Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας μετράει vol.2


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω για τις επισημανσεις.

Πιστευεις με ενα καλο μαστερινγκ θα βελτιωνοταν σημαντικα;

 

Αυτό είδα και σου απάντησα.Να σου πώ και την αλήθεια δεν άκουσα το κομμάτι σου αλλά σίγουρα ένα καλό mastering μετά απο μια πολύ καλή μίξη (εντάσεις,περιοχέσ συχνοτήτων στα όργανα,στα φωνητικα,και ένα stereo seperation-enhance κάπου), θα είναι το τέρμα.Για να το πετύχεις αυτό μπορείς να το κάνεις με προσομοιώσεις λάμπας (zephyrous speaking) σε plugins(κάποια σου πρότεινα).Πάλι λίγο θεωρητικό είναι όσον αφορά το μάστερινγκ αλλά θα δεις και θα καταλάβεις μόνος σου.Επίσης βοηθητικό να δοκιμάσεις το κομμάτι μετά τις αλλαγές σε άλλα ηχοσυστήματα καλύτερα και χειρότερα απο την δική σου πηγή αλλά όχι μονο studio monitor.Ελπίζω να σε φώτισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα κομμάτια σου Χάρη αλλά από ένα σημείο και μετά γίνονται μονότονα.Ξεχώρισα το spiritual path και μου άρεσε και το watching the waves αλλά με χάλασε το σαξόφωνο στο watching the waves, μου θύμιζε ταινία του 80 με Στάθη Ψάλτη.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Το στυλ που ηθελα να δωσω ειναι χαλαρωτικο-ψυχεδελικο επηρεασμενος απο τα παλια του Vangelis.

Δυστηχως δεν εχω στην διαθεση μου φυσικα οργανα οποτε το αποτελεσμα δεν

ειναι το αναμενομενο οσο αφορα την εκφραστικοτητα.Θα ηθελα την αποψη σας...

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Xάρη μου μπράβο σου! Πολύ ωραία ατμόσφαιρα και θετική ενέργεια,πράγμα σπάνιο για ambient μουσική όπου όλοι σχεδόν είναι σκοταδιστές.΄

Τέτοια ατμόσφαιρα μου αρέσει σ'αυτή τη μουσική.(και τα δικά μου ambient όμως μαύρα είναι! :roll: )

 

Έχεις ψυχή και θα αναδειχθεί καλύτερα αργότερα όταν θα είσαι πιο έμπειρος με τα τεχνολογικά.

 

Όσο για αυτά θα σου πω τι αρνητικό άκουσα χωρίς περιστροφές.

Watching the waves.Τα σαξόφωνα πέρα από τον ψεύτικο ήχο τους δεν "πατάνε" σωστά από ρυθμικής άποψης.

 

Wet desert. Η κλασσική κιθάρα (ή ακουστική??) δεν ακούγεται καλά.

Την επόμενη φορά βρες οπωσδήποτε το Plugsound free που έχει μέσα την καλύτερη ψεύτικη κιθάρα που μπορείς να βάλεις + άλλους φανταστικούς ήχους,όλα δωρεάν! :wink:

 

Spiritual path. Το πνευστό στην αρχή είναι πολύ ψεύτικο γιατί δεν κάνει αυτός ο ήχος για απότομες αλλαγές,είναι για διάρκειες.

 

Εmotional ocean. H μελωδία του string της χαμηλής οκτάβας θέλει 2-3db πιο πάνω .

 

Quest of nirvana. To delay των καθαρών αρπισμάτων της κιθάρας στην αρχή είναι άχρονο.

 

Real moments. To σαξόφωνο εδώ όπως και στα άλλα κομμάτια θέλει πραγματικό παίχτη.Μια αγγελία εδώ και 50€ στο κομμάτι θα σε κάνει ευτυχισμένο,πιστεύω.

 

Mystic world. To delay της λουπίτσας είναι άχρονο.Οι κύριες μελωδίες των strings είναι πολύ πάνω.Θέλουν χαμηλότερα.

 

Ocean dreams. Για το sax ισχύουν τα ίδια.Τα ντράμς είναι πολύ στεγνά.

 

Αυτά και καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες.Οσο τα παρατηρω καταλαβαινω τα λαθη.Για το σαξοφωνο εχεις δικιο

Ξερω οτι το shakuchasi ειναι για διαρκειες αλλα εφοσον

ειναι ηλεκτρονικη μουσικη δεν μπορει να θεωρηθει ας πουμε μια καινοτομια;Θα κοιταξω το προγραμμα που προτεινες για κιθαρα.Προσφατα πηρα το TR και βλεπω οτι

εχει καλυτερες κιθαρες απο αυτες που ειχα βαλει αλλα και σαξοφωνο.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να θεωρηθει ας πουμε μια καινοτομια?

 

Κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλα ο συγκεκριμένος ήχος στην μετάβαση από το release στο επόμενο attack έχει χρονικό κενό και διαφορά στάθμης.

Αυτά τα 2 τον κάνουν να ακούγεται "τσεκουράτος" στα πατήματα.Χρειάζεται παραπάνω release ώστε ο ήχος να κάνει crossfade με την επόμενη ατάκα ή να βάλεις reverb.Έτσι θα ακουστεί πιο ανθρώπινο το παίξιμο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπρρρρρρρρραβο Χαρη!!!Good music πλην ορισμενων ατελιων οπως

παρατηρησαν πολυ σωστα οι συναδελφοι.(δεν θα τα αναφερω παλι)

Θα ηθελα ομως να επιμεινω λιγο στα χρονικα λαθακια.Σε ορισμενα σημεια χρειαζετε να προσεξεις περισσοτερο.

Οσο για Sax φυσικο,μπορουμε να κανουμε κατι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου