Προς το περιεχόμενο

Καμπύλη των χορδών σε σχέση με το μπράτσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα ερώτημα που θέλω καιρό να κάνω και τελικά το πραγματοποιώ τώρα γιατί σήμερα πείραξα πραγματηκά και ολοκληροτικά το κιθαρόνι που έχω σύμφωνα με το άρθρο του Superfunk(μεγάλη η χαρη Του).

Γιατί να υπάρχει καμπύλη στις χορδές με το μπράτσο;Είναι αναγκαίο κακό ή άλλο ένα hairstyling είναι κι αυτό όπως πολλά άλλα;

 

Υ.Γ.Μου φυγε η μαγκιά με τη διαφορά στο intonation.Τώρα είμαι σε φάση που κλαίω τα 50 ευρώ για ψευτοσέρβις στον γ@μ@το Νάκα-Κεχαίδη του Βόλου όντας φοιτητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το radius των χορδων στη γεφυρα πρεπει να ακολουθει το Radius της ταστιερας για καλυτερο και ευκολοτερο playability,intonation & λιγοτερα fret outs.

 

εδω θα βρεις και θα εκτυπωσεις οτι "οδηγο" Radius θες.

 

http://www.pickguardian.com/pickguardian/Images/Pickguardian%20Neck%20Radius%20Gauges.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα χρειαστεις εκτυπωτη,και με το ματι μπορεις να το πετυχεις αλλα οχι βεβαια 100%..... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ καλά είπα εγω.Δεν το καταλαβαίνω τι να το κανω αυτό.Που να το βάλω;Με το μάτι θα πετύχω κάτι γιατί δεν έχω εκτυπωτή.

Το βάζεις έτσι πάνω στην ταστιέρα (ή τάστα) και η πλευρά του που ταιριάζει καλύτερα σου δείχνει ποιό είναι το radius:

5432_2lg.jpg

Αυτό που έχει η φωτο (απο stewmac) είναι ίδιο μ'αυτά που είπε ο Superfunk, απλά έχει και εγκοπές για να μπορείς να μετρήσεις και με τις χορδές πάνω (λεπτομέρειες, και από το pdf είναι κ τζάμπα. :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα με το μάτι.Μια κλίση την έχει δεν μπορώ να πώ αλλά ποιός ξέρει πόσο απέχει απο το στάνταρ.Αν θα βρώ εκτυπωτή θα κοιτάξω να εκτυπώσω το pdf.

Κάτι άλλο.Για να φέρω τις χορδές ώστε να κάτσουν σωστά με το κούρδισμα(intonation) βίδωσα πάααρα πολύ τα χαζά αυτά πάρα πολύ.Είναι φυσιολογικό αυτό;Ειδικά η μπάσα μί πρέπει να είναι τέρμα βιδωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πλάκας Behringer,ώσπου να μάθουμε κι αν θα μάθουμε καλό είναι.

Χθές απο το πολύ ψάξιμο παρατήρησα οτι ανεβαίνοντας απο το 12ο τάστο αρχίζει και δείχνει στο κουρδιστίρι λίγο ξεκούρδισμα(αρνητικό αυτή τη φορά,δηλ.πιο κάτω).

Μήπως το παράκανα με το βίδωμα;

Να τονίσω οτι στο 12ο είναι τέλεια κοθρδισμένη σε σχέση με την ανοιχτή απο κεί και πέρα αρχίζει να δείχνει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου