Προς το περιεχόμενο

Θεωρείτε τους DJs μουσικούς??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν πολλοι djs που μπορουν ανετα να χαρακτηρισθουν μουσικοι γιατι πολυ απλα ξερουν τι φτιαχνουν οπως ο Paul Oakenfold, υπαρχουν και κατι αλλα αισχη που φτιανουν οτι ναναι πανω στην επιρρεια της κοκας οι οποιοι επ ουδενι δεν μπορουν να χαρακτηρισθουν ως μουσικοι οπως ο (κατα τα αλλα πασιγνωστος και...ζαπλουτος) Sven Vath

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και για να σταματησει το οργιο με τις εξισωσεις εδω περα, ο εισηγητης τουτου του thread μαλλον εννοουσε ως djs τους τυπαδες που στρωνουν τον κωλο τους και φτιαχνουν ηλεκτρονικη μουσικη και δεν εννοουσε αυτους που αλλαζουν δισκακια η κασσετες η δισκους βυνιλιου. Γενικα για αυτους τους τυπους ο ορος dj ειναι λιγο ξεκαρφοτος αλλα τι να κανουμε, ετσι καθιερωθηκε να λεγονται οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι γιατι η μουσικη ειναι τουλαχιστον να βλεπεις μια κολα χαρτι κ να ξερεις πως ακουγεται....να ξερεις τι ειναι δεσποζουσα τουλαχιστον βρε αδερφε...

 

Ανοιγεις μεγαλο θεμα εδω...

Οι αυτοδιδακτοι δεν ειναι μουσικοι δηλαδη?? (κ δεν σου λεω αυτοι που διαβαζουν νοτες αλλα αυτους που παιζουν με το αυτι)

Εγω δεν ειμαι αυτοδιδακτος αλλα αρκετοι απο τους κιθαριστες που εχω μελετησει ηταν αυτοδιδακτοι κ οχι δεν ηξεραν τι ειναι δεσποζουσα αλλα ηξεραν να δεσποζουν στη σκηνη... :wink:

 

ο dj δεν χρησιμοποιει νοτες οπως λες αλλα ηχητικες φρασεις' date='που περιεχουν πολλες νοτες μαζι με rhythm(τις οποιες νοτες δεν παιζει αυτος αλλα το πικαπ)και πανω σε αυτο το υποβαθρο δημιουργει sound effects ειτε κανοντας scratching διαφορων ηχων ειτε δουλευοντας slider ειτε αναπαραγοντας λουπες με vocals......ειπα και πριν οτι το θεωρω και αυτο μια μορφη τεχνης απλα δεν θα ονομαζα τον dj μουσικο.....ο μουσικος χρησιμοποιει νοτες (στη δυτικη μουσικη εχει 12 στην διαθεση του) για να δημιουργησει...ο dj χρησιμοποιει ηχους πολλοι εκ των οποιων εμπεριεχουν αρκετες νοτες και διαρκουν καποια δευτερολεπτα....τωρα το να λεμε οτι τις λουπες αυτες τις κατασκευασε καποιος μονος του, με τα μεσα και τα προγραμματα που υπαρχουν σημερα,αυτο ειναι εφικτο και απο καποιον που δεν χρειαζεται να γνωριζει και πολλα γυρω απο μουσικη.[/quote']

 

 

Μα η μουσικη ειναι συνολο μουσικων φρασεων...κ καθε μουσικη φραση αποτελειται απο νοτες...

Ο πληκτρας ας πουμε που χρησιμοποιει ενα synth και πατωντας ενα πληκτρο μπορει να ακουγεται ενα ολοκληρο χαος δεν θα επρεπε να θεωρειται μουσικος

 

Δηλαδη αν ο dj εβαζε τις λουπες του σε ενα halion Η whatever και αντι να αλλαζει δισκακια παταγε πληκτρα στο κλαβιε τοτε θα τον θεωρουσες μουσικο???

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ο dj εβαζε τις λουπες του σε ενα halion Η whatever και αντι να αλλαζει δισκακια παταγε πληκτρα στο κλαβιε τοτε θα τον θεωρουσες μουσικο???
οχι....το ιδιο πραγμα θα ηταν....θα πατουσε ενα πληκτρο και θα ακουγοταν ενα ολοκληρο riff..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μπορει να το κανει κ ενας πληκτρας

δλδ στο σημειο που ο πληκτρας παταει ενα πληκτρο κ ακουγονται 15 εκατομυρια ηχοι (λεμε τωρα) παυει να ειναι πληκτρας κ μετα που χωνει το πιανακι τοτε θεςωρειται μουσικος???

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Plusyear δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο να αριστευσεις σε ενα οργανο μονο με το αυτι...Πρεπει να το μελετησεις το θεμα ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο.Ωστοσο υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις...Αν μιλας για αυτες οκ δεκτο

Αλλα η εξαιρεση δεν καταριπτει τον κανονα

Κ εγω ξερω αριστους κιθαριστες που ειναι αυτοδιδακτοι(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ)

Δηλαδη αυτο τι σημαινει οτι οποιος εχει αυτι κ ταλεντο δεν πρεπει να διαβασει ποτε στη ζωη του?

Για φαντασου εναν απο αυτους τους αυτοδιδακτους που λεμε και θαυμαζεις και εσυ κ ολοι μας να ειχαν διαβασει κ λιγο...Θα ηταν η οχι καλλιτεροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που ο πληκτρας "χωνει το πιανακι" οπως λες και πανω εκει μπορει να παιξει σωστα πεντε-δεκα πραγματα,ειναι μουσικος.......το οτι μπορει να κανει και αλλα πραγματα στην διαρκεια ενος live(loops) αυτο δεν μπορει να αναιρεσει την μουσικη του ιδιοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται τι μουσικος εισαι

αν εισαι μουσικος ''αναπαραγωγης'' η μελετη ειναι MUST

αν εισαι μουσικος ''παραγωγης'' κ φταχνεις την δικη σου μουσικη οχι δεν ειναι απαραιτητο.

Ισως να μην τους εκανε τοσο καλο αν διαβαζαν μουσικη γιατι η μουσικη που βγαζουν βγαινει διχως σκεψη (καταλαβαινεις τι εννοω) απλα τους αρεσει κ το γραφουν

 

(Εγω μελεταω μουσικη αλλα δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητο καποιος να μελετησει για να θεωρειται μουσικος)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτοντως δεν ειπε κανενας οτι ενας πληκτρας που παιζει ολοκληρο Riff με ενα πληκτρο ειναι πληκτρας.Πληκτρας ειναι ο Rudess(Τον οποιο θεωρω αρτιο τεχνικα αλλα δεν μου αρεσει αυτα που παιζει),Τον Derek Sherinian,Toν Jon Lord,Keith Emerson,Richard Wright,Gregg Rolie,Jens Johansen,George Duke,Jonathan Kain,David Rosenthal,Chris Stainton κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

Αυτοι ειναι πληκτραδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Εγω μελεταω μουσικη αλλα δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητο καποιος να μελετησει για να θεωρειται μουσικος)

 

 

εδω δεν θα διαφωνησω καθολου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου