Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για ηλεκτρικη gibson (ρυθμισεις)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην κιθαρα gibson studio πιο κατω απο εκει που βρισκονται τα βαγονακια του intonation, βρισκεται ενα μεταλλικο κομματι με τρυπες απο οπου πιανονται οι χορδες. ποιο ειναι το υψος στο οποιο πρεπει να βρισκεται το κομματι αυτο? τερμα βιδωμενες οι 2 βιδες? αρκετα ψηλα ωστε οι χορδες να μην κανουν γωνια με το μηχανισμο με τα βαγονακια? οποιος καταλαβε τι θελω να πω και ξερει απο τρενα ας μου πει (αν θελει) ευχαριστω.

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέρμα βιδωμένο, για να κάνουν γωνία οι χορδές και να αποφεύγεις τριξίματα κλπ. Φαντάζομαι εννοείς το tailpiece, δηλαδή αυτό εδώ:

 

yhst-50206111187217_1956_1800813

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν διάφορες απόψεις...

Σε ένα βιβλίο με ρυθμίσεις για gibson που έχω, γράφει οτι η γωνία δεν πρέπει να είναι πολυ μεγάλη, αρκει να δημιουργει μια κλίση, η οποία με το μάτι το δικό μου είναι από 20 εως 30 μοιρες. Αν δημιουργήσεις πολύ μεγάλη γωνία βιδώνοντας το tailpiece τέρμα μάλλον θα έχεις πρόβλημα σπασίματος χορδών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα το ευρος που μπορεις να το ρυθμισεις ειναι απο εκει που γλιστρουν οι χορδες απο τα saddles μεχρι εκει που οι χορδες βρισκουν στην tom bridge πριν τα saddles.Aναλογα με την ταση των χορδων που θες και την επιδραση στον ηχο(που εχει) βρες το sweet spot για σενα.Εγω προσωπικα κανω topwrap γιατι μαζευει λιγο το αχαλινωτο sustain και δινει ενα γρηγοροτερο decay στον ηχο.

Βεβαια googlaρωντας για το topwrap θα δειτε πολλους να υποστηριζουν οτι δινει sustain:ή αυτοι ειναι ειναι απο τον αρη ή εγω δεν ειμαι ανθρωπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή προσπαθείς έτσι να έχεις λιγότερο sustain???? Είσαι ο πρώτος που ακούω να θέλει κάτι τέτοιο... 8O 8O 8O 8O

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είχα την εντύπωση ότι το topwrap ξεκίνησε σαν πρόχειρος τρόπος να μην στρεσάρεις τις χορδές με πολύ απότομη γωνία για να μην σπάνε εύκολα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φροντισε να μη ακουμπαει η χορδη οπως φευγει για το stop tailpiece πανω στη γωνια της γεφυρας :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vrass το πολυυυυ sustain δεν ειναι επιθυμητο απο ολους.Μαλιστα δεν μπορω να παιξω με τιποτα κατι κιθαρες με βιολοsustain που ηχογραφεις μια νοτα καθαρη και η κυματομορφη της ειναι παραλληλη του αξονα των χ για 2 ωρες.

 

Jasemeister απο μη ηχητικης αποψης πολλοι το κανουν γιατι καποιες φορες σε straight-stringing και χαμηλο tailpiece ειναι δυνατο,με το χρονο,να στραβωσει λιγο η γεφυρα.Αυτο με τις χορδες δεν το εχω ακουσει.Το μονο σιγουρο οτι η ταση των χορδων μειωνεται πολυ.Εγω με topwrap kai 10αρες δεν μπορω να παιξω,ασε που εχω και λιγο fretbuzz(καποιος πρεπει να παει για fretdressin).

 

Eιναι δυνατο να ακουσεις πολλους διαφορετικους λογους να top-wrappαρεις,οι οποιοι πολλες φορες ερχονται σε συγκρουση μεταξυ τους.Βασικα το να το δοκιμασεις δεν κοστιζει παρα ενα set χορδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου