Προς το περιεχόμενο

Εχω ενα PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι διανομες που προτιμω ειναι debian(αυτην τρεχω αποκλειστικα στο pc μου) και arch, με το 2ο να θελει καπως μεγαλυτερη εμπειρια στην εγκατασταση. και οι 2 δινουν απολυτη ευελιξια στην εγκατασταση, αν ξερεις τι θες βεβαια.

 

Το ubuntu θα εγκατασταθει απλα θα ναι καπως βαρυ. αν επιμενεις σε ubuntoειδες βαλε Xubuntu(με xfce).

 

σε ολες τις διανομες, αποψη μου ειναι να επιλεξεις Xfce.

 

αυτο που πρεπει να λαβεις υποψιν σου, ειναι οτι για να μπεις στο ιντερνετ πρεπει να αναγνωριστει το μοντεμ σου, και αν εχεις καποιο απ τα περιβοητα winmodems(μοντεμς των 5 ευρω τα οποια εχουν επικρατησει λογω χαμηλου κοστους) δεν θα μπορεσεις να εχεις ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑντως ριξε και μια ματια και σε zenwalk γιατι μου φαινεται η καλύτερη λύση στην κατασταση σου...ειναι και απλό...ελαφρύ...μινιμαλιστικό....Και όντως αν επιλεξεις καποια διανομή αλλη...προτιμησε xfce γιατί ειναι το πιο ελαφρύ γραφικό περιβαλλον....

 

Mην δοκιμασεις suse γιατι ακομα και σε καλύτερο σύστημα απο το δικό σου....μου σερνόταν....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να βάλεις πάνω το Arch Linux, το οποίο ενώ μπορεί να σε παιδέψει στην εγκατάσταση λιγάκι, έχει το τρομερό πλεονέκτημα ότι μπορείς να εγκαταστήσεις ότι πρόγραμμα θες μέσω του ενσωματωμένου packet manager Pacman, ενώ μπορείς να αναβαθμίσεις όλα σου τα προγράμματα στις τρέχουσες εκδόσεις με 2 εντολές(pacman -Su και pacman -U)!Επίσης είναι πολύ ελαφρύ οπότε δε πιστεύω να σου δημιουργήσει πρόβλημα... :wink:

 

 

Επίσης καλή λύση είναι το PCBSD, που αν και είναι Unix, έχει ένα από τα φιλικότερα περιβάλλοντα εργασίας και εγκαθιστάς έυκολα προγράμματα μέσω των ειδικών πακέτων της διανομής(με διπλό κλικ :lol: )που θα τα βρεις στο www.pbidir.com και ενημερώνονται συνέχεια...

 

 

Υ.Γ.1 είναι το Linux, όχι τα :wink:

 

 

Υ.Γ.2 πιστεύω πως όποια "ελαφριά" διανομή και να βάλεις σε ένα τέτοιο μηχάνημα(πχ (K|X|U)buntu,Slackware, Gentoo κλπ)θα πετάει αν φροντίσεις το σύστημα να εγκατασταθεί με τα άκρως απαραίτητα στον πυρήνα και τις άκρως απαραίτητες υπηρεσίες να τρέχουν..Μη ξεχνάς ότι το linux είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο!

 

 

edit:Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχει ένα πολύ καλό tutorial για το Arch στο Insomnia, εδώ.Check it out!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα αργησεις να παρεις απαντηση γιατι αυριο φευγω για διακοπες (ζακυνθο,ροδο,κυμη μεχρι τελος αυγούστου) αρα απο το σεπτεμβριο...

 

 

KΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου