Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης κιθάρας (μέσω internet)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι μου, έχετε τις θερμότερες ευχές μου γιά ό,τι καλύτερο στη ζωή σας και προπαντώς υγεία ... όλα τα υπόλοιπα έπονται...

Είμαι εντελώς νέος στο forum αλλά το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Μιά όαση γιά μένα καθότι παντελώς άσχετος περί οργάνων,αλλά με μεγάλη αγάπη γιά τη μουσική από μικρός. Δυστυχώς όμως εδώ στην Ελλάδα διάφοροι παράγοντες σε κάνουν να μην ασχολείσαι με πράγματα που σου αρέσουν (ειδικότερα με αυτά που εχουν να κάνουν με την ΤΕΧΝΗ),πόσο μάλλον γιά άτομα( όπως εγώ) που δεν έχουν ερεθίσματα από το κοινωνικό τους περιβάλλον προκειμένου '' παρασυρθούν'',ασχοληθούν με την εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου.(Οχι βέβαια ότι φταίει η Ελλάδα ή το κοινωνικό περιβάλλον,φταίμε και μεις,εγώ δηλαδή,πρωτίστως.

Αφού λοιπόν εβγαλα μερικά από τα απωθημένα μου ( :lol: ) πάμε στο θέμα !

Αποφάσισα να αγοράσω κιθάρα.Καθότι σχετικά μεγάλος στην ηλικία είπα να αγοράσω κατευθείαν ηλεκτρική,από αγάπη ειδικά γιά αυτή,έτσι γιά το χομπυ,να μαθω να παίζω αυτά που επί 25 χρονια ακούω και γενικά γιά '' σπιτική '' φάση ( και όχι να ξεκινήσω από κλασσική όπως ίσως θα άρμοζε σωστώτερα).

Κάποιοι μου συνέστησαν να ξεκινήσω με μιά φτηνή κιθάρα ( 150-200 ευρώ) μέχρι να μάθω και μετά να αγοράσω μία πολή καλή που γουστάρω ( μιάς και ο απώτερος στοχος μου είναι αυτός).

Ξεκίνησα τις γύρες στα εγχώρια μαγαζιά.Το μάτι αρχισε να γυαλίζει βλέποντας ότι με λίγα ευρώ παραπάνω θα μπορούσα να αγοράσω μιά πιό καλή,πιό όμορφη κιθάρα.Από τα 200 στα 300 και μετά 400 αλλά αφού με 600 θα αγόραζα ακόμα καλύτερη γιατί όχι?Αλλά αφού φτάσαμε στα 600 και με μόνο 200 ευρώ παραπάνω θα έπαιρνα και τη HIGHWAY ).. έ κάπου τα έχασα...

Αφήστε που τελικά κατέληξα με κόμπλεξ :( αφού διαπίστωνα ότι όντως ο κόσμος είναι φτιαγμένος γιά δεξιόχειρες και εγώ σαν αριστερόχειρας δεν εύρισκα εύκολα μοντέλα.

Δεν ήξερα,ή μάλλον δεν εμπιστευόμουν να αγοράσω μέσω internet γιατί φοβόμουν.

Εδώ στο forum έμαθα αρκετά και το καλό ειναι οτι αυτά τα αρκετά ειναι και για τους αρχαριους ( και άσχετους ) και βάση αυτών κατέληξα στο συμπέρασμα να αγοράσω όντως μία φτηνή κιθάρα,να μάθω τι τελικά θέλω να ακούσω από αυτή και στην πορεία να αγοράσω ενα όντως καλό μοντέλο.

Κάτι αλλο ομως επισης σημαντικό ήταν και το site του thomann όπου οι τιμές είναι πολύ μα παρα πολύ καλύτερες και διαβάζοντας εδώ ότι ειναι ''εμπιστοσύνης'', αποφάσισα να αγοράσω από εκεί.

Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω την IBANEZ GRG170 DXLBK Lefthanded ( 222 ευρώ).Τι λέτε ?

Οικονομικό θέμα δεν τίθεται γιά κιθάρα ( όχι ότι περισσεύουν βέβαια,αλλά από την άποψη οτι όταν βρω αυτό που με καλύπτει τότε θα το αγοράσω κι ας κοστίζει 1000+ ( μιά φορά άλλωστε την παίρνουμε), σίγουρα όμως πρώτα πρέπει να εμπεδώσω πολλά) αλλά δεν θα ήθελα τώρα που ξεκινάω να αγοράσω μιά των 500-600 ευρώ και να μην τη θέλω μετά γιατί π.χ. δεν βγάζει τον ήχο που θέλω.

Οσον αφορά ενισχυτή, σκέπτομαι γιά τον Marshall MG15CD ( 109 ευρώ).

Από τους φίλους εδώ που ξέρουν ή και έχουν αγοράσει αναλογο υλικό (και άλλη κιθάρα,τα μεταφορικά θα είναι περιπου τα ίδια,λογικά),εχουν να μου πουν κάτι οσον αφορά τα μοντέλα ? Επίσης πόσο κοστίζουν τα μεταφορικά γιά Ελλάδα ? Πόσα χρήματα δηλαδή παραπάνω πρέπει να υπολογίζω στις τιμές που βλέπω στα online προϊόντα του site? Μιλάω γιά αγορά μέσω VISA κάρτας.

Σας ευχαριστώ γιά την υπομονή σας (ξέρω ότι έγραψα πολύ περισσότερα από όσα θα έπρεπε...) Θα ημουν ευγνώμων αν δίνατε καποια απάντηση στις απορίες μου. Και πάλι πολλές ευχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε stargazer. Εγω προσωπικα ειμαι αντιθετος στο θεμα αγοραζω κατι φθηνο και αργοτερα κατι καλυτερο. Εαν πιστευεις πραγματικα οτι θα ασχοληθεις με την κιθαρα και εχεις το μερακι, γνωμη μου ειναι να παρεις κατι καλυτερο. Ειναι μια επενδση. Τωρα οσον αφορα το thomann τα μεταφορικα ειναι 23 ευρω για παραγγελιες μεχρι 20 κιλα. Δηλαδη οι τιμες των προιοντων ειναι αυτες που βλεπεις στο Site + 23 ευρω. Επισης θα σου πρωτεινα να δοκιμασεις την κιθαρα που θελεις σε καποιο μαγαζι και μετα να την παραγγηλεις απο το Internet. Εαν εχεις και καποιον φιλο κιθαριστα παρτον κι αυτον μαζι σου για να σου πει και αυτος την γνωμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου! Είναι αλήθεια ότι ΄΄κολλαγα΄΄ να παίξω με τα πολυ καλά μοντέλα. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ασχετος ων.

Πάντως τα μεταφορικά είναι πολύ φθηνά.Ευχάριστο αυτό.Υπολόγιζα πολλά περισσότερα κρίνοντας από αγορές βινυλίων μέσω internet ( η αδυναμία μου ) που κάνω και τα μεταφορικά στοιχίζουν.

Ακούω και με ενδιαφέρει περισσότερο ROCK , HARD και HEAVY μουσική .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα ρίσκα αν πάρεις καλύτερη-ακριβότερη κιθάρα από τώρα είναι ότι ίσως αλλάξεις γούστα στις κιθάρες όταν γίνεις εμπειρότερος και ότι ίσως τελικά να μην συνεχίσεις την προσπάθεια σου να μάθεις να παίζεις. δεν στο εύχομαι αλλά έχω δει πολλούς που άκουσαν κάποιων καλό κιθαρίστα να παίζει, νόμισαν ότι είναι εύκολο ,τα έσκασαν χοντρά για κιθάρες ενισχυτές κλπ και τελικά ,μετά από 6 μήνες τα πούλησαν μισοτιμής η σκονίζονται στο πατάρι .γνώμη μου? πάρε κάτι γύρω στα 300 ευρω,δες αν αντέξεις τις άπειρες ασκήσεις και την πολύωρη μελέτη και αργότερα αν εξακολουθεί να σου αρέσει παίρνεις ένα αριστούργημα ακριβώς στα γούστα σου για να αξιοποιηθεί και το καλό αυτό όργανο και το έμπειρο σου παίξιμο .εξάλλου είναι πολύ νωρίς για να καταλάβεις διαφορές στις κιθάρες.

Όσο για ενισχυτή θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάνα πολυεφφε pod που θα σου δώσει άπειρους ήχους σε πολύ καλό επίπεδο ηχητικά και θα μπορείς να γράφεις και direct στο pcακι σου αξιοπρεπώς (ίσως να μην καταλαβαίνεις τι λέω τώρα μιας και είσαι καινούργιος ,όταν ξεκινήσεις να γράφεις κιθάρα θα καταλάβεις τι εννοώ) και είναι και φτηνό(200+ περίπου)

(ψάξε το noiz έχει καλά θέματα που θα σε βοηθήσουν)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οσον αφορα το thomann τα μεταφορικα ειναι 23 ευρω για παραγγελιες μεχρι 20 κιλα. Δηλαδη οι τιμες των προιοντων ειναι αυτες που βλεπεις στο Site + 23 ευρω.

 

Νομίζω ότι τα 23 € ισχύουν για δέμα μέχρι 30 kg. (Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί τις 2 φορές που ψώνισα, το δέμα ήταν ελαφρύτερο οπότε δε με απασχόλησε το θέμα...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ stargazer.

 

θα σου αναφέρω μία ιστοριούλα, η οποία δεν αποτελεί κανόνα, σε καμία περίπτωση. Εγώ ξεκίνησα με μία κιθάρα της πλάκας. Όσο έχω παίξει με αυτή την κιθάρα, δεν έχω παίξει με καμία άλλη. Απλά, επειδή ήταν της πλάκας δεν την λυπήθηκα καθόλου. Την έσκισα, την έπαιρνα μαζί μου παντού, χωρίς να φοβάμαι αν θα έχει υγρασία (π.χ. παραλία), αν θα την πετάξω στο πάτωμα ώστε να την έχω πρόχειρη να παίζω όποτε θέλω κλπ κλπ.

 

Μόλις πήρα μία καλύτερη και άρχισα να την προσέχω (πχ. βάλε-βγάλε στη θήκη, προσέχω που την ακουμπάω κλπ) άρχισε να μειώνεται και ο χρόνος παιξίματος :)

 

Όπως είπα, δεν είναι κανόνας αυτός, απλά, σε όποιον ξεκινάει η μόνη συμβουλή που δίνω είναι να πάρει κάτι που δεν θα το "σέβεται", γιατί σίγουρα έχει πολλά να μάθει πέρα από το παίξιμο σχετικά με το όργανο και καλό είναι να παιδευτεί με κάτι "δύσκολο".

 

Επειδή όμως δεν είσαι και πιτσιρικάς και αυτή η ευκαιρία που έχεις για να ξεκινήσεις πρέπει να "πιάσει" και να μην απογοητευτείς (ηχητικά), καλό είναι να διαλέξεις ένα μέσο όργανο (γύρω στα 500 Ευρώ) σαν μία ασφαλή μέση λύση.

 

Το καλύτερο όμως είναι να κάνεις μία βόλτα και να παίξεις με ό,τι κιθάρα γουστάρεις, όχι μόνο από τις υποψήφιες προς αγορά αλλά και τις ακριβές "ονειρικές" (μη ακούω χαζομάρες περί κομπλαρίσματος), έστω και ένα ακκόρντο, ώστε να δεις, τι είναι αυτό που κάνει ένα όργανο ακριβό και αν αξίζει. Σίγουρα, ίσως δεν μπορείς να το αξιολογήσεις άμεσα, αλλά θα πάρεις μία καλή αίσθηση και θα σου αλλάξει την οπτική. Μην το παραμελήσεις αυτό.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Γεράσιμο και θα ηθελα να προσθέσω δυο πράγματα ακόμα.

 

Η εμπειρία μου απο αγόρασε-πούλα διάφορα μουσικά όργανα για 25 χρόνια περίπου, μου έχει δείξει ότι αν αγοράσει κανείς κάτι "κλασσικό" είναι σχετικά ευκολο να το μεταπουλήσει χωρίς να αναγκαστεί να χάσει πολλά χρήματα. Αυτο το λέω σε περίπτωση που ανακαλύψεις ότι δεν σου ταιριάζει αυτό που πήρες ή ότι δεν θα ασχοληθείς με την κιθάρα αλλα με άλλο όργανο. Και αυτά φυσικά μέχρι κανείς να είναι πιο ξεκάθαρος στο τι θέλει (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει τέτοιο στάδιο στους μουσικούς).

 

Πιστεύω ότι η πιο τυπική κιθάρα να αρχίσει κανείς κανείς είναι η Stratocaster (ή τύπου stratocaster). Είναι μια κιθάρα κλασική, χωρίς ιδιαιτερότητες και με μεγάλη ποικιλία ήχου.

 

Oi Ibanez έχουν ιδιαίτερα μπράτσα που ίσως να μην είναι ότι καλλίτερο για αρχή. Επίσης το floyd rose τρέμολο είναι "δύσκολη" ιστορία.

 

Θα πρότεινα μια Fender Mexican Stratocaster ή μια Highway 1. Θα μπορούσε να είναι κάποιο μοντέλο που να έχει humbucker μαγνήτη στην bridge θέση.

 

Τωρα σχετικά με το θέμα του ενισχυτή, εμένα μου αρέσουν οι modeling ενισχυτές για μελέτη και για αρχή. Θα σου δώσουν μεγάλη γκάμα ήχων για να δεί κανείς τι του ταιριάζει.

 

Θα πρότεινα έναν απο τους παρακάτω, που έχουν και αρκετή ένταση για μια ελαφριά πρόβα ή τζαμάρισμα με φίλους.

 

Roland Cube 30

Vox AD30VT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους που μπήκαν στο κόπο να μου πουν τη γνώμη τους.Φυσικά όλοι οι καλοί χωρούν οπότε αν θέλει και κάποιος άλλος να με συμβουλέψει είναι ευπρόσδεκτος.

Από όλα όσα αναφέρθηκαν,κλίνω προς τα εξής:

Σήμερα το απόγευμα θα κάνω ένα ακόμα γύρο στα μαγαζιά με περισσότερο αυτοπεπεποίθηση και θάρρος.

Θα προσπαθήσω να τσεκάρω κιθάρα αλλά και πολυεφφέ ( αν μπορέσω να το κάνω καθώς στις προηγούμενες επισκέψεις μου δεν ήξερα τίποτα γιά αυτά όπότε ρωτούσα μόνο γιά ενισχυτάκια).

Πάντως πιστεύω ότι η κιθάρα που διάλεξα ( ΙΒΑΝΕΖ) είναι μιά καλή επιλογή γιά τη τιμή της (222 ευρώ).Αλλωστε εδώ κοστίζει πάνω από 300 σίγουρα.Δεν ακουσα επίσης κάτι το κακό γιά αυτή,όπως βέβαια ούτε γιά τον ΜΑRSALL. Οπότε μάλλον γιά ΤΡΙΜΜΗ με βλέπω να ξεκινώ να τσεκάρω.

Αλλωστε πολύ φθηνότερη (150 ας πούμε περίπου) αποκλείεται να βρω και αν βρω δεν νομίζω ότι αξίζει γιά 100 ευρώ λιγότερα να πάρω μία αμφιβόλου ποιότητας κιθάρα γιά την οποία μάλλον θα χρειαστεί να δώσω και άλλα χρήματα αμέσως (έτσι δεν είναι?)

Το θέμά είναι πάντως ότι αξίζει πιστεύω,σε ό,τι καταλήξω να το αγοράσω μέσω internet. Οι τιμές είναι πολύ καλύτερες,ειδικότερα γιά τα ακριβότερα μοντέλα συμφέρει περισσότερο.Ενδεικτικά αναφέρω τις FENDER HIGHAY και ΜΕΧ τις οποίες βρήκα στο thomann 250-350 ευρώ πιό φθηνά από ότι εδώ.

Δηλάδή φίλε Angele πιστεύεις να τσεκάρω και τις SQUIER STRAT ? Είναι στην ίδια κατηγορία τιμής,λίγο φθηνότερη αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα γιά αυτή... τι λες?

Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει ποτέ Squier, αλλα απο ότι καταλαβαίνω είναι η entry level σειρά της Fender και είμαι αρκετά επιφυλακτικός με τις entry level σειρές όλων των εταιρείων. Ισως θα την πρότεινα για κάποιο πιτσιρικά στην εφηβεία που σημερα θέλει-αυριο δεν θέλει.

 

Τωρα σχετικά με τα πολυεφφε, αν ξεκινάς τώρα κιθάρα θα έλεγα να μην μπλέξεις ακόμα γιατί αντι να μελετάς κιθάρα θα προσπαθείς να το κάνεις να βγάλει ήχο της προκοπής. Οι ενισχυτες που προτείνω (κανε τον κόπο και ακουσέ τους, σίγουρα υπάρχουν στην Roland/Μεσογείων και πιθανόν στο κέντρο να έχει ο Καγμάκης/Μπενάκη ή ο Διαμαντόπουλος/Σόλωνος) έχουν τα βασικά και χρήσιμα εφφε.

 

Οι Ibanez είναι πολυ καλές κιθάρες για την τιμή τους.

 

Καταλήγοντας, πιστεύω ότι ένα καλό όργανο σε εμπνέει να παίξεις και να ασχοληθείς μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Angele,ζητώ συγγνώμη,ενώ έγραφα το post μου είδα ενα μέρος του δικού σου και όχι ολόκληρο.Βιάστηκα και δεν ειδα όλα όσα με συμβούλεψες και έλεγα τα δικά μου.Τα μοντέλα που λες είναι από τις αδυναμίες μου. Aλλωστε σαν die-hard οπαδός του BLACKMORE πάντα είχα κατα νου να αγοράσω FENDER STRAT και σε αυτή θα καταλήξω ούτως ή άλλως. Απλά σκεφτόμουν ( σαν αρχάριος) να δώσω λιγότερα χρήματα και στη πορεία να αγοράσω τη FENDER και σχετικό εξοπλισμό. Παντως οι τιμές της HIGHAY και της MEX είναι λίγο πολύ ίδιες οπότε μάλλον θα προτείνατε τη HIGHAY που είναι USA (κατασκευάζεται εκεί εν αντιθέσει με τις MEX στο Meξικό?)Σίγουρα πάντως συμφέρει αγορά μέσω internet, πιστεύω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου