Προς το περιεχόμενο

Οδηγείτε? Δείτε αυτό...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε άμα οδηγούμε σωστά και υπεύθυνα ποιός νοιάζεται να ξέρει που τη στήνει η τροχαία; Τραγικό είναι. Τέλος πάντων' date=' μην αρχίσω πάλι την κλάψα.[/quote']

 

¶σχετο αλλά αν τα όρια ταχύτητας συμβαδίσουν με τα δεδομένα του 2010 (πλέον) και όχι με την δεκαετία 60 που πρωτομπήκαν και έμειναν στάσιμα, θα το συζητούσα.

 

(Αχ.... Γερμανία αγάπη μου)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Ε άμα οδηγούμε σωστά και υπεύθυνα ποιός νοιάζεται να ξέρει που τη στήνει η τροχαία; Τραγικό είναι. Τέλος πάντων' date=' μην αρχίσω πάλι την κλάψα.[/quote']

 

¶σχετο αλλά αν τα όρια ταχύτητας συμβαδίσουν με τα δεδομένα του 2010 (πλέον) και όχι με την δεκαετία 60 που πρωτομπήκαν και έμειναν στάσιμα, θα το συζητούσα.

 

+1

 

Απλά τα πολλαπλασιάζω επί 2 σαν ένα rule of thumb για το ποιά είναι η κατάλληλη ταχύτητα για το σημείο. Και μετά πάω λίγο πιο γρήγορα από αυτό.

Με εξαίρεση βέβαια τις κατοικημένες περιοχές... εκεί τα πολύ χαμηλά όρια έχουν μία λογική την οποία πρέπει όλοι να σεβόμαστε.

 

EDIT: Και για να μην παρεξηγηθούν τα γραφόμενά μου.... δεν πάω σαν μανιακός..... απλά βρίσκω τον εαυτό μου να πηγαίνει με τη διπλάσια ταχύτητα από αυτήν του ορίου απλά ακολουθώντας τον προπορευόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι οδηγούμε σε ένα οδικό δίκτυο το οποίο είναι για γέλια και το πληρώνουμε διαρκώς χωρίς να βελτιώνεται με αντίστοιχους ρυθμούς (αν και τα τελευταία χρόνια η κατάσταση παλεύεται αρκετά).

 

Κάθε φορά που οδηγώ για να παώ στον τόπο καταγωγής μου (Κόνιτσα Ιωαννίνων), βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή που θα πληρώσω 2,5 ευρώ για να περάσω έναν άθλιο δρόμο όπως είναι η Εθνική Κορίνθου-Πατρών. Μετά βλαστημάω που θα κάνω ένα σκασμό χιλιόμετρα από το Αντίρριο και έπειτα σε ένα δρόμο με μία και μοναδική λωρίδα ανά κατεύθυνση στο μεγαλύτερο μέρος του και χωρίς διαχωριστική νησίδα και τέλος, βλαστημάω που βλέπω τους τροχαίους να έχουν βγει παγανιά και να γράφουν αβέρτα στα ελάχιστα μέρη που μπορεί κανείς να κινηθεί γρήγορα χωρίς να κινδυνεύει να στουκάρει.

 

Ευτυχώς, σε δύο ταξίδια που έκανα πρόσφατα σε Καρδίτσα και Θεσσαλονίκη είδα ότι σε εκείνα τα μέρη έχουν γίνει άλματα προόδου. Αφού πρώτα χάθηκαν τόσες ζωές στον Μαλιακό όμως... :(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο η λογική του κοκ και των τροχονόμων είναι φοροεισπρακτική και δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια των μετακινήσεων τέτοια site έχουν τη χρησιμότητα τους. ωστόσο πολύ φοβάμαι ότι το site αποτελεί μια ακόμα επίδειξη κουτοπονηριάς αλα νεοελληνικά με σκοπό να βοηθά τύπους που οδηγούν ανεύθυνα και επικίνδυνα να φρενάρουν 200 μέτρα πριν το μπλόκο.

 

όταν το σύστημα για την εκμάθηση οδήγησης δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το αν ο υποψήφιος οδηγός ξέρει πραγματικά να οδηγά πολιτισμένα, παρά μόνο ζητά μερικές τυποποιημένες μανούβρες που θα του ζητηθούν στην εξέταση (εκ των οποίων η μία είναι παράνομη σύμφωνα με τον κοκ, μιλάω για την στροφή με όπισθεν) και παράλληλα προωθεί τη μίζα και το λάδωμα, ούτε καλύτεροι δρόμοι ούτε καλύτερη σήμανση δε μας σώζουν...

 

τέλος όσον αφορά τα όρια ταχύτητας στις κατοικημένες περιοχές είναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι σε σύγκρουση αυτοκινήτου με πεζό η πιθανότητα επιβίωσης του πεζού είναι 10πλάσια στα 50 από ότι στα 60 km/h. αλλά και πάλι μόνο εμείς έχουμε την πρωτοπορία να περνούν δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας μέσα από χωριά και κωμοπόλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, όποιος περνά από το κέντρο της Αθήνας οδηγώντας, πρέπει να έχει το νου του για ανυποψίαστους ξένους που, συνηθισμένοι αλλιώς, νομίζουν ότι μόλις πατήσουν την άσφαλτο θα σταματήσουμε όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν το σύστημα για την εκμάθηση οδήγησης δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το αν ο υποψήφιος οδηγός ξέρει πραγματικά να οδηγά πολιτισμένα' date=' παρά μόνο ζητά μερικές τυποποιημένες μανούβρες που θα του ζητηθούν στην εξέταση (εκ των οποίων η μία είναι παράνομη σύμφωνα με τον κοκ, μιλάω για την στροφή με όπισθεν) και παράλληλα προωθεί τη μίζα και το λάδωμα, ούτε καλύτεροι δρόμοι ούτε καλύτερη σήμανση δε μας σώζουν...[/quote']

 

Απλα στα 1000 στραβα αυτα να προσθεσω τη μιζα που συνδεεται με την καταλληλοτητα ενος οχηματος για κυκλοφορια (ΚΤΕΟ).

Δε φτανουν οι δρομοι και η μηδενικη κυκλοφοριακη αγωγη,κυκλοφορουν ταυτοχρονα και ενα σωρο σαραβαλα που δεν στριβουν,δε φρεναρουν ΚΑΙ μολυνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα και γρηγορα.....

Αν θελουν να μας πεισουν οτι τον νεο αυστηρο κωδικα τον εφτιαξαν για την ασφαλεια μας, ας καταργησουν τα εισπρακτικα προστιμα , και ας τα κανουν διοικητικα..κι ας γινουν και αυστηροτερα...

Παρανομησες; δωσε μας (ΜΟΝΟ!!) το διπλωματακι και τις πινακιδες σου και ελα σε κανα δυο μηνες(αναλογα με την παραβαση)... να τα παρεις πισω...χωρις να πληρωσεις τιποτε!!!

Τοτε ναι θα παραδεχτω οτι ο κωδικας εγινε πρωτιστως για την ασφαλεια μου...αλλιως να'ναι καλα τα σαιτ τυπου μπλοκα.gr.....

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kώστα σε παρακαλώ.....bloka.com λέγεται....

 

panagiotis έχω παρατηρήσει οτι γουστάρεις να την λές συνέχεια στους άλλους για ανούσιο λόγο, ίσως απλά για να δίνεις την εντύπωση του γνώστη των πραγμάτων.Δεν το λέω για το συγκεκριμένο post αλλά το παρατηρώ συνεχώς στα post σου γι'αυτό και το αναφέρω...

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον παρακολουθώ τον Παναγιώτη.Είμαι σίγουρος ότι το κάνει με χιουμοριστική διάθεση,ας μην είμαστε επικριτικοί.. :wink:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον παρακολουθώ τον Παναγιώτη.Είμαι σίγουρος ότι το κάνει με χιουμοριστική διάθεση' date='ας μην είμαστε επικριτικοί.. :wink:[/quote']

 

Mα τι λες; Τόσο καιρό προσπαθώ να φτιάξω ενα συγκεκριμένο προφίλ (σαν αυτό που ανέφερε ο φίλος ajo the one) και έρχεσαι εσύ με το έτσι θέλω να μου το χαλάσεις..... 8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Για να σοβαρευτούμε λέω 'γω..... :wink:

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου