Προς το περιεχόμενο

Σωστή σύνδεση πεταλιέρας μείκτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν Γεράσιμε να σου πω τι έκανα και τι αποτελέσματα είχα.

Σύνδεσα τα output 1' date='2 απο το group out στα in της κάρτας.

Mόνο όταν ενεργοποιώ το κουμπί group 1-2 ο ήχος ηχογραφείται

στο cubase και αφού φυσικά ανεβάσω το fader του channel group 1-2.

[/quote']

 

Σωστά μέχρι εδώ. Οπότε, όποιο κανάλι θέλεις να ηχογραφήσεις, πατάς το group 1-2 και ρυθμίζεις και το PAN.

 

Aυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν ανεβάζω το fader του channel group

ο ήχος αλλάζει' date=' γίνεται λες και βάζεις flanger αλλά αφού τον

ηχογραφήσεις και το ακούσεις μετά απο το cubase, έχει γραφτεί

μια χαρά.Πώς γίνεται αυτό? [/quote']

 

Μάλλον ακούς ταυτόχρονα και την επιστροφή του Cubase στην κονσόλα. Δηλαδή που έχεις συνδέσει το output της κάρτας ήχου πάνω στην κονσόλα; Αν κάνεις mute (ή κλείσεις τα faders) αυτά τα 2 κανάλια (left και right της κάρτας ήχου) πρέπει φυσιολογικά να μην έχεις εκτός φάσης σήμα και να ακούς κανονικά. Ευτυχώς όμως, αυτό το σήμα δεν επιστρέφει στο Cubase (χάρη στο group 1-2, δρομολογείται μόνο το σήμα της κιθάρας). Γι'αυτό και όταν παίζει μόνο το Cubase ακούγεται ΟΚ.

 

Μία λύση είναι αυτή που σου είπε ο akisd28. ¶λλη λύση είναι να κάνεις mute στο Cubase το track που έχεις ενεργοποιήσει το Recording.

 

Επίσης το fader του καναλιού που έχω συνδέσει την πηγή του ήχου

παίζει το ρόλο του volume ή δίνει και gain? μου φαίνεται οτι είναι

και τα δύο οπότε αναγκαστικά θα χρησημοποιήσω την προενίσχυση του

μείκτη γιατί αν το κατεβάσω εντελώς δεν ακούγεται τίποτα..

 

Το fader το μόνο που κάνει είναι να κόβει (0 και κάτω) ή να προσθέτει μέχρι 6db ενίσχυση. Δεν είναι όμως το gain της προενίσχυσης. Το σωστό είναι να δώσεις όσο μπορείς από τη GT6' date=' μετά με δώσεις όσο GAIN χρειάζεται ώστε το σήμα να μην "peakάρει" (ενεργοποίησε το PFL, κάνε SOLO το κανάλι και κοίτα τα LED στην έξοδο να μην κοκκινίζουν - ΠΡΟΣΟΧΗ, πρέπει και κάτω από τα LED να πατήσεις κάποιο αντίστοιχο κουμπι του PFL ώστε να βλέπεις το σωστό πράμα, δυστυχώς, δεν έχω βρει καμία μεγάλη φώτο της κονσόλας σου ώστε να σου πω συγκεκριμένα). Το fader άστο στο 0.

 

Το γεγονός οτι το ηχογραφημένο ακούγεται λίγο πιο σιγά

απο αυτό που που παίζω real time και ακούω απο τα monitors οφείλεται

στην AD/DA μετατροπή που και είπε ο akisd28 πιο πρίν απ'ότι κατάλαβα. Αυτό λύνεται με καλύτερη κάρτα ήχου φαντάζομαι...

 

Το λίγο πιο σιγά μπορεί να οφείλεται σε πολλούς απλούς παράγοντες και όχι στους AD/DA. Για παράδειγμα, άλλη στάθμη σήματος επιστρέφει η κάρτα ήχου σου στην κονσόλα και άλλη στάθμη δίνει η GT6. Μην σε απασχολεί αυτό. Να σε απασχολήσει μόνο το αν ο ήχος έχει ποιοτική διαφορά. Εκεί μπορεί να επηρεάζουν οι AD/DA, το Audio Engine του Cubase καθώς και άλλες ρυθμίσεις.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D

Επιτέλους όλα παίζουν εντάξει!

 

Στο κανάλι που είχα συνδέσει τη boss εκτός απο το PLF

είχα πατημένο και ενα κουμπί που έλεγε ST και απ'ότι είδα

στο manual αυτό το κουμπί στέλνει το σήμα στο stereo bus.

 

Με το που το έκλεισα σταμάτησε η διαφορά φάσης!

Δηλαδή έκλεισα το επιπλέον σήμα που δημιουργούσε το πρόβλημα.

 

To fader του καναλιού το έχω στο μηδέν και βάζω όσο gain θέλω

απο την πεταλιέρα.

 

ευχαριστωωωωω! :D

 

 

πώς γίνεται αυτό το κόλπο με τις παραθέσεις?

(τα output της κάρτας τα έχω sto 2track in του μείκτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς γίνεται αυτό το κόλπο με τις παραθέσεις?

 

1) Πάνω δεξιά στην καταχώρηση έχει ένα κουμπάκι που λέει "παράθεση". Πατώντας το, ξεκινάς μια νέα καταχώρηση με το μείμενο ήδη σε παράθεση.

 

2) Ξεκινάς την καινούρια σου καταχώρηση. Από κάτω μπορείς να δεις όλα τις προηγούμενες καταχωρήσεις. Κάνεις copy-paste και ενώ το κείμενο που μόλις έκανες paste είναι ακόμα επιλεγμένο, πατάς το πλήκτρο "quote".

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου