Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με ηχογράφηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως πρεπει να μιλησεις με κανενα κιθαριστα απο το Noiz....Γιατι αφού λες οτι το κανει μια κιθαρα και μολις παει κοντα τα χερια του ο κιθαριστας.....μαλλον κατι για ηλεκτρονικα μυριζομαι...Γιατι αλλιώς γιατι να μην κανει θορυβο γενικά....

 

Να σου πώ....Δοκιμασε να γραψεις καρφί σε μια προενισχυμενη της καρτας σου...και βαλε καποιο speaker simulator....Και πες μου πως εγραψε....Αν κανει και εκει θορυβο....τι να πω μαλλον θα πρεπει να μιλησει και καποιος κιθαριστας...((μηπως εχεις καποιο di ή hi-z εισοδο στην καρτα για να μην εχεις προβληματα στο "πειραμα" με θορυβο απο εκει...?))

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ....Δοκιμασε να γραψεις καρφί σε μια προενισχυμενη της καρτας σου...και βαλε καποιο speaker simulator....Και πες μου πως εγραψε....Αν κανει και εκει θορυβο....τι να πω μαλλον θα πρεπει να μιλησει και καποιος κιθαριστας...((μηπως εχεις καποιο di ή hi-z εισοδο στην καρτα για να μην εχεις προβληματα στο "πειραμα" με θορυβο απο εκει...?))

 

Ναι το έχω δοκιμάσει, και δεν έχει προβλημα. Αλλά μετά δεν μπορούμε να βρούμε έναν ικανοποιητικό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω είχα μια Samick παλιά κ είχε ακριβώς αυτό το πρόβλημα...

 

Όταν την συνέδεα σε ενισχυτή (μέσω πεταλιών) με το που άφηνα το χέρι μου απο τις χορδές γινόταν της π****νας.

 

Με αλλάγη μαγνήτη (ή κιθάρας) θα σωθείς. Τώρα βέβαια αναφέρεις πως αποκλέιεις το πρόβλημα να ναι της κιθάρας.

 

Εγώ πάντως σου ανέφερα την προσωπική μου εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω είχα μια Samick παλιά κ είχε ακριβώς αυτό το πρόβλημα...

 

Όταν την συνέδεα σε ενισχυτή (μέσω πεταλιών) με το που άφηνα το χέρι μου απο τις χορδές γινόταν της π****νας.

 

Με αλλάγη μαγνήτη (ή κιθάρας) θα σωθείς. Τώρα βέβαια αναφέρεις πως αποκλέιεις το πρόβλημα να ναι της κιθάρας.

 

Εγώ πάντως σου ανέφερα την προσωπική μου εμπειρία.

 

Το ωραίο στη δική μας περίπτωση είναι πως αν ακούγεται από τον ενισχυτή ο ήχος δε χαλάει καθόλου! Τα προβλήματα με τα τσιρίγματα εμφανίζονται μόνο όταν συνδέουμε την κιθάρα στον ενισχυτή και τον ενισχυτή στο PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να φταίει η κιθάρα γιατί αντιδρα έτσι σε ένα μόνο preset που έχει φτιάξει ο κιθαρίστας.

 

Αυτό με το 1 preset που λες, αν ηχογραφήσεις με άλλο, γίνεται το ίδιο πράγμα; Αν όχι, όταν παίζει (όχι όταν ηχογραφεί) και αυξάνει τις εντάσεις, ακούγεται το τσίριγμα; Αν ναι για δοκίμασε με την 2η κιθάρα. Αν σταματήσει, κάτι ίσως να φταίει με την κιθάρα. Αν όχι αλλάξτε τις ρυθμίσεις του Preset. Ίσως κάποια υπερβολή σε distortion ή overdrive πχ του ενισχυτή να εμφανίζει στις υψηλές εντάσεις το τσίριγμα, οπότε μια μείωση της έντασής του να λύσει το πρόβλημα.

 

Μετά θα μπορούσατε να πειραματιστείτε με τον συνδυασμό της έντασης που φεύγει από τον ενισχυτή και αυτής της εισόδου της κάρτας ήχου. Έτσι δεν θα φεύγει "υπερβολικό" σήμα από τον ενισχυτή, αλλά ούτε θα παίζει τπτ με υπερβολική αύξηση της έντασης από την κάρτα.

 

Επίσης προσέξτε μην η στάθμη του Input καναλιού (αυτού που ηχογραφεί το σήμα στο nuendo) Ξεπερνά τα 0db και καταστρέφεται έτσι το σήμα. Αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό, αλλά κοίτα το για καλό και για κακό.

 

Κάτι ακόμα: Αν προσθέσετε 1 noise gate και ρυθμίσετε το treshold έως ότου κόψει το τσίριγμα, θα αποτελέσει μια γρήγορη λύση. Αλλά μην το παρακάνετε στις ρυθμίσεις, γιατί θα χάσετε τις δυναμικές του οργάνου.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω να γράψεις καρφί στην κάρτα και να βάλεις ήχο από guitar ring,το καλύτερο για home παραγωγή βέβαια θα ήταν να έχεις και μία λαμπάτη προενίσχυση για να μπορείς να έχεις έλενχο στάθμης αλλά και πολύ καλά καθαρά.Τι κάρτα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω πάθει κάτι παρόμοιο (και με την ίδια μάρκα κιθάρας) να προτρέξω λίγο και να ρωτήσω αν έχεις soundblaster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έγραψε ότι είναι η Hercules 16/12FW

 

ναι όντως το έχει αναφέρει το παιδί.Δεν έχω δουλέψει με την συγκεκριμένη πάντως μπήκα και είδα τα χαρακτηριστικά της και μου φένεται πολύ οκ,θεωρώ πως το πρόβλημα είναι στον ήχο που χρησημοποιείς,από πού είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου