Προς το περιεχόμενο

James Brown!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τον ειδα το κυριο brown χτες στη θεσ/νικη και ομολογω πως αν και περιμενα να ηταν αρπαχτη με τρελανε ολη η μπαντα (εκτος απο το γιο του..)

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o κιθαριστας (οχι αυτος με τη στρατ που εκανε και το καταπληκτικο αυθεντικο μπλουζ σολο αλλα ο αλλος με τη μαυρη κιθαρα)..γιατι ομως ?το παλικαρι θεριζε... 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο και κατι αλλο που σκεφτηκα..

γιατι στη μπαντα του υπαρχουν οι μουσικοι επι 2 ?

καλοπροαιρετα...

σε περιπτωση που καποιος 'μεινει' (λογω ηλικιας) στο τοπο να μη κρεμαστει η μπαντα..

χε χε..

 

τερμα η πλακα απιστευτο live.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου αρεσε απλα..

υπαρχουν παιχταρες που παιζουν μονο πεντατονικη αλλα αυτος μου φανηκε καπως κουλος..

 

Γιατι επειδη δεν επαιζε σολα?? :lol:

 

Ρυθμικο κτηνος ηταν ο ανθρωπος' date='οπως ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ στο funk δηλ. τα σολα ειναι για τους "ασπρουληδες"... :lol: (παλι καλα δηλ. που εχει γερασει ο JB & τα επιτρεπει,για να ξεκουραζεται μαλλον,γιατι παλαιοτερα ηταν ανηκουστο να υπαρχει σολο κιθαρας στη μουσικη του...)

 

Παρεμπιπτοντως ειναι αρκετα γνωστος σεσσιον κιθαριστας στις ΗΠΑ (ειδικα στο χωρο του R&B) οποτε δεν νομιζω να ειναι "κουλος" (εξαλλου το συντομο σολο του ηταν γεματο ψυχη..)

 

Οι "διπλοι" ντραμμερς υπηρχαν πάντοτε στη μπαντα του (μερικες φορες επαιζε ακομα και με 5 ντραμμερς!!) τοσο για το "εφφε" της υπόθεσης οσο και βεβαια για τον ογκο του πραγματος .

Αν προσεξες ο "παππους" δεν επαιζε και πολυ και οταν επαιζε ακολουθουσε και αυτος τον βασικο ντραμμερ (τι μηχανη ηταν αυτος ο ανθρωπος!) παιζοντας σχεδον τα ΙΔΙΑ.

 

Οι δυο μπασιστες ειναι "τελευταια" μοδα στη μπαντα του (παιζει ετσι τα τελευταια 15 χρονια δηλ. :lol: ) προφανως για λογους ξεκουρασης ,αλλα υποπτευομαι και για το image της ολης φασης .Παντως αν προσεξες παιζανε εντελως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πραγματα οταν παιζανε ταυτοχρονα .

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη ο "γεροντας" (FRED THOMAS ο οποιος παιζει με τον JB απο το 1971) ηταν ο καλυτερος μπασιστας που εχω δει ποτε στη ζωη μου ζωντανα,τρεις νοτες επαιζε και χορευανε & οι πετρες!

 

να πω και την κακία μου : οσο πιο μέτριοι ειναι οι μουσικοί τοσο περισσότεροι χρειάζονται για να παίξουν ένα κομμάτι.

 

μα φυσικα!για αυτο οσοι παιζουν σε ΣΥΜΦΩΝΙΚΕΣ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ & BIG BANDS ειναι ασχετοι!Μαλιστα καπου ακουσα πως τον προηγουμενο μηνα διωξανε 4 μελη της συμφωνικης ορχηστρας του Βερολινου γιατι με τα χρονια μαθανε να παιζουνε!! :roll: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και την κακία μου : οσο πιο μέτριοι ειναι οι μουσικοί τοσο περισσότεροι χρειάζονται για να παίξουν ένα κομμάτι.

 

Αυτό σίγουρα ΔΕΝ ισχύει, τουλάχιστον στο δικό μας ηλιακό σύστημα! Εδώ μερικές μπάντες είναι 3-4 άτομα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΟΥΝ, φαντάσου να είχαν και περισσότερα μέλη! Ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε... 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τα οσα λετε παιδια ,αυτο με τα ατομα επι δυο ηταν αστειο δικο μου..

απλως στη θεσσαλονικη το παλικαρι δεν απεδωσε τον ειδα πολλες φορες να κοντοστεκεται, δεν μου αρεσε και ρυθμικα και το σολο του ηταν αψυχο εντελως :!: γνωμη μου παντα.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου