που εχουν ημερομηνια ληξεως χωρις να το γνωριζουν.

Που ειναι η αρχη?..η βαση του να σεβεσαι την μουσικη τεχνη..οταν την απορριπτεις ως μελετη?...Τραγουδια..χιλιαδες...και? τα παιξες?...και..και τι εγινε?..Ποιος ο λογος απλως να παιζεις..αν δεν μπορεις να γραψεις..και εννοω να γραψεις..οχι να γραφει το κομπιουτερ για σενα.

Φιλικα ετσι ? Η απαντηση μου ειναι ναι μεν εχει σχεση με την δικη σου απαντηση ..αλλα οχι σε προσωπικο επιπεδο.

Απλα ειναι και η δικη μου αποψη πανω στο θεμα Μελετη.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Gerrard...ειναι παρα πολυ απολοιτο αυτο που ανεφερες..

 

Eνώ τα παρακάτω οχι?

 

Ειναι το ''πρεπει'',η υποχρεωση του μουσικου. Κλιμακες,αναπτυξεις μουσικου θεματος, ακουστικη και dictee, transcription,αρμονια

πιστευω..πως η μουσικη ..εχει καθιερωμενη μουσικη επικοινωνια με κωδικοποιημενο συστημα..(βλεπε νοτες..σηματα..αρμονιες κ.ο.κ.)

 

και παει λεγοντας η οποια κατρακυλα..

 

η βαση του να σεβεσαι την μουσικη τεχνη..οταν την απορριπτεις ως μελετη?

 

Με τι μουσική ασχολείσαι αν επιτρέπεται? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά μου, που δεν έχει καμία σχέση με τη μουσική, μου αφήνει ελάχιστο χρόνο για μελέτη, τις καθημερινές τουλάχιστον. Αυτό που προσπαθώ να κάνω κάθε μέρα πάντως είναι καμιά ώρα κλίμακες και modes και μερικές ασκήσεις για τα δάχτυλα.

 

Με παρτιτούρα έχω πολλά χρόνια να κάτσω να ασχοληθώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να κατηγοριοποιησω το ειδος?..Να ειμαι τρεντι?

η Μουσικη ειναι Μια. Τα ειδη της παμπολλα, οι τεχνικες τους με αριθμητικη προοδο περισσοτερες..και οι αποδοσεις του καθε εργου σε καθε ειδος με γεωμετρικη προοδο περισσοτερες.

Τωρα ο καθεις..ας το λαβει οπως θελει και τον συμφερει..ετσι για να μην ειμαι αλλο απολυτος..και για μερικους προσβλητικος ισως.

Τωρα για να σου απαντησω και στην τρεντι ερωτηση σου παιζω μουσικη φιλε μου. Απο soul,jazz,rock,ελληνικη εντεχνη ποιηση,λαικο κλασικο.Οτιδηποτε εχει μεσα του ρυθμο,αρμονια και μελωδικοτητα.Οτιδηποτε.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλικά, και για να μην παρεξηγηθώ, να ξεκαθαρίσω πως δεν σνομπάρω όσους μελετούν, με οποιοδήποτε τρόπο. Απλά λέω πως δεν δουλεύει για εμένα. Και πραγματικά, δεν μελετάω ποτέ. Θές επειδή είμαι τεμπελάκος και βαριέμαι...? Δεν έχει σημασία.

 

Όσο γα το αν είμαι του στύλ...''α...παρε αυτο το cd...ακουσε οτι μπορεσεις..βγαλε οτι μπορεις και ελα να το τζαμαρουμε''...και παει λεγοντας η οποια κατρακυλα..με τοσα γκρουπ που εχουν ημερομηνια ληξεως χωρις να το γνωριζουν.''

 

Ναι είμαι. Η μουσική άλλωστε είναι για να διασκεδάζω. Και αυτή η κατάσταση της παρέας του ''στυλ...'' εμένα με κάνει ευτυχή.

 

Απο μια τέτοια κατάσταση ξεκίνησε και η μπάντα μου, και πραγματικά ήταν απο τις ωραιότερες εποχές τις ζωής μου. www.myspace.com/stilldrunkband (να κάνω και λίγη διαφήμιση  ;D)

 

Anyway, αν κάποιος παρεξηγήθηκε απο όσα είπα, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε μελέτησα τελευταία φορά;

Χμμμμμμ

 

Τι ώρα είναι...;

 

11.30

 

Μουμπλε, μουμπλε...  

 

Σήμερα.. είναι...

 

Τετάρτη.

 

Οκ...

 

Μουμπλε, μουμπλε...

 

 

 

 

Το 1987

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα είναι πως θέλεις να ασχοληθείς με την μουσική.Αν πχ είσαι σαν εμένα ερασιτέχνης, (δεν δηλώνω μουσικός, ούτε καν κιθαρίστας) έχεις day job, και σου αρκεί να μάθεις να παίζεις τραγούδια που σου αρέσουνε σε κάποιο συγκεκριμένο είδος (blues-rock στην δική μου περίπτωση) δεν νομίζω ότι χρειάζεται να εχεις πτυχεία φούκγας και αντίστιξης και να είσαι αστέρι στην prima vista.Θέλεις, έχεις όρεξη, χρόνο πέραν αυτού να μάθεις και πεντάγραμμο, θεωρία, αρμονία κλπ? καλό κάνει κακό δεν κάνει.Αν θέλεις να γίνεις επαγγελματίας μουσικός του στύλ παίζω παπάδες αλλά πρέπει να τους δω γραμμένους, πας αλλού (σπουδές, ωδεία πολλά χρόνια κλπ).Αν θέλεις να γίνεις συνθέτης πρέπει να φας με το κουτάλι την αντίστοιχη ύλη, αρμονίες και δεν ξέρω τι άλλο.Θες να γίνεις διευθυντής της συμφωνικής της Νεας Υόρκης?Αλλο πακέτο εκεί.Το θέμα είναι τι θέλεις.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ο καθεις..ας το λαβει οπως θελει και τον συμφερει..

Το θέμα είναι τι προσδοκεί ο καθένας μέσω της ενασχολησής του με την μουσική.

Άλλος θέλει να εντρυφήσει στη θεωρία, να αποκρυπτογραφεί αυτά που ακούει, να

μπορεί να γράψει μουσική βασιζόμενος σε κανόνες. Άλλος θέλει να βρίσκεται σε

ένα υπόγειο με καλή παρέα και να παίζει rock-o-bluesιές πίνοντας μπύρες.

 

Ο δεύτερος δεν ''σέβεται την μουσική ως τέχνη''? Ή μήπως είναι... υποχρεωμένος να

μελετήσει πράγματα που δεν αφορούν αυτό που κάνει για να θεωρηθεί μουσικός?

 

Τα σχόλια για το τρέντι ας πούμε οτι δεν τα κατάλαβα και τα προσπερνώ, εκτός και

αν θέλεις να μου τα εξηγήσεις.

 

edit: πάλι πληκτρολογούσα κάνοντας κάτι άλλο και με πρόλαβαν οι προλαλήσαντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μου παιδιά...το θέμα, δεν μας αφορά όλους...

Αφορά αυτούς που έχουν την εκπαίδευση, τη νοοτροπία και τις βάσεις για τη μελέτη.

Εκτός εάν μελέτη εννοούμε (και) το, βάζω το cd και βγάζω το solo...

Όπως λέει ο Sf, "προτιμώ να παίζω από το να μελετάω"...το ίδιο λένε και όλα τα παιδάκια που τα στέλνεις σχολείο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος θέλει να βρίσκεται σε

ένα υπόγειο με καλή παρέα και να παίζει rock-o-bluesιές πίνοντας μπύρες.

 

 

;D ;D ;D

 

και κάνα ουισκάκι...

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου