Προς το περιεχόμενο

άλλο ένα θέμα για επιλογή ενισχυτή


crimson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν συνεχίσω το ψάξιμο θα βρω και... την κιβωτό του Νώε ;)

 

Σε ένα μαγαζί βρήκα με 200 ευρώ ντούκου, ένα 30 βατ λαμπάτο

που υποτίθεται είναι Park (oem), δηλαδή δε γράφει μάρκα πάνω...

Το καθαρό του θύμιζε tubescreamer σε χαμηλό gain, βρώμικο δεν είχε.

 

 

Καμιά ιδέα για τις αντοχές του vox? Made in Korea μάλλον είναι ο valvetronix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οτι και να πάρεις είναι πιθανό να χαλάσει κάποτε. Το τι θα κάνει η εκάστοτε ελληνική αντιπροσωπεία είναι άγνωστο. Πιο πολλες πιθανότητες έχεις να στον αντικαταστήσει ο Thomann παρά οι εδω εταιρείες. Αλλα μπορεί να μην συμβεί ποτέ αυτό.

 

Επίσης δεν μπορείς πραγματικά να ξέρεις αν ο Α ενισχυτής είναι καλλίτερη ποιότητα απο τον Β. Ούτε έχει σημασία σε ποιά χώρα κατασκευάζονται, κατα την γνώμη μου. Ο ποιοτικός έλεγχος σε βιομηχανικές διαδικασίες είναι πολύ δυσκολο να αξιολογηθεί απο τον τελικό πελάτη.

 

Γιαυτό πηγαινε πάρε τον ενισχυτή που σου αρέσει, στην τιμή που μπορείς να αντέξεις ... και όπως ελεγε και ενας τύπος πολύ παλιά ...

 

"shut up and play yer guitars" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήθελα να ακούσω τον Behringer GM110, πήρα τηλέφωνο το πρωί στον Στόλλα

και πέτυχα ένα τύπο που μου λέει έλα τ απόγευμα ό,τι ώρα θες, αλλά δεν

έχουμε αυτό το μοντέλο οπότε είπαμε για GMX110 και GM108.

 

Πάω τ απογευματάκι κι ο υπεύθυνος για τις κιθάρες θέλησε να με διώξει

αλλά τελικά κάναν ένα τηλέφωνο και βρήκαν ότι όντως είχα μιλήσει με κάποιον και είχα κανονίσει να πάω [άλλη φορά πήγα... ατηλεφώνητος].

 

Ωραία ενισχυτάκια για τα λεφτά τους [γύρω στα 80euro ο gm108],

όχι τίποτα φανταστικά εκπληκτικό, αλλά άλλη μια καλούτσικη ιδέα

για πολύ χαμηλό κόστος.

Κι εγώ φυσικά ακόμα δεν ξέρω ποιον να διαλέξω :)

μην ανησυχείτε θα σας κρατώ ενήμερους!

 

ΥΓ μέχρι να αποφασίσω που λέγαμε πριν μια σελίδα,

βγήκαν νέα μοντέλα πεταλάκια κτλ της behringer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ βρήκα τον 108 με 60 ευρώ ντούκου, κι ειμαι στο τσακ να πάω να τον πάρω.

 

Ερώτηση: πόσο βάρβαρο είναι να χρησιμοποιώ την (μόνη) έξοδο που χει για ακουστικά ώστε να ηχογραφώ στο πισί; Θα μπορώ να το βάλω στο line in ή mic και να μην καεί το σύμπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα είναι να μαζέψω λεφτά για να πάρω στο μέλλον ένα λαμπάτο,

και να πάρω τώρα κάτι για να κάνω τη δουλειά μου. Δηλαδή ένα μικρό

ενισχυτή για το σπίτι και αν γίνεται να μπορώ καμιά φορά να ηχογραφώ

στον υπολογιστή (ή ίσως και το ανάποδο).

 

Όσα έχω ακούσει ως τώρα είναι περισσότερο ή λιγότερο καλά [για τα λεφτά τους το καθένα]. Διαβάζω τα reviews στο harmony central και όσο αφορά την αξιοπιστία των ενισχυτών που χω ακούσει, απ τους behringer χαλάνε ξαφνικά ο 1 στους 2, vox adXXvt 1 στους 5 πες, και για roland cube [15, 30, 60 k micro] δεν έχω δει κάποια αναφορά για προβλήματα ποιότητας.

 

Κάπου εδώ είναι που τα χω μπλέξει - πάρα πολύ πληροφορία για ξεσκαρτάρισμα.

 

Angelos, νομίζω έχεις τον cube30 και τον microcube.

Αν μπορείς να μας πεις διαφορές, ομοιότητες και σχόλια για cube 30, microcube και ίσως cube 15, θα με βοηθήσεις αρκετά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cube15 ξεχνα τον, δεν αξίζει τον κόπο. Τις προδιαγραφες και διαφορές για τους άλλους δύο μπορείς να τις δείς στο site της Roland (να μην επαναλαμβάνω).

 

O Microcube είναι εξαιρετικός για μελέτη, μεταφέρεται πολύ εύκολα και η ποιότητα ήχου είναι πολύ καλή (καλλίτερη απο αντίστοιχους Behringer, Marshal κλπ). Επίσης είναι πολύ πιο δυνατός σε ένταση απο ότι θα φανταζόταν κανείς και δεν παραμορφώνει/τρίζει εύκολα.

 

O Cube30 έχει πολύ περισσότερα βατ και καλλίτερο μεγάφωνο. Είναι εκπληκτικός στα καθαρά και μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί και σε πρόβα (αν ο ντράμμερ δεν παίζει πολύ δυνατα). Φυσικά είναι πολύ καλλίτερος απο τον microcube αλλα κάνει και τα διπλά λεφτά.

 

Τα εφφε είναι αρκετα καλά, βολικά και εύκολα στην ρύθμιση. Και με τους δύο ενισχυτές μπορείς να βγάλεις πολλούς και καλούς ήχους έυκολα και γρήγορα. O Cube 30 ρυθμίζει καλλίτερα γιατί έχει μπάσσα/μεσαία/πρίμα ενώ ο microcube έχει tone μονο.

 

Στην εγγραφή είναι το ίδιο πράγμα. Επίσης στις παραστάσεις μας τους βάζω με DI κατευθείαν στην κονσόλα με άριστα αποτελέσματα. Ακόμα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν τελικοί (με κάποιο πολυεφφε σαν το Boss GT-6/8) βάζοντας το εφε το line-in. Απο ποιότητα κατασκευής είναι άριστοι και οι δύο.

 

Οσον αφορά τις κριτικές στο harmony central (όπως και εδω!!!) θα πρέπει να είναι κανείς αρκετα προσεκτικός γιατί δεν γνωρίζει ποιός γράφει, ποιές είναι οι ανάγκες του κάθενός και ποιά η εμπειρία του.

 

Και τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι 100 ευρώ που κάνει ο microcube δεν είναι και τεράστιο ποσό και αν υποθέσουμε ότι δεν σου αρεσει ευκολα θα τον πουλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο thomann είχα μπανίσει έναν Brian May vox ενισχυτή αλλά δεν έχω ιδέα ποιος αντιπροσωπεύει την vox στην Ελλάδα ή που μπορεί να τον βρω για να τον ακούσω...

 

 

 

Θα θελα τις ιδέες κ τις προτάσεις σας για ενισχυτή που να χει απο 50 μέχρι 250 ευρώ' date=' είτε στην Ελλάδα είτε έξω, για μια κιθάρα με 3 μονούς μαγνήτες, για ροκ [όχι μέταλ'] ήχο.[/i]

 

O brian may special οπως λεγεται ο εν λογω ενισχυτης δεν ειναι ενισχυτης για πρακτικη εξασκηση. Ειναι ουσιαστικα ενα treble booster με καμπινακι για αυτο και προτεινεται η παραλληλλη του χρηση με αλλον ενισχυτη.

κανει γυρω στα 170-190 Ευρω (μπον στουντιο)

 

 

 

στα 50-250 ευρω και για τον ηχο πουζητας λυπαμαι δεν θα βρεις κατι αξιολογο. Η behringer ειναι καλη λυση που ομως συνισταται μονο για εξασκηση και οχι για κατι πιο απαιτητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστειλα ένα μέηλ στην tech 21, στο οποίο έγραψα μια περίληψη της "έρευνάς" μου - τι μου άρεσε [κ τι όχι] στον cube30, στον ad30vt και στα sansamp gt2 κ trademark10, κ ζήτησα κάποιες πληροφορίες για τον trademark 60. Πήρα απάντηση το απόγευμα της ίδιας μέρας.

 

...

By the way, the 60 may seem too loud, but the volume knob goes to the left, too!

You don't have to turn our amps up, like tube amps, to get the "big" sound.

 

Anyway, I like that you mentioned Rory Gallagher, one of my favorites. And for that reason, I understand why you like the Trademark 10 so much. I describe the TM10 as having the midrangey, vintage "bark" of classic rock and blues, but the GT2 is more "modern", more of a metal, grunge, and "virtuoso" (Vai, Satriani) tone.

I think the TRI-A.C. pedal is actually closer in character to the Trademark 10, if you're going to get a pedal. And, it has three channels!

 

Ωραίος ο τύπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω με ενδιαφέρον την αναζήτησή σου για ενισχυτή και θέλω να σε ρωτήσω μερικά πράγματα,αφού ψάχνομαι και εγώ.

 

Τον tech21 που βρήκες και τον άκουσες στην Θεσ/νίκη;Τον voxavt30 φαντάζομαι στον Στόλλα...Πώς σου φάνηκε ο vox σε σχέση με τον tech21;

 

Επίσης θα μπορούσες να μου στείλεις με pm ολόκληρη την απάντηση της tech21;Με ενδιαφέρει ο trademark60 και προβληματίζομαι κυρίως όσον αφορά την έντασή του...

 

Δεν ξέρω αν τα έχεις τσεκάρει,αλλά κοίτα τα reviews για τους tech21:

http://www.tech21nyc.com/reviews/ReviewsFrameset.html

Αυτά που είναι στα αριστερά,που είναι από περιοδικά.Βασικά καταλήγουν πάνω-κάτω στο συμπέρασμα ότι ο trademark είναι κάτι διαφορετικό από τις ψηφιακές προσομοιώσεις και μάλλον αξίζει τα λεφτά του.

 

 

Ακόμα δες αν μπορέσεις να ακούσεις πουθενά τον Hughes&Kettner

Edition Blue 30R.Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να τον βρεις στη Θεσ/νίκη,για να τον ακούσεις...Έχω διαβάσει καλά λόγια και είναι και σε τιμή που μάλλον σε βολεύει.

http://www.netzmarkt.de/thomann/artikel-157806.html?sn=ebf1c1e4bd85af1f7fe923e6a5589614

 

Καλό ψάξιμο!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου