Προς το περιεχόμενο

James Brown!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγε κανεις??

 

Εγω πηγα & τι να πω...ΤΑΠΕΙΝΩΤΙΚΗ εμπειρια (για αλλη μια φορα).

Επαιξε 2,5 ωρες (ειναι 75 η 77 ετων!!!!) & μονο σπαγγατ στη σκηνη δεν εκανε!!

Η μπαντα του δε..εντελως εξωγηινη...... (καλα μετρονομους & κομπιουτερ ειχαν καταπιει?δεν εφευγε ..τσικ 8O )

 

Καιρος να γινω ...καστανας....τι τις θελω τις μουσικες :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶σε, πήγα κι εγώ... Είναι αυτό που λες περί "καστανά"... Δεν ήξερα αν έπρεπε να χαρώ ή να στεναχωρηθώ βλέποντας μια τέτοια μπάντα... Απ'την άλλη μεριά βέβαια, ήταν Η ΜΠΑΝΤΑ ΤΟΥ JAMES BROWN, έτσι? Δεν ήταν απλά μια μπάντα. Π.χ. ήμουν και στον Milo Z την Πέμπτη όπου η μπάντα ήταν επίσης καταπληκτική (τους έχω δει και πολλές φορές και στο half note) αλλά ανθρώπινη. Η μπάντα του James είναι όντως εξωγήινη! Από άλλο πλανήτη. Νομίζω ότι αν φτιάξεις σε sequencer νότα νότα όλο το χθεσινό live και το βάλεις να παίξει, μάλλον θα έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να χάσει κάπου ο υπολογιστής παρά η μπάντα χθες το βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν φτιάξεις σε sequencer νότα νότα όλο το χθεσινό live και το βάλεις να παίξει, μάλλον θα έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να χάσει κάπου ο υπολογιστής παρά η μπάντα χθες το βράδυ!

 

αυτο ακριβως μου ειπε και ο εικοσαχρονος μπασιστας μου που δεν τον ειχε ξαναδει.. :lol:

 

ασε που αποφασισε (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) να πεταξει τη μπουρουχα το 5χορδο ,να αγορασει ενα πραγματικο μπασο & να παιζει βεβαια με μονο με τον αντιχειρα ΧΩΡΙΣ slap (το slapping τιμωρειται με $100 προστιμο στη μπαντα του James,και πολυ καλα κανει.. :lol: ) και βεβαια μονο στις 2 πανω χορδες!! :lol:

 

Βεβαια για να πιασουμε ακριβως τον ηχο θα πρεπει να εχουμε οπως ο James, 2 μπασιστες & 2 ντραμμερ, & 3 κιθαριστες που θα παιζουν ακριβως τα ιδια!!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια για να πιασουμε ακριβως τον ηχο θα πρεπει να εχουμε οπως ο James' date=' 2 μπασιστες & 2 ντραμμερ, & 3 κιθαριστες που θα παιζουν ακριβως τα ιδια!!! :lol: :lol:[/quote']

 

Αυτό δεν το είχα ξανακούσει!!! Όντως έτσι στήνεται ο Mr. I Feel Good στα live ; Και όντως παίζουν ακριβώς τα ίδια και βγαίνει super αντί μια κουραστική βαβούρα ;;; 8O

Τελικά μάλλον είναι εξωγήινοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες ειχε τη...μικρη μπαντα

 

3 μονο πνευστα (αντι των 8 που ειχε φερει την αλλη φορα),2 ντραμμερ τσιμεντα μπετα που δεν επαιξαν ουτε ενα syncopation ολο το βραδυ :wink: μια και αυτο εχει..προστιμο :lol: ,2 μπασιστες (ο ..γερος (70 ετων!) που ..ανακαλυψε το funk & ενας νεοτερος που τον..ξεκουραζε η απλα στον σιγονταρε...,3 κιθαριστες (2 κτηνωδεις..αραπαδες ρυθμικους και εναν ασπρουλη τον οποιο τον ειχανε για τα σολα γιατι βεβαια δεν καταδεχονται να κανουν σολα οσοι παιζουν πραγματικα funk guitar :lol: ),εναν τερατωδη κρουστο, 3 back up τραγουδιστριες,2 κονφερασιε (ο ενας για την ασημενια καπα... :lol: ) & 2 χορευτριες...ειδικα για τον Αντουαν :lol:

 

α,ειχε και ενα M1 στο οποιο εκανε σολα ο ιδιος ο Brown με εναν φρικτο ψευτοhammond ηχο....!! :lol: :lol: τελειος!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ περίμενα τη μεγάλη μπάντα πνευστών που είχε φέρει την προηγούμενη φορά, αλλά τι να λέμε τώρα... Και μόνο ένα πνευστό να είχε φέρει (που λέει ο λόγος), θα είχε τον τρόπο να μη χάσει καθόλου το groove της η μπαντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω δεί to 2004 στο Manchester τότε """""support"""""" στους Red Hot Chili Peppers.

 

Φανταστική εμπειρία!!! Ήθελα να πάω και σήμερα στην Θεσσαλονίκη αλλά δεν προλαβαίνω. Όποιος μπορεί να πάει να μην το χάσει με τίποτα!

 

 

Το μόνο μου την "δινει" με τον Brown είναι η συνεχής παρουσίαση του από την αρχή μέχρη το τέλος της συναυλίας, του τύπου "ladies and gentleman the godfather of soul Mr James Brown" λίγο πρίξιμο αλλά είναι μέρος του show!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μου την "δινει" με τον Brown είναι η συνεχής παρουσίαση του από την αρχή μέχρι το τέλος της συναυλίας' date=' του τύπου "ladies and gentleman the godfather of soul Mr James Brown" λίγο πρίξιμο αλλά είναι μέρος του show![/quote']

Ακόμα και στο μπάνιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε.μα στην παρουσιαση & στη "στεψη" του βασιλια ειναι ολα τα λεφτα,πως να το κανουμε... ΕΙΝΑΙ ο νονος της σόουλ... :lol:

 

 

τρομερη αττακα που μολις διαβασα σε ενα περιοδικο απο τις "συνεντευξεις" για την προσληψη νεου κιθαριστα μετα το θανατο του μεγαλου Jimmy Nolen

 

JB: "Boy,Can you play an E9 chord?"

 

Guitarist: "yes Sir,I sure can!"

 

JB:"yes,but can you play an E9 chord ALL NIGHT LONG??!!!" :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου