Προς το περιεχόμενο

reaktor+guitar pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει δοκιμάσει κανείς να φτιάξει guitar effects μέσω reaktor? για να το προτιμά ο Reznor, κάτι θα ξέρει... ;)

 

"Guitars and distortion have always been a focus of the "Nine Inch Nails" sound. How did you create those sounds for your current album?

 

For a large portion of what we did, we treated Reaktor like a guitar pedal, like the ultimate distortion box. Instead of having an array of pedals on the floor, a lot of the pedals became virtual in Reaktor. We went out of Reaktor into the amp head for most of the record. Running it through a real guitar amp and miking it up brought it back to sounding less like science fiction and more like real world. Some of the sounds were like "Wow, I haven't used it that way before". We had a lot of flexibility in the tone. "

 

http://www.native-instruments.com/index.php?id=trentreznor_us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραία ιδέα... αν και δεν έχω ακούσει το τελευταίο άλμπουμ... πάντως πρέπει να μπορείς να φτιάξεις τρελούς ήχους με αυτό το τρόπο, ειδικά για πιο noise καταστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε σκεφτείτε τι μπορεί να κάνει κάποιος με πιο εξειδικευμένα εργαλεία όπως τα amplitube, revalver, guitar rig. :wink:

 

Για σκέψου να χρησιμοποιηθούν ως πολυεφε, να μπαίνουν σε κάποιον ενισχυτή και μετά πάλι πίσω!

 

Σιγά σιγά αρχίζουν και περνούν και στους καλλιτέχνες όλα αυτά, οπότε σε λίγα χρόνια, που δεν θα τίθεται καν θέμα περί πιστότητας, θα έχει πέσει και το τελευταίο προπύργιο των αναλογικάκιδων. Ότι δλδ οι καλλιτέχνες δεν τα χρησιμοποιούν!

 

Λαμπρά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν συμφωνώ με αυτό. Τα Amplitube κλπ. θα έδιναν συνηθισμένους ήχους κιθάρας ενώ το Reaktor ανοίγει νέους δρόμους στον πειραματισμό και στο κυνήγι του ασυνήθιστου...

 

Και γιατί να πέσει το τελ. προπύργιο των αναλογικάκηδων; Κι εγώ αναλογικάκιας είμαι αλλά ποτέ μου δεν αντιλήφθηκα ότι αυτό που λες είναι το τελευταίο μας προπύργιο... πολλά από τα χαρακτηριστικά του αναλογικού ήχου δεν θα ξεπεραστούν ποτέ, κι αν όντως ξεπεραστούν με τεράστια νούμερα δειγματοληψίας κλπ., αυτό που θα παραμείνει αναλλοίωτο είναι το feeling - η αίσθηση ότι δουλεύεις με μηχανήματα που ζουν και πάλλονται, κι όχι με μια στείρα ακολουθία μηδενικών κι άσσων. Σύμφωνοι, η ψηφιακή ευκολία είναι κορυφαία αλλά εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να την αποφεύγω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπα δεν γίνεται.

Δεν θα υπάρχει η αμεσότητα και οι δυναμικές της λάμπας. :roll:

 

 

 

 

8)

 

 

 

:wink:

 

 

 

:lol:

 

 

 

(Edit: δεν είχα δει το post του bloody_sunday)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τελευταίο προπύργιο τι εννοώ; Την πασίγνωστη ατάκα, ότι δλδ δεν είναι καλά τα ψηφιακά (όλα από τα σκουπίδια ως και τα τέλεια), καθώς δεν τα εμπιστεύονται οι διάφοροι καλλιτέχνες. Ε σιγά σιγά παρατηρείται μια στροφή σε αυτό. Χώρια που και στις παραγωγές, όλο και κάποιο ψηφιακό σύστημα παίζει τριγύρω (ξέρω γω τπτ protools, τπτ lexicon σουίτες δεν ξέρω...), οπότε πάει η αναλογικούρα στην τελική μίξη.

 

Εξάλου εγώ το πιστεύω ότι αν κάποιος ξέρει τι κάνει, τότε αν του δώσεις κάποιο από τα arturia, bfd και amplitube, είναι σε θέση να ξεγελάσει καμπόσους!

 

 

 

Πάντως δεν αναφερόμουν σε άτομα που όπως είπατε, έχουν να κάνουν με μηχανήματα που ζουν και πάλλονται και γενικότερα τους δίνει κάποιο feeling (τον νο 1 παράγοντα που σε ωθεί να βρεις τον ήχο σου). Εντάξει βίτσια είναι αυτά.

Περισσότερο αναφέρομαι σε όσους το παίζουν "αναλογικοί" και δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τον λόγο. Ίσως επειδή είναι κουλ να είσαι βιντατζ εν τη σήμερον ημέρα; Και δεν είναι λίγοι αυτοί που αναφέρομαι!

 

Όσο για το αν θα ξεπεραστούν, κάπου το διάβασα (και ακόμη δεν το βρίσκω γμτ μου), ότι με την επόμενη γενιά audio interfaces (που θα παίζουν σε ψηλές δειγματοληψίες), το αυτί δεν θα μπορεί να ξεχωρίσει το αναλογικό από το ψηφιακό σήμα. Ίσως και αν είναι και ράδιο αρβύλα. Δεν ξέρω

 

 

Πάντως και με το gr έχεις απίστευτες modular δυνατότητες και με το amplitube και τους πόσους χιλιάδες στην κυριολεξία συνδυασμούς μπορείς να κάνεις! Οπότε δεν βγάζεις μόνο κλασσικούς κιθαριστικούς ήχους! Ιδιαίτερα με το gr.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
..

...

Εξάλου εγώ το πιστεύω ότι αν κάποιος ξέρει τι κάνει' date=' τότε αν του δώσεις κάποιο από τα arturia, bfd και amplitube, είναι σε θέση να ξεγελάσει καμπόσους!

...

[/quote']

 

Θα συμπληρώσω κάτι επ' αυτού.

Αυτοί που θα πρέπει να ξεγελαστούν είναι όσοι κρίνουν το αποτέλεσμα εκ του μέσου.

Στην ίδια βάση αυτού που λες παρακάτω, πιστεύω ότι αν (π.χ. ένα "γκάζι") ακούγεται ωραία, δεν βλέπω κανένα λόγο να θυμίζει (να προσομοιώνει) τίποτα συγκεκριμένο.

 

Αλλά εντάξει, η έλευση της ηλεκτρικής κιθάρας δεν σήμανε την κατάργηση ούτε της κλασσικής ούτε της ακουστικής.

Όπως είναι άδικο (και ανούσιο) να συγκρίνει κανείς αυτά τα 3 διαφορετικά όργανα, αντίστοιχα άκυρο είναι να συγκρίνει το (hardware) univibe με την υλοποίησή του σε software από την Korg. (p.x. στην tonelab)

Ανοίγονται νεοι δρόμοι, (πλέον όχι μόνο για την πιτσιρικαρία) και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται, απλά χάνει. Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν συμφωνώ με αυτό. Τα Amplitube κλπ. θα έδιναν συνηθισμένους ήχους κιθάρας ενώ το Reaktor ανοίγει νέους δρόμους στον πειραματισμό και στο κυνήγι του ασυνήθιστου...

 

κι εγώ αυτό νομίζω... έχω την εντύπωση ότι με το reaktor μπορείς να φτιάξεις πιο "low level" πράγματα σε σχέση με το gr, χρησιμοποιώντας με τον τρόπο που θες εσύ τα διάφορα components που σου παρέχει το πρόγραμμα (τα οποία φαντάζομαι θα είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιεί εσωτερικά και το gr για την προσομοίωση διάφορων pedals, αλλά προφανώς εκεί είναι fixed και δεν μπορείς εσύ να τα πειράξεις, να τους αλλάξεις συνδεσμολογία κ.λπ.)... αλλά το ερώτημα παραμένει: είναι κανείς από τους diy gurus του φόρουμ που να το χει ψάξει προς αυτή την κατεύθυνση; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν γίνεται.

Δεν θα υπάρχει η αμεσότητα και οι δυναμικές της λάμπας. :roll:

 

αυτες τις μερες που ειμαι κερκυρα δεν εχω amp και παιζω καθε μερα με το guitar rig...οντως...τι παιζω με λαμπα τι με guitar rig τις ιδιες δυναμικες εχω και την ιδια @αυλα βγαζω... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μπα δεν γίνεται.

Δεν θα υπάρχει η αμεσότητα και οι δυναμικές της λάμπας. :roll:

 

αυτες τις μερες που ειμαι κερκυρα δεν εχω amp και παιζω καθε μερα με το guitar rig...

...

 

Ντροπή. Πάρε μία λάμπα να σου βρίσκεται. :roll:

lightbulb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου