Προς το περιεχόμενο

Θορυβος απο το knob καρτας ηχου


ThanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

εχω μια lexicon lamda καρτα ηχου, η οποια οταν γυριζω το knob του Output Level κανει το χαρακτηριστικο θορυβο σα να ειναι παλια τα ηλεκτρικα, εχουν σκουριασει η δεν κανουν καλη επαφη. Ειναι δυνατος θορυβος και ακουγεται απ τα ηχεια εντονα. Εχω την εντυπωση οτι καθως το γυριζω επηρεαζει και το panning λιγο.

 

Τι μπορω να κανω για να διορθωθει? Ξεβιδωμα καθαρισμα? Θα ηθελα μια DIY λυση, εχω καποια εργαλεια σπιτι.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το πραγμα με τις lexicon...αν σου πω πως πριν διαβασω το θεμα το περιμενα;  :P . Το ειχα κ γω μολις δουλευα με μια lexicon omega  και το εχω ακουσει και απο αλλους. Αυτο που φανταζομαι πως πρεπει να κανεις ειναι αν εχεις ορεξη να βγαλεις το ποτενσιομετρο απο την πλακετα,και αν βρεις ακριβως ιδιο να το αντικαταστησεις. Αλλιως το ψεκαζεις με ενα σπρευ επαφων αλλα δεν ξερω αν θα εχεις καλο αποτελεσμα και αν θα ξεμπερδεψεις για καιρο. Ισως παντως να μην σε συμφερει εκτος αν εχεις χρονο και το κοστος της επιδιορθωδης να μην σου επιρρεαζει ιδιαιτερα την τσεπη,και το λεω αυτο γιατι παιζει να σου βγαλει και καποιο αλλο προβλημα πιο μετα,ας πουμε στην omega δεν αντιμετωπιζα μονο το προβλημα του θορυβου αλλα και καποια αλλα λειτουργικα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν σου πω πως πριν διαβασω το θεμα το περιμενα;  :P . Το ειχα κ γω μολις δουλευα με μια lexicon omega  και το εχω ακουσει και απο αλλους.

 

Came here to say that ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι γενικώς στα αναλογικά περιστροφικά ποτενσιόμετρα μπαίνει κάποιο σπρέι καθαρισμού, για να μην κάνει αυτό το χρατς χρατς. Κι εμένα μου το κάνει η κάρτα ήχου μου, στην έξοδο ακουστικών και στο αντίστοιχο ποτενσιόμετρο. Ευτυχώς όμως έχω δύο εξόδους ακουστικών και χρησιμοποιώ την άλλη, μιας και βαριέμαι να τη στείλω για καθάρισμα ή να την καθαρίσω μόνος μου. ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Came here to say that ;D

 

lexiconοφιλος ε;  :)

 

Νομίζω ότι γενικώς στα αναλογικά περιστροφικά ποτενσιόμετρα μπαίνει κάποιο σπρέι καθαρισμού, για να μην κάνει αυτό το χρατς χρατς. Κι εμένα μου το κάνει η κάρτα ήχου μου, στην έξοδο ακουστικών και στο αντίστοιχο ποτενσιόμετρο. Ευτυχώς όμως έχω δύο εξόδους ακουστικών και χρησιμοποιώ την άλλη, μιας και βαριέμαι να τη στείλω για καθάρισμα ή να την καθαρίσω μόνος μου. ;D 8)

 

Λογικο ειναι καποια στιγμη να θελουν αλλαγμα μηχανικα μερη ,απλα στην συγκεκριμενη καρτα τα προβληματα ειναι συχνα και στην δικη μου περιπτωση ,ο θορυβος ηταν αφορητος... και αδικαιολογητος για τη χρηση της.

 

Το περιεργο ειναι οτι η εταιρια ειναι εγγυηση και τα προϊοντα της επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι καποια στιγμη να θελουν αλλαγμα μηχανικα μερη ,απλα στην συγκεκριμενη καρτα τα προβληματα ειναι συχνα και στην δικη μου περιπτωση ,ο θορυβος ηταν αφορητος... και αδικαιολογητος για τη χρηση της.

 

Το περιεργο ειναι οτι η εταιρια ειναι εγγυηση και τα προϊοντα της επισης

 

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μόντα με τα ποτενσιόμετρα. Κάποιος που έβλεπα στο youtube, δεν του άρεσαν τα ποτενσιόμετρα της κάρτας ήχου του (νομίζω κάποια από τις καινούργιες τις Scarlett της Focusrite), και τα άλλαξε όλα. Όχι απλά monitor/ακουστικών που χρησιμοποιούνται πολύ συχνά και φθείρονται, αλλά όλα τα gain των μονοφωνικών καναλιών. Το πόσο του στοίχισε σε χρόνο και χρήμα δε μπορώ να το φανταστώ. 8)

 

Edit:

Να 'τος ο τυπάκος:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θορυβος ηταν αφορητος... και αδικαιολογητος για τη χρηση της.

Ειναι πολυ πιθανο το ποτ να ειναι carbon  και να υπαρχει DC που περναει μεσα απο το ποτ. Σ'αυτη τη περιπτωση το ποτ θα αρχισει να κανει αυτον τον θορυβο σχετικα γρηγορα.

 

Αν αποφασισεις να αλλαξεις το ποτ καλυτερα βαλε ενα conductive plastic για να εισαι σιγουρος.

 

 

 

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μόντα με τα ποτενσιόμετρα. Κάποιος που έβλεπα στο youtube, δεν του άρεσαν τα ποτενσιόμετρα της κάρτας ήχου του (νομίζω κάποια από τις καινούργιες τις Scarlett της Focusrite), και τα άλλαξε όλα. Όχι απλά monitor/ακουστικών που χρησιμοποιούνται πολύ συχνά και φθείρονται, αλλά όλα τα gain των μονοφωνικών καναλιών. Το πόσο του στοίχισε σε χρόνο και χρήμα δε μπορώ να το φανταστώ. 8)

 

Edit:

Να 'τος ο τυπάκος:

 

Αν καταλαβα καλα ο τυπακος αλλαξε μονο τα knobs και δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα των pots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα ο τυπακος αλλαξε μονο τα knobs και δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα των pots.

Μάλλον έχεις δίκιο, ουσιαστικά μόνο αισθητική αλλαγή έκανε, αφού τα pots εσωτερικά είναι αψεγάδιαστα, όντας ολοκαίνουργια. Φαντάζομαι με λίγη παραπάνω φασαρία μπορείς να αλλάξεις και τα ίδια τα pots, αν και δε νομίζω να αξίζει το έξοδο, ιδίως όταν το μηχάνημα είναι του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου