Προς το περιεχόμενο

reaktor+guitar pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Χαριλατρόνιο κι εγώ λέω σίγουρα ότι δεν υπάρχει μηχάνημα "band-in-a-box" αλλά μερικά έχουν μια "υπογραφή"' date=' πώς να το κάνουμε!

 

Τώρα μάλλον καταλαβαίνω ότι το ποστ μου με τα αναλογικά στούντιο θα έπρεπε να έχει τίτλο "όποιος θέλει με πιστεύει"...[/quote']

 

Μωρέ σαφώς υπάρχουν χαρακτηριστικά εργαλεία..... απλά η αναλογικολαγνεία που υπάρχει (διεθνώς) δεν είναι κατ' ανάγκη βάσιμη σε όλες τις περιπτώσεις. ¶λλο το live, άλλο η porosis, άλλο η ηχογράφηση, άλλο το real time και άλλο το rendering. Κατά περίπτωση τα διαφορετικά εργαλεία μπορεί να είναι ΟΚ ή όχι.

 

Αυτό που ανέφερα βασίστηκε σε πραγματική εμπειρία όπου ένας φίλος, πιεζόταν αφάνταστα από τον "παραγωγό" του να κάνει το τελικό mix σε ένα συγκεκριμένο studio επειδή υπήρχε διαθέσιμο εκεί ένα συγκεκριμένο reverb.

 

Η ιστρορία αυτή θα κόστιζε μερικά χιλιάρικα παραπάνω τα οποία θα έβαζε (ο δικός μου) από την τσέπη του.

ΟΚ, δεν είπα να μου το φέρει εμένα και να του το φτιάξω με τα free plugins του garageband ( :lol: ) αλλά θεωρώ απίστευτα σημαντικότερο παράγοντα τον ηχολήπτη που θα κάνει αυτή τη δουλειά από τη διαθεσιμότητα ενός "κουτιού". (Το οποίο εν προκειμένω - το χρησιμοποιούσαν σαν κράχτη.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαι γιατί απαραίτητα να καταστραφούν τα πάντα στο πέρασμα σε cd;

 

Μωρέ το σήμα δε θα καταστραφεί τελείως. Απλά με την μετατροπή που θα φάει, πολλά στοιχεία του αναλογικού χάνονται. Εξάλλου 0 1 γίνονται για να μπουν στο cd. Εκεί βέβαια θα μου πεις ότι παίζει ρόλο το τι κονβέρτορα χρησιμοποιείς.

 

Εξάλλου πολλά cd που βγαίνουν δεν είναι και ο ορισμός του αναλογικού. Πχ οι vnv. Εκεί που ήταν φίσκα στα αναλογικά συνθια και τα ζωντανά τούμπανα, ξαφνικά σου πετούν 1 futureperfect φτιαγμένα όλα τα συνθ με το reaktor. Και μέχρι να βγουν σε συνέντευξη στην n.i., να πουν ότι ναι κύριοι, αυτές οι φήμες είναι αληθινές, εκεί να δεις τι άκουγα από τους υπέρμαχους του hardware. Και το τελευταίο της μαντόνας φίσκα στα ψηφιακά είναι (και αυτό έπαιξε τεράστιο ρόλο στο να χρησιμοποιηθούν υπολογιστές στην περιοδεία της). Ε μην μου πεις ότι με το έπαιξε κατάλαβαν όλοι ότι δεν είναι αναλογικός δίσκος

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος με ολη αυτη την αχρηστη φιλολογια του αναλογικου vs digital.

 

ειδικα στην Ελλαδα με το κτηνωδες κοστος ενος στουντιου (σε σχεση με τα λεφτα που θα βγαλει καποιος απο τις ,αστειες ,πωλησεις των cd) το digital/home studio recording mixing ειναι πια ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ αν θες να κανεις δουλεια...και στο κατω κατω της γραφης οι ιδιες οι δουλειες μιλανε μονες τους,οτι παραγωγη της προκοπης εχει γινει τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα....DIGITAL ειναι (Closer,Raining Pleasure,Διαφανα Κρινα,Θ.Παπακων/νου,Earthbound κτλ.) αντιθετως οι χειροτερες παραγωγες που εχω ακουσει ειναι απο ενα...γνωστο αναλογικο στουντιο που χρεωνει.....λαγους με πετραχειλια..... :twisted:

 

δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ρολο το μεσο,αλλα οι ικανοτητες και βεβαια ο ΧΡΟΝΟΣ που μπορει να καταναλωσει ο "παραγωγος" ασχολουμενος με ενα κομματι.

 

Καλυτερα να κανω 100 ωρες μιξη στο Sonar στο σπιτι μου τζαμπα,παρα 5 ωρες στα Abbey Road Studios με αυθεντικους Τελτρονιξ του 60...γιατι τοσες μπορω να κανω με τα 500 ευρω/ωρα που χρεωνουν...

 

Οταν παμε νουμερο ενα στις ΗΠΑ το κοιταζω για αναλογικη ηχογραφηση...:)

 

Συγκρινοντας παντως τις παλιες "αναλογικες" μου δουλειες με αυτες που κανω τωρα με την νεα τεχνολογια δεν υπαρχει απλα ουδεμια σχεση.....(χιλιες φορες το...digital)....

 

Ειδικα με τα απιστευτα plug in που εχουν βγει τα τελευταια χρονια ολα γινονται πλεον....

 

Γουστο,αυτι και ικανοτητες να εχεις (και βεβαια ΤΟ σπουδαιοτερο δηλ.μια μπαντα που να ΠΑΙΖΕΙ καλα) και ασε τα digital & τα analog για αυτους που τους αρεσει να τρωγονται με τα ρουχα τους... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα λες σε μένα αυτά! το είπα άλλωστε

Τώρα σε όλα αυτά απλά να σας πω το τι λένε πολλοί κορυφαίοι του ήχου όπως πχ ο Michael Brauer: Δεν με ενδιαφέρει τι είναι, αναλογικό ή ψηφιακό, αρκεί να ακούγεται καλά. Δλδ για τους περισσότερους από αυτούς το θέμα θεωρείται λήξαν. Τώρα το τι λέμε οι υπόλοιποι, άστα να παν....

οπότε τις περισσότερες φορές τσάμπα θεωρητικολογούμε! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την άποψή μου έχω κουραστεί να την διαμορφώσω, κι αυτή σε κάτι τόσο θεμελιώδες μάλλον δεν αλλάζει, σόρι... Αυτή είναι ότι το ψηφιακό και το αναλογικό πάνε όπου μου χρειάζονται, και τις περισσότερες φορές το κάθε ένα έχει την θέση του που δεν την παραδίδει με τίποτα. Προσωπικά επιμένω ότι το μέσο παίζει μεγάλο ρόλο, κι όχι κανένα όπως γράφτηκε.

 

Τα Δ. Κρίνα πχ. τα θαυμάζω απεριόριστα και οι παραγωγές τους είναι άψογες, και βεβαίως προσκυνώ οτιδήποτε ψηφιακό χρησιμοποιήθηκε για να φτιαχτούν. Ούτε θα καταλάβαινα ποτέ τι ήταν ψηφιακό και τι όχι στον ήχο τους.

 

Πρέπει όμως να καταλάβετε ότι υπάρχει μια σύγχρονη τάση (δήθεν, ξεδήθεν - δεν θα το σχολιάσω τώρα αυτό) για βιντατζίλα, που αρκετές φορές παντρεύεται με τον αναλογικό ήχο. Τα ανωτέρω για αναλογικά στούντιο, παλιούς κομπρέσσορες κλπ. τα έγραψα για να έχουμε υπόψη μας και τις τάσεις των καιρών και το τι ακούμε στις σημερινές ηχογραφήσεις. Συμφωνώ απόλυτα με τον SF για το τι είναι χειροπιαστό και το τι όχι, αλλά δεν πρέπει να τα ανάγουμε όλα στο Ελλάντα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου