Προς το περιεχόμενο

Θεωρείτε τους DJs μουσικούς??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μουσικοί: Αυτοί που παράγουν μουσική παίζοντας κάποιο μουσικό όργανο.. :P

 

Οι τραγουδιστες τοτε δεν ειναι μουσικοι???

:P :P :P

 

Αν θεωρήσεις τη φωνή μουσικό όργανο.. τότε είναι. Αλλιώς όχι. :wink:

Εκτός και αν ο τραγουδιστής παίζει και κάποιο άλλο μουσικό όργανο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η λεξη μουσικος ειναι πολυ βαρια για να την αποδιδετε στον καθενα!

τεκμηρίωσε την πρόταση σου αυτή.

 

γιατί δλδ? για να φουσκώνουμε κρυφά από καμάρι γιατί πιθανόν έχουμε αυτή τη θαυμαστή κ αξιοπερίεργη ιδιότητα? ή μήπως πρέπει να αναμετρηθείς με τον beethoven για να θεωρηθείς μουσικός? αν είναι έτσι να τα μαζεύω(-ουμε) σιγά σιγά...

 

αν η επιχειρηματολογία σας έχει να κάνει με σουβλάκια και εστιατόρια προφανώς παρεξηγείτε την ουσία του post μου. η οποία είναι:

 

είτε είμαι μουσικός είτε όχι (ανάλογα με τον ορισμό του καθενός) απολαμβάνω τη μουσική (τη δική μου αλλά και των άλλων) εξίσου και δε δίνω δεκάρα για το πως πρέπει να χαρακτηριστεί ή πως αυτοχαρακτηρίζεται κάποιος 3ος. τα 'πε και ο jasemeister μπόλικα post πιο πίσω. αν κάποιος κάνει κολλάζ από λούπες δε με νοιάζει αν δεν είναι μουσικός αν το αποτέλεσμα με εκφράζει, συγκινεί.

 

το ερώτημα τι και ποιος είναι μουσικός πολλές φορές είναι αποπροσανατολιστικό και απομακρύνει από το στόχο που είναι η έκφραση, δημιουργία και απόλαυση μέσω της μουσικής.

 

εγώ προτιμώ να λέω ότι είμαι ένας κακός/αδιάφορος/ερασιτέχνης/περιστασιακός/αυτοσχέδιος/άσχετος/αμόρφωτος μουσικός που προσπαθεί να βελτιωθεί παρά να το θέτω εξαρχής ως το απρόσιτο ιδανικό.

 

έτσι και αλλιώς "...Όσο θες πολέμα δεν έχει φτέρνες η Τελειότητα..."

 

αυτά τα (ουκ) ολίγα, είστε όλοι μουσικοί, είμαι νίντζα και τις ευλογίες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λεξη μουσικος ειναι πολυ βαρια για να την αποδιδετε στον καθενα!

τεκμηρίωσε την πρόταση σου αυτή.

 

γιατί δλδ? για να φουσκώνουμε κρυφά από καμάρι γιατί πιθανόν έχουμε αυτή τη θαυμαστή κ αξιοπερίεργη ιδιότητα? ή μήπως πρέπει να αναμετρηθείς με τον beethoven για να θεωρηθείς μουσικός? αν είναι έτσι να τα μαζεύω(-ουμε) σιγά σιγά...

 

Χμμμ......

 

Βαριά ή όχι σίγουρα όμως δηλώνει κάτι. Όπως και όλοι οι ορισμοί ιδιοτήτων.

 

ΜΟΥΣΙΚΟΣ ειναι αυτος που γνωριζει μουσικη θεωρια' date=' αρμονια, διαβαζει πενταγραμο πολυ καλα, ειναι αρτιος εκτελεστης στο οργανο του και κατεχει την τεχνικη του, γενικα ειναι αυτος που εχει σπουδασει μουσικη και μπορει ανα πασα στιγμη να μπει σε ενα στουντιο,να του δωσουν μια παρτα και να ηχογραφησει με αλλα 30 οργανα!![/quote']

 

Αυτός που γνωρίζει αυτά που λές είναι μουσικός όπως πολύ σωστά λες....

 

αλλά υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί μουσικοί....

 

Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι κάποιος άρτιος εκτελεστής

αν έχει και όλα τα άλλα για να θεωρηθεί μουσικός.

 

Πολύ σωστά όμως όπως είπες πρέπει να τα έχει γιατί:

 

Αυτος που απλα γρατσουναει η ειναι αυτοδιδακτος ειναι ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΗΣ!Αυτος που γραφει κομματια με στοιχειωδεις γνωσεις μουσικης ειναι ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΟΣ!Αυτος που γραφει συνθεσεις βασισμενες αυστηρα στους κανονες της μουσικης ειναι ΣΥΝΘΕΤΗΣ!Αυτος που ενορχηστρωνει τις συνθεσεις ή τα τραγουδια καποιου ειναι ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΤΗΣ!

 

---------------------------------------

 

είτε είμαι μουσικός είτε όχι (ανάλογα με τον ορισμό του καθενός) απολαμβάνω τη μουσική (τη δική μου αλλά και των άλλων) εξίσου και δε δίνω δεκάρα για το πως πρέπει να χαρακτηριστεί ή πως αυτοχαρακτηρίζεται κάποιος 3ος. τα 'πε και ο jasemeister μπόλικα post πιο πίσω. αν κάποιος κάνει κολλάζ από λούπες δε με νοιάζει αν δεν είναι μουσικός αν το αποτέλεσμα με εκφράζει' date=' συγκινεί. [/quote']

 

Από εκεί και πέρα όμως.....

 

Οι dj είναι dj. Αφού αυτό είναι.....

 

DJ

 

Αν κάποιος είναι και μουσικός και το εκμεταλεύεται αυτό

στις δουλειές του είναι δικιά του και μόνο υπόθεση.

 

Ένας DJ, όπως είναι το θέμα της συζήτησης, είναι DJ.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω..... αν ο άλλος δεν έχει σπουδάσει

μουσική και είναι Dj αλλά εμείς τον θεωρήσουμε μουσικό τον κάνει αυτομάτως;

 

Και αν έχει σπουδάσει μουσική και είναι μουσικός και εμείς τον θεωρήσουμε

οτι δεν είναι σημαίνει οτι δεν είναι....;

 

Από την άλλη......

 

Για να "αρέσει" κάτι που δεν μπορεί να κάνει ο καθείς πρέπει να είναι απο

σπουδαγμένους....; [Μιλάω για τον χώρο της τέχνης (χώρο είναι ή χόρο...; γμτ...)]

 

Από την στιγμή που σε κάποιον αρέσει μία δουλειά ενός DJ που δεν είναι μουσικός σημαίνει πως δεν έχει γούστο... ή δεν έχει καλό αυτί και καλή παιδεία για να κρίνει το ωραίο...;

 

Αν όχι... τότε γιατί να μας απασχολεί αν ο κάθε DJ είναι και μουσικός παράλληλα...;

 

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να απασχολεί αν ο γιατρός είναι και καλαθοσφαιριστής........

 

(δανείζομαι το επάγγελμα του γιατρού.. κάπου το διάβασα πιο πριν...)

 

 

 

 

 

εγώ προτιμώ να λέω ότι είμαι ένας κακός/αδιάφορος/ερασιτέχνης/περιστασιακός/αυτοσχέδιος/άσχετος/αμόρφωτος μουσικός που προσπαθεί να βελτιωθεί παρά να το θέτω εξαρχής ως το απρόσιτο ιδανικό.

 

 

8O

---------------------------------------------------------

 

 

over and out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Musician

 

Musician

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

For the popular-music magazine, see Musician (magazine).

“Instrumentalist” redirects here. For followers of the philosophy, see instrumentalism.

Look up Musician in

Wiktionary, the free dictionary.

 

A musician is a person who plays or composes music. Musicians can be classified by their role in creating or performing music:

 

* A singer (or vocalist) uses his or her voice as an instrument.

* An instrumentalist plays a musical instrument.

* Both singer and instrumentalist can be improvisers, who create real time music.

* Composers and songwriters write music.

* A conductor coordinates a musical ensemble.

 

Musicians may also dance or produce choreography. The concept of the musician and the status of the musician in society varies from culture to culture.

 

Musicians can be either amateur or professional. Professional musicians are paid musicians who use performing as their main source of income. They may work freelance, enter into a contract with a studio or record label, be employed by a professional ensemble such as a symphony orchestra, or be employed by an institution such as a church or business (such as a bar). An amateur musician is someone for whom music is a pastime and not their main occupation. Musicians usually attempt to attain a high level of proficiency, constantly practicing to develop the skills needed to perform their chosen style. For example, the practice of scales and modes by Instrumentalists.

 

* Rapper

* Singer (vocalist)

* Composer

* Conductor

* Improviser

* Instrumentalist

o Accordionist

o Bassist or Double bassist

o Bassoonist

o Bandurist (Bandura player)

o Bouzouki player

o Cellist

o Clarinetist

o Drummer

o Euphoniumist

o Electronic musician

o Flautist

o Guitarist (Electric, Acoustic)

o Harpist

o Hornist (Horn player)

o Keyboardist (Keyboard player)

o Oboist

o Organ grinder

o Organist

o Pianist

o Percussionist

o Recorder player

o Saxophonist

o Sawyer (musical saw player)

o Sitarist

o poet

o Trombonist

o Trumpeter (also Trumpet player)

o Tubist (Tuba player)

o Turntablist (DJ)

o Uillean piper

o Violinist

o Violist (Viola player)

* Arranger

* Orchestrator

* Record producer

 

...ρίξε και άλλο λάδι στη φωτιά...

 

δε θα ισχυριστώ ότι επείδη το λέει η wikipedia είναι και σωστό γιατί δεν είναι πάντα και η πιο αξιόπιστη πηγή αλλά ούτε και μεις είμαστε αυθεντίες...

σημείωσα τα πιθανόν πιο αμφιλεγόμενα/περίεργα...

 

@ granule ο DJ είναι DJ??? δε με πείθεις, τεκμηρίωσε το :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Granule οι dj που γράφουν κομμάτια, με άλλα λόγια οι δημιουργοί της ηλεκτρονικής μουσικής, τι είναι; Dj;

 

Τότε με τον ορισμό σου

ο κιθαρίστας είναι κιθαρίστας

ο πιανίστας, πιανίστας

ο ντραμερ, ντραμερ

ο μαέστρος, μαέστρος

.

.

.

.

Και ο μουσικός, μουσικός..... 8O

 

Δεν ξέρω, αλλά κάτι τέτοιες φανφάρες του στυλ, ότι για να θεωρείσαι μουσικός πρέπει να έχεις το τάδε επίπεδο γνώσης και την δείνα κατάρτιση στο όργανό σου, μου προκαλούν μόνο γέλιο! Δεν λέω τρομερά εφόδια είναι, αλλά αυτό. Εφόδια και τπτ παραπάνω.

¶σχετο αλλά και 1 αρχιτέκτονας έχει τέτοια κατάρτιση και γνωρίζει τόσο καλά τα εργαλεία του, που ζωγραφίζει παπάδες. Να τον βάλουμε δίπλα στον Μιχαηλ-¶γγελο έτσι; :roll:

 

Θα ξεχάσουμε στο τέλος ότι η μουσική ανήκει στις τέχνες και θα την εξισώσουμε με τα μαθηματικά και τις λοιπές θετικές επιστήμες....

 

Έλεγα κι εγώ, πως γέμισε ο κόσμος από υπερκαταρτισμένους οργανοπαίχτες, μηδενικής μουσικότητας!

:)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Granule οι dj που γράφουν κομμάτια' date=' με άλλα λόγια οι δημιουργοί της ηλεκτρονικής μουσικής, τι είναι; Dj;

 

Τότε με τον ορισμό σου

ο κιθαρίστας είναι κιθαρίστας

ο πιανίστας, πιανίστας

ο ντραμερ, ντραμερ

ο μαέστρος, μαέστρος

.

.

.

.

Και ο μουσικός, μουσικός..... 8O

...

[/quote']

 

Και αυτός που ψήνει σουβλάκια, σουβλακοψήστης. :lol:

Καλά τα λέει ο boukaw.

Οι ταμπέλες είναι για τους μικρόνοες και για την εφορία.

Ξεκολλήστε.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Granule οι dj που γράφουν κομμάτια' date=' με άλλα λόγια οι δημιουργοί της ηλεκτρονικής μουσικής, τι είναι; Dj;

 

Τότε με τον ορισμό σου

ο κιθαρίστας είναι κιθαρίστας

ο πιανίστας, πιανίστας

ο ντραμερ, ντραμερ

ο μαέστρος, μαέστρος

.

.

.

.

Και ο μουσικός, μουσικός..... 8O

 

Δεν ξέρω, αλλά κάτι τέτοιες φανφάρες του στυλ, ότι για να θεωρείσαι μουσικός πρέπει να έχεις το τάδε επίπεδο γνώσης και την δείνα κατάρτιση στο όργανό σου, μου προκαλούν μόνο γέλιο! Δεν λέω τρομερά [u']εφόδια[/u] είναι, αλλά αυτό. Εφόδια και τπτ παραπάνω.

¶σχετο αλλά και 1 αρχιτέκτονας έχει τέτοια κατάρτιση και γνωρίζει τόσο καλά τα εργαλεία του, που ζωγραφίζει παπάδες. Να τον βάλουμε δίπλα στον Μιχαηλ-¶γγελο έτσι; :roll:

 

Θα ξεχάσουμε στο τέλος ότι η μουσική ανήκει στις τέχνες και θα την εξισώσουμε με τα μαθηματικά και τις λοιπές θετικές επιστήμες....

 

Έλεγα κι εγώ, πως γέμισε ο κόσμος από υπερκαταρτισμένους οργανοπαίχτες, μηδενικής μουσικότητας!

:)

 

Ρε αδερφέ...;

 

Να διαβάζεις δεν ξέρεις...;

 

Ή σκόπιμα παραποιείες τα λεγόμενα άλλων...;

 

Είναι η δε΄θτερη φορά που το κάνεις.. και δεν άντεξα.

 

Όχι μας πείς οτι λέμε και φανφάρες... χωρίς να έχεις καταλάβει και τι λέμε...

 

Πάμε να σου παραθέσω και επιχειρήματα.....

 

 

 

Granule οι dj που γράφουν κομμάτια' date=' με άλλα λόγια οι δημιουργοί της ηλεκτρονικής μουσικής, τι είναι; Dj;[/quote']

 

Ποιός DJ ωρε ανιστόρητε είναι δημιουργός ηλεκτρονικής μουσικής.....;

 

Και ποιά άλλα λόγια...; Παραποιείς... σκόπιμα παραποιείς...!

 

Ψάξε από πού ξεκίνησε, μάθε λίγη ιστορία και μετά μίλα.

 

Επειδή δηλαδή ξέρεις 5 - 10 ονόματα που δεν ξέρει ο πολύς ο κόσμος νομίζεις οτι έχεις πιάσει τον παπά απο τα @@.

 

 

MUSIC CONCRETE ο πρόδρομος της όποιας ηλεκτρονικής μουσικής.

 

Ο Jarre DJ....;

 

Οι Tangerine Dream DJ...?

 

Οι Autecrhe DJ?

 

Οι ¶βατον DJ....?

 

 

Πάμε παρακάτω.

 

Granule οι dj που γράφουν κομμάτια' date=' με άλλα λόγια οι δημιουργοί της ηλεκτρονικής μουσικής, τι είναι; Dj;

 

Τότε με τον ορισμό σου

ο κιθαρίστας είναι κιθαρίστας

ο πιανίστας, πιανίστας

ο ντραμερ, ντραμερ

ο μαέστρος, μαέστρος

.

.

.

.

Και ο μουσικός, μουσικός..... 8O

 

Δεν ξέρω, αλλά κάτι τέτοιες φανφάρες του στυλ, ότι για να θεωρείσαι μουσικός πρέπει να έχεις το τάδε επίπεδο γνώσης και την δείνα κατάρτιση στο όργανό σου, μου προκαλούν μόνο γέλιο! Δεν λέω τρομερά εφόδια είναι, αλλά αυτό. Εφόδια και τπτ παραπάνω.

 

 

Ανάγκη να γελάσεις έχεις φάινεται... γιατί διαβάζεις ό,τι θές.

 

 

Που είπα εγώ στο πόστ μου οτι το ΕΠΙΠΕΔΟ είναι απαραίτητ προυπόθεση...;

 

 

Τσίμπα και μια παράθεση του πόστ να μην τρέχεις πιο πάνω.

 

 

αλλά υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί μουσικοί....

 

Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι κάποιος άρτιος εκτελεστής

αν έχει και όλα τα άλλα για να θεωρηθεί μουσικός.

 

 

Έλεγα κι εγώ' date=' πως γέμισε ο κόσμος από υπερκαταρτισμένους οργανοπαίχτες, μηδενικής μουσικότητας!

[/quote']

 

 

Οργανοπαίχτης... μόνος σου το λές...

 

Αν διαβάσεις σωστά (!!!) (μακάρι επιτέλους) θα δείς οτι ο χρήστης του οποίου το πόστ έχω κάνει παράθεση κάνει διαχωρισμό μεταξύ οργανοπαιχτών, συνθετών, μουσικών κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

Αλλά εσύ εκεί!

 

Παροπίδες....

 

 

Υ.Γ.

 

Βασικά, τελικά, και πολύ ασχολήθηκα μαζί σου. Χάρη σου έκανα να σου δώσω σημσία γιατί από προηγούμενα πόστ με προκαλείς.

 

¶ντε γεια baby....!!!!!! Τα πάμε....

 

Φιλούρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Granule οι dj που γράφουν κομμάτια' date=' με άλλα λόγια οι δημιουργοί της ηλεκτρονικής μουσικής, τι είναι; Dj;

 

Τότε με τον ορισμό σου

ο κιθαρίστας είναι κιθαρίστας

ο πιανίστας, πιανίστας

ο ντραμερ, ντραμερ

ο μαέστρος, μαέστρος

.

.

.

.

Και ο μουσικός, μουσικός..... 8O

...

[/quote']

 

 

 

 

 

Και αυτός που ψήνει σουβλάκια, σουβλακοψήστης. :lol:

Καλά τα λέει ο boukaw.

Οι ταμπέλες είναι για τους μικρόνοες και για την εφορία.

Ξεκολλήστε.

Ευχαριστώ.

 

Ταμπέλες βάζει αυτός που έχει ανάγκη να βάλει... και βλέπει αυτός που έχει ανάγκη να δει.

 

Όταν ζητάς έναν ηλεκτρολόγο ζητάς έναν ηλεκτρολόγο. Ούτε έναν γιατρό που ξέρει να αλλάζει μπρίζες ούτε έναν χασάπη που ξέρει να περνά καλώδια.

 

Θές έναν ηλεκτρολόγο. Ταμπέλα είναι και αυτό...;

 

Και αν δεν μπορείς να απαντήσεις με επιχηρήματα...

 

άσε την λασπολογία και την επίθεση στην προσωπικότητα του άλλου με χαρακτηρισμούς τύπου...

 

"μικρόνοοες" και άλλα εύηχα.

 

Έχεις επιχηρήματα...? Πέστα...

 

 

Τα "αφού δεν το θεωρείς έτσι είσαι το τάδε και το τάδε...."

 

ούτε να τα χαρακτηρίσω δεν μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου