Προς το περιεχόμενο

Καμπύλη των χορδών σε σχέση με το μπράτσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγχωρήστε με που μπαίνω σφήνα, αλλά έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα

με το jazz bass μου.Το κακό είναι ότι μετά το 15ο τάστο ,σε ότι σηκώματα

κάνω,stone-άρει και ακούγεται σαν να είναι σκεβρωμένο.Επίσης ελεύθερη

και 12η σε κάθε χορδή χάνουν ελαφρώς το ...(intonation λέγεται τώρα αυτό?... :roll: :oops: ),στο κουρδιστήρι αποκλίνουν ελαφρώς δηλ..

Και πάλι ζητώ συγγνώμη από τον trigga για τη σφήνα μου :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα έχουμε.Intonation είναι μάλλον.Αν η Μπάσα μί σου είναι κουρδισμένη ανοιχτή κ το 12ο δείχνει ξεκούρδιστο είτε πάνω είτε κάτω πρέπει να κοιτάξεις το intonation.Έχει άρθρο εδώ για το τί θα κάνεις εκτός αν θες κανα αγγλικό βιβλιαράκι.Εγώ δεν καταλαβαίνω τπτ απο κει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρήστε με που μπαίνω σφήνα' date=' αλλά έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα

με το jazz bass μου.Το κακό είναι ότι μετά το 15ο τάστο ,σε ότι σηκώματα

κάνω,stone-άρει και ακούγεται σαν να είναι σκεβρωμένο.[b']Επίσης ελεύθερη

και 12η σε κάθε χορδή χάνουν ελαφρώς το ...(intonation λέγεται τώρα αυτό?... :roll: :oops: ),στο κουρδιστήρι αποκλίνουν ελαφρώς δηλ..[/b]

Και πάλι ζητώ συγγνώμη από τον trigga για τη σφήνα μου :)

 

προφανώς ναι λόγω intonation....ρύθμισέ το από τη γέφυρα....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι μετά το 15ο τάστο ,σε ότι σηκώματα

κάνω,stone-άρει και ακούγεται σαν να είναι σκεβρωμένο

 

σε ποιο ταστο και ΤΙ κανεις???? 8O 8O 8O :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

ΣΗΚΩΜΑΤΑ???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8O 8O 8O 8O

 

Δεν ηξερα οτι γινονται σηκωματα στο μπασο!! :lol:

 

Να παιζεις εκει που ΠΡΕΠΕΙ.. (δηλ. στις δυο πανω χορδες και μεχρι το 5ο ταστο & θα εισαι οκ....αλλοιως παρε μπουζουκι.... :lol: :lol: :lol: )

 

χωρις πλακα τωρα το intonation ειναι,ρυθμισε :lol: το ακριβως οπως και στην κιθαρα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕΕΕ ΜΗ ΜΕ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΑ Π@Π@ΡΙΑ ΣΑΣ καλέ!!!Τι στον βελζεβούλ κάνω εγώ με την μαιμού μου;Να της δώσω κι άλλες μπανάνες ή να βγάλω μπανάνες..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι μετά το 15ο τάστο ' date='σε ότι σηκώματα

κάνω,stone-άρει και ακούγεται σαν να είναι σκεβρωμένο[/quote']

 

σε ποιο ταστο και ΤΙ κανεις???? 8O 8O 8O :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

ΣΗΚΩΜΑΤΑ???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8O 8O 8O 8O

 

Δεν ηξερα οτι γινονται σηκωματα στο μπασο!! :lol:

 

Να παιζεις εκει που ΠΡΕΠΕΙ.. (δηλ. στις δυο πανω χορδες και μεχρι το 5ο ταστο & θα εισαι οκ....αλλοιως παρε μπουζουκι.... :lol: :lol: :lol: )

 

χωρις πλακα τωρα το intonation ειναι,ρυθμισε :lol: το ακριβως οπως και στην κιθαρα... :wink:

 

+1. Παστελακο, με αυτά που κάνεις θα πέσει πάνω σου η κατάρα του τρισμέγιστου.

 

jamerson.jpg

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω οτι πειράζοντας το intonation αλλάζουμε ελάχιστα και το action. Αυτο για τους μανιακούς του χαμηλού action με κακή ταστιέρα που θα ακούσουν ξαφνικά τα τάστα τους να τρίζουν. Πιθανό λοιπόν να χρειαστεί και σήκωμα η χορδή, ίσιωμα η ταστιέρα, ανακάτεμα ο φραπές και βουτιά στην παραλία. Μετεα ξαναμανά κούρδισμα σε κάθε χορδή και φυσικά ελεγχο ξαναμανα στο Intonation. Α! Και μην ξενάμε οτι το Intonation θέλει ελεγχο με κάθε νεο Set χορδών. Αλλαχτε τες πριν ασχοληθείτε για να κερδίσετε χρόνο. Αυτα τα ολίγα απο την εμπειρία μου στο μπασο.

Happy ασχετο Hint: Εαν πιάνει το χέρι σας (ενα κατσαβίδι υπόθεση ειναι), ξεβιδώνετε την ταστιέρα και την σηκώνετε (με λιγη φαντασια θα βρειτε πως) για ακόμα πιό τρελλό action. Με λίγα πειράματα φέρνετε το οργανο σας στα ορια του και αγγίζετε τις ιδανικές ρυθμίσεις. Τι νομίζατε? Οτι θα περάσετε την άδεια σας με κοπέλες στην παραλία? Αγκαλιά το έγχορδο και τις βίδες του και ρυθμίστε :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παιζεις εκει που ΠΡΕΠΕΙ.. (δηλ. στις δυο πανω χορδες και μεχρι το 5ο ταστο & θα εισαι οκ....αλλοιως παρε μπουζουκι.... :lol: :lol: :lol: )

 

χωρις πλακα τωρα το intonation ειναι' date='ρυθμισε :lol: το ακριβως οπως και στην κιθαρα... :wink:[/quote']

 

Καλα, με 5 + 5 τάστα πως θα φτάσει τον James Jamerson το παιδι??? Μισες γραμμες θα παίζει? :PPP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου