Προς το περιεχόμενο

Απορία για το κούρδισμα της κιθάρας του SRV


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

yameth δεν διαφωνει καποιος γι αυτο.αν προσεχες την συζητηση αλλη ειναι η απορια μου.ηθελα να σιγουρευτω οτι τα αλλα οργανα παιζουν στο κλειδι που κουρδιζεται η κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

E.. όχι ντε!!

Η λογική είναι ότι η κιθάρα φαίνεται να παίζει ένα ημιτόνιο πάνω, ενώ ακολουθεί τον τόνο που παίζει η υπόλοιπη μπάντα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο η λογικη αυτο λεει.ομως οι βιντεοκασσετες ολων αυτων των μεγαλων δεν συμβαδιζει με την λογικη :wink: ...οι κιθαριστες παιζουν κανονικα αν και κουρδισμενοι μισο τονο κατω, στη θεση που θα επαιζαν αν ηταν κουρδισμενοι κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη δεν κατάλαβες τι λέω .ξαναδιάβασε σε παρακαλώ .λοιπόν όλα τα όργανα είναι κουρδισμένα ένα ημιτόνιο κάτω(και όχι μισό τόνο ,δεν υπάρχει τέτοιος όρος)όπως είπα είτε για να βολεύετε ο τραγουδιστής η σε παιξίματα bending ο κιθαρίστας .όταν κουρδίζουμε όλοι ένα ημιτόνιο κάτω(και με την μπάντα μου έτσι είμαστε κουρδισμένοι 7 χρόνια τώρα)όλοι πιάνουμε τις συνχορδιες όπως είναι οι original ηχογραφήσεις ,δηλαδή πχ πιάνουμε μι μινόρε αλλά στην ουσία παίζουμε μι ύφεση μινόρε .αν όπως είπατε πιο πριν κουρδίσουν όλοι ενα ημιτόνιο κάτω αλλά παίζουν τα κομμάτια στον original τόνο σίγουρα θα πιάνουν όλοι άλλες θέσεις απτις κλασσικές .πιο το όφελος? προσπάθησε με το group σου να κουρδίσετε ενα ημιτόνιο κάτω ,και να παίζετε στον original τόνο όλα τα κομμάτια σας σε ένα live 3 ωρών και θα δεις τι εχει να γινει....(αν δεν τα έχετε μελετήσει πρώτα καλά έτσι για να νιώσετε άνετα με τις νέες θέσεις)και πιο το οφελος??

κάτι τελευταίο ..όταν σε μια μπάντα ο πρωταγωνιστής είναι ο κιθαρίστας πχ VAI-SATRIANI ΚΛΠ τότε αυτο το κούρδισμα γίνετε για τα μαλακό παίξιμο στην κιθάρα ιδιαίτερα για τα bends....σε άλλες μπάντες γίνετε για την φωνή αποκλειστικά .

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
εχεις δικιο η λογικη αυτο λεει.ομως οι βιντεοκασσετες ολων αυτων των μεγαλων δεν συμβαδιζει με την λογικη :wink: ...οι κιθαριστες παιζουν κανονικα αν και κουρδισμενοι μισο τονο κατω' date=' στη θεση που θα επαιζαν αν ηταν κουρδισμενοι κανονικα...[/quote']

Ο SRV δεν το έκανε πάντα.

¶λλο το live και άλλο στην ηχογράφηση.

Στο live μπορεί απλά να χρησιμοποιούσε lighter χορδές ή απλά κατά περιόδους.

 

όταν κουρδίζουμε όλοι ένα ημιτόνιο κάτω(και με την μπάντα μου έτσι είμαστε κουρδισμένοι 7 χρόνια τώρα)όλοι πιάνουμε τις συνχορδιες όπως είναι οι original ηχογραφήσεις ' date='δηλαδή πχ πιάνουμε μι μινόρε αλλά στην ουσία παίζουμε μι ύφεση μινόρε ...[/quote']

 

Αυτό είναι ένα απλό τρανσπόρτο.

Εξυπηρετεί συνήθως τον τραγουδιστή (ή και τον κημπορντίστα που μπορεί να μην έχει μάθει όλες τις κλίμακες ακόμη... :lol: ).

Τότε λοιπόν λέμε ότι παίζουμε το τραγούδι σε μι ύφεση μινόρε, κι ας φαίνεται μι μινόρε.

Φαντάσου τι σύγχυση θα πάθαινε κανείς αν είχε κάνει ear training (όπως ίσως θά'πρεπε να κάνουμε όλοι μας...).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συννενοηση..μπουζουκι :D φιλε whitenoise καταλαβα τι λες,και μην κολλας στον...μισο τονο κατω.το ιδιο πραγμα ειναι.απλα για να καταλαβεις και τι λεω εγω απαντησε μου μονο σε αυτο.σε ενα dvd stevie ray vaughan Που εχω σε ενα κομματι το riviera paradise ειναι κουρδισμενος σε Ε υφεση αλλα παιζει την Ε πεντατονικη κανονικα (πχ.στο 12ο ταστο).στο κομματι συμμετεχει κα πιανο.που παιζει το πιανο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι φυσικο το πιανο,παιζει στην κανονικη θεση μι ιφεση.αν ειναι synth ισως εχει κανει transpose ενα ιμιτονιο κατω και παιζει στην θεση μι στο κλαβιε αλλα ο τονος του ειναι μι ιφεση.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε yameth ο stevie ray vaughan το εκανε ΠΑΝΤΑ.εχω πολυ μεγαλο αρχειο απο συναυλιες και mp3 και videos και ΠΑΝΤΑ επαιζε ενα ημιτονιο κατω.ουτε μια φορα κανονικα κουρδισμενος.μονο σε ενα αλπουμ τωρα που θυμηθηκα που παιζει με τον αδερφο του το 1990... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitenoise απο την αρχη του post αυτη ηταν η απορια μου αλλα δεν ειχα γινει κατανοητος.ηθελα να μαθω ακριβως αυτην την περιπτωση που μου απαντησες για το synth :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε φιλε.αν βοηθησα χαιρομαι.παντως αν δεν εχει προβλημα ο τραγουδιστης σου δεν χρειαζεται να κουρδισεις ενα ιμιτονιο κατω,χαλαει το αυτι....

εγω σπιτι μελεταω με κιθαρα κουρδισμενη σωστα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου