Προς το περιεχόμενο

άλλο ένα θέμα για επιλογή ενισχυτή


crimson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν καεις δεν κανεις δουλεια :P ναι ρε το ξερω αλλα εχω φαει το γνωστο κολλημα που τρωμε ολοι που και που με ενισχυτες και κιθαρες.οκ ειναι πολλα λεφτα αλλα με matchless εχεις ΤΟΝ ηχο.εισαι καλυμενος 100%για μια ζωη τουλαχιστον οσο αναφορα τα blues :wink: και σε συνδιασμο με κανα πεταλακι καλο σαν το tube screamer 808,rc booster,roger mayer voodoo1 κτλ...εχεις πιστευω οτι καλυτερο θα μπορουσες για blues παντα μιλαω.ειναι ενισχυτες με ..ειδικοτητα σε αυτο το στυλ μουσικης.αλλα ειναι οντως παρα πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

roybatty θα σου πρότεινα τον TSL 601 που είναι αστέρι και δεν τραβάει τα ζόρια του DSL που όπου και αν κοιτάξεις υπάρχει ένας μεταχειρισμένος προς πώληση!!

Και σίγουρα δεν τον πουλάνε ούτε γιατί δεν τους άρεσε τελικά ο ήχος του, ούτε επειδή είναι ''μόνο'' 40W και άλλα κουλά που έχω ακούσει.

0 601 παίζει κοντά στα 1000 αλλά αξίζει τον κόπο!!:wink:

 

- 2x EL34 output valves and 4x ECC83 Preamp Valves

 

- Footswitchable Accutronics Spring Reverb with Dual controls

 

- Presence control, Deep switch & footswitchable Parallel FX loop

 

- XLR DI output

 

- 5-way LED footcontrolle

 

- 1 x 12" 'Wolverine' speaker

 

Για περισσότερα: http://www.marshallamps.com/images/products/tsl/tsl601.html

 

Το μόνο πρόβλημα που έχει ακουστεί είναι για το καλώδιο του pedal.

Έγω πάντως κατέληξα σ'αυτόν! Το μόνο που μένει είναι... να τον αγοράσω!!

 

:lol:

Που θα πάει!!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,χαρακτηρισμοί "είναι αστέρι" και τα specs του TSL 601 δεν μου λένε τίποτα,ούτε αν κάποιος τον έχει παίξει σε για μια ώρα σε ένα μαγαζί όπως εγώ τον DSL401...το θέμα είναι αν έχει κανείς εμπειρία από αυτούς τους ενισχυτές,η τους έχει ακούσει σε κάποιον φίλο που τον έχει...αυτό συνήθως μετράει.Από εκεί και πέρα,το DSL401 έχει ΕL84,που ίσως να ταιριάζουνε περισσότερο σε boogie ενισχυτή...το TSL έχει EL34 που υποτίθεται ότι είναι ο κλασσικός Marshall ήχος.Τέλωσπάντων,θα δώ τι θα κάνω.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που σου έγραψα είναι προσωπική μου άποψη.Το να βρείς καποιον που να έχει τον εξοπλισμό που σ'ενδιαφέρει και να σου τα πει απο πρώτο χέρι ειναί ότι καλύτερο.Στην ίδια φάση είμαι και έγω!

Απ΄την άλλη πάλι, η επιλογή εξοπλισμού κάθε τύπου έχει πάντα ''το ρίσκο της''!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραγγείλει από έξω ένα ΤΜ60 και την προηγούμενη

βδομάδα αντί να τον παραλάβω ενημερώθηκα απ το μαγαζί

ότι είχε χαθεί κατα την μεταφορά. Ήταν ασφαλισμένο και

τελικά, αφού τσεκάραμε τι άλλο έχει διαθέσιμο άμεσα, του είπα

να μου στείλει τα λεφτά πίσω, και είπε οκ. Προς το παρόν δε θέλω να

γράψω κάτι παραπάνω, εάν/όταν από βδομάδα μου στείλει τα λεφτά,

μπορεί να γράψω λεπτομέρειες. Κοίταζα και για used λαμπάτο από αγγλία

αλλά μόνο τα μεταφορικά είναι 100 ως 150 ευρώ (για 19κιλά κάτι σαν

70 λίρες αγγλίας].

Το "καλό" με την υπόθεση είναι πως μου προέκυψαν κάποια

άσχετα έξοδα που τελικά θα καλυφθούν με τα λεφτά

που (ελπίζω) θα επιστραφούν.

 

Το σκέφτηκα από δω, το σκέφτηκα από εκεί, και πήγα αγόρασα χτες

βράδυ τον behringer gm108. Έρχομαι σπίτι, συνδέω τη κιθάρα με ένα

ολοκαίνουριο καλώδιο που μόλις είχα βγάλει απ το κουτί του,

(εκείνα τα πρεσαριστά πλαστικά κουτάκια καλωδίων που ανοίγουν

κ μετα δε ξανακλείνουν), ανοίγω τον ενισχυτή, ανεβοκατεβάζω την

ένταση, κοιτάω το volume της κιθάρας, όλα καλά - ήχος γιοκ.

Τρελαίνομαι και λέω δεν μπορεί η *μπηπ* της behringer να βάρεσε

με το που τον έβαλα στο σπίτι, κουνάω λίγο το καλώδιο, κάτι

ψιλοακούγεται, βγάζω και ξαναβάζω το καλώδιο στην υποδοχή

και δουλεύει. Σκέφτομαι αν αξίζει να το πάω το Σάββατο στο Στόλλα

για να δουν την υποδοχή ή να το κάνω βίδες για να τη δω εγώ.

Τελικά, λίγο αργότερα το βράδυ και με περισσότερη ψυχραιμία

διαπίστωσα ότι το πρόβλημα το έχει το καλώδιο στη μία άκρη,

απ το εργοστάσιο, κι όχι ο ενισχυτής :)

 

Παρεπιπτόντως, σε αντίθεση με την tech21 που μπορείς, αν θυμάμαι

καλά, να δεις το pcb, η behringer το χει κλειστό, καλυμμένο με

ένα καπάκι ας πούμε [το πίσω μέρος της καμπίνας είναι ανοιχτό

αλλά είναι "κρυμένο" το κύκλωμα]. Βγάζει κάποιους κακούς και

κάποιους καλούς ήχους, ελπίζω να αντέξει και δε θέλω να το

γρουσουζέψω. Να θυμάστε [εγώ το είχα ξεχάσει] πως 15 άντε 30 βατ

είναι αρκετά αν όχι πολλά για να παίζεις κιθάρα σε ένα μικρό δωμάτιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλά νέα είναι ότι μου επιστράφηκαν τα λεφτά του ενισχυτή,

πλήρωσα κάτι χρωστούμενα που μου χαν προκύψει [άσχετο]

και ο behringer (φτου φτου μην το ματιάξω) είναι πολύ εντάξει

για τα 70 ευρώ που τον πλήρωσα.

Σε κάποια φάση θα κάτσω να γράψω προτεινόμενα

settings για behringer GM Vtone analog "modeling".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε gto234 αν ειναι ακριβοι οι marshall αυτοι με 1200ευρωπουλα :lol: ' date='τι να πω και εγω ο...αμοιρος που σκεφτομαι να επαιρνα εναν matchless dc-30 που κανει κοντα στα 3500ευρω :cry: :lol:[/quote']

Τί θα τον κάνεις άνθρωπε μου τον DC-30?

Δεν παραείναι συγκεκριμένος ηχητικά και χρηστικά ? Θέλω να πώ, πως δεν παίζει σε χαμηλή ένταση ο κακομοίρης, και επιπλέον δεν είναι ούτε πεντακάθαρος ούτε υπερβρώμικος και ζυγίζει όσο μιάμιση φορά ο Boogie Mk1......χώρια που είναι κομματάκι 'κλινικός' για blues.

Δεν κοιτάς κάτι με 6V6 τελικές καλύτερα ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον silot, Matchless αποκλειστικά για blues 8O ?

Φοβεροί ενισχυτές (και βέβαια κάνουν για τα πάντα) αλλα για blues νομίζω με μια Fenderia μια χαρά θα'΄σαι :wink:

Ο DC30 κατα την ταπεινή μου γνώμη στην Ελλάδα είναι overkill...(μιλάμε για ΔΥΝΑΤΟ ενισχυτή ο combo 1x12 σκεπάζει άνετα οποιονδήποτε MARSHALL με 4χ12 καμπίνα έχω ακούσει...)

Εδω τον Mesa Boogie MARK 3 εχω και τον δουλεύω μόνο σε τάξη Α (18 w) & όπου τον ανοίξω πάνω απο το 2 με κράζουνε :oops:

(Τον αλλο μου ενισχυτή τον RIVERA QUIANNA 212 ούτε που τολμάω να τον βγάλω απο το studio,μια φορά στο GAGARIN τον έπαιξα και κόντεψε να με δολοφονήσει ο ηχολήπτης!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι σας φαινεται ρε παιδια περιεγο το οτι θελω για blues τον dc-30 :roll: μαλλον πρεπει να ακουσετε το dog party απο scott henderson που παιζει traditional blues με μια fender,1matchless και 1tube screamer(στην ουσια καρφι η κιθαρα στον matchless :wink: ) και αν δεν ειναι αυτος κορυφαιος ηχος για blues και οχι μονο... :roll: (εννοειται που δεν ειναι μονο για blues...)

οσο για το προβλημα της εντασης δεν το εχω καθολου γιατι σε 1 χρονο που θα μενω μονιμα στο εξοχικο μου στην κερκυρα,εκει που εχω κανει και το studio μου θα μπορω να τσιταρω ολους ενισχυτες μου χωρις κανενα προβλημα εκτος απο το οτι θα χασω λιγο απο την ακοη μου :lol:

 

φιλε silot το οτι οπως λες εσυ παραείναι συγκεκριμένος ηχητικά και χρηστικά(κατι που δεν ισχυει) αυτα ειναι θεμα γουστου...εγω αυτο ακριβως γουσταρω στους matchless... :wink: που δεν ειναι ουτε πεντακάθαροι ούτε υπερβρώμικοι...και δεν θα παίζει σε χαμηλή ένταση ο ...κακομοίρης :lol: ,οπως σου ειπα λογω...εξοχικου :wink: παιδια επειδη το ακουω συνεχεια δεν με απασχολει το οτι θα ζυγίζει όσο μιάμιση φορά ο Boogie Mk1......και ο καθε boogie :wink:

silot με 6l6 εχω τον twin o oποιος απο οταν καταλαβα οτι πρεπει να τον βαζω πανω απο το 5 ο ενισχυτης Γ......ΕΙ :D

 

σεβασμος λιγο στους κορυφαιους ηχητικα (για μενα τουλαχιστον) matchless ρε παιδια αλλα και στα γουστα μου.δεν ειπα οτι θα παρω και κανενα πεθαμενο ενισχυτη οσο και αν δεν σου αρεσει ο ηχος φιλε silot :cry:

 

παντως superfunk οπως ειπα το θεμα του βαρους δεν με απασχολει και το θεμα της εντασης το εχω λυμενο αρα απο εκει καιπερα ειναι καθαρα θεμα του αν θα εσκαγα τοσα λεφτα... :wink: αλλη ιστορια αυτη... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μίλησα για τελικό με 6V6 και όχι 6L6. Η διαφορά είναι μεγάλη... Έπειτα, το να πάρεις ένα Matchless για το εξοχικό σου Τακούλη μου είναι αν μη τι άλλο υπερβολικό και ολίγον άσκοπο, καθώς ο Sampson σχεδίασε τους Matchless έχοντας κατα νου τον τέλειο Vox ήχο στα πλαίσια μιας μπάντας ή ενός καλού session.

Όσον αφορά στα περι Henderson που ανέφερες δεν έχω γνώμη γιατί μεν εγώ τους συγκεκριμένους υπερενισχυτές τους έμαθα μέσω Elton John και Αγγλικής indie σκηνής, αλλά είχα δε και την ευτυχία να τους ακούσω σε άγριες συνθήκες σε ένα big-budget session για γνωστό pop εγχώριο 'καλλιτέχνη', απ΄τα χεράκια μου.

Τώρα το αν είναι συγκεκριμένος ο Matchless χρηστικά θα το διαπιστώσεις όταν και άν επιχειρήσεις να παίξεις πχ funk, ή roots blues με αυτόν, και μια που το έφερε η κουβέντα, νομίζω πως έχεις ήδη καταλάβει οτι τα high-end μηχανήματα είναι ...high-end γιατί καταφέρνουν ΕΝΑΝ μοναδικό ήχο στην πιο ευκρινή και χρήσιμη μορφή του.

Φιλιά πατριωτάρα, θα τα πούμε το Πάσχα στο νησί μας !!!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου