Προς το περιεχόμενο

άλλο ένα θέμα για επιλογή ενισχυτή


crimson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά καταλήγουν πάνω-κάτω στο συμπέρασμα ότι ο trademark είναι κάτι διαφορετικό από τις ψηφιακές προσομοιώσεις και μάλλον αξίζει τα λεφτά του.

 

Ναι, είναι :) Νομίζω ό,τι πιο αξιόλογο κυκλοφορεί σε μη-λάμπα, συν το γεγονός ότι βγάζεις ήχο και σε χαμηλές εντάσεις. Επίσης, σκεφτείτε και την λύση να πάρετε κάποια προενίσχυση της Tech21 και να την βάλετε σε οποιονδήποτε τρανζιστοράτο. Είναι και αυτό μια λύση. Σε κάθε περίπτωση, ακούστε τα με την κιθάρα σας.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά καταλήγουν πάνω-κάτω στο συμπέρασμα ότι ο trademark είναι κάτι διαφορετικό από τις ψηφιακές προσομοιώσεις και μάλλον αξίζει τα λεφτά του.

 

Ναι' date=' είναι :) Νομίζω ό,τι πιο αξιόλογο κυκλοφορεί σε μη-λάμπα, συν το γεγονός ότι βγάζεις ήχο και σε χαμηλές εντάσεις. Επίσης, σκεφτείτε και την λύση να πάρετε κάποια προενίσχυση της Tech21 και να την βάλετε σε οποιονδήποτε τρανζιστοράτο. Είναι και αυτό μια λύση. Σε κάθε περίπτωση, ακούστε τα με την κιθάρα σας.

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Πώς βλέπεις τη λύση να βάλω μια προενίσχυση της tech21 στον άθλιο 15άρη drive μου;Εγώ όχι και τόσο καλή... :D

 

Εξάλλου λένε ότι μεγάλο μέρος του ήχου της tech21 οφείλεται στα μεγάφωνά της (κρατάνε μυστικό ποιός είναι ο προμηθευτής τους),οπότε αν δεν έχουμε ήδη ένα καλό μεγάφωνο γιατί να μπούμε στη διαδικασία;Μόνο για να γλιτώσουμε μερικά χρήματα,φαντάζομαι,γιατί δεν βλέπω άλλο πλεονέκτημα.Μπορεί όμως να κάνω λάθος...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς βλέπεις τη λύση να βάλω μια προενίσχυση της tech21 στον άθλιο 15άρη drive μου;Εγώ όχι και τόσο καλή... :D

 

Ποτέ δεν ξέρεις :)

 

Εξάλλου λένε ότι μεγάλο μέρος του ήχου της tech21 οφείλεται στα μεγάφωνά της (κρατάνε μυστικό ποιός είναι ο προμηθευτής τους)' date='οπότε αν δεν έχουμε ήδη ένα καλό μεγάφωνο γιατί να μπούμε στη διαδικασία;Μόνο για να γλιτώσουμε μερικά χρήματα,φαντάζομαι,γιατί δεν βλέπω άλλο πλεονέκτημα.Μπορεί όμως να κάνω λάθος...[/quote']

 

Το μεγάλο ατού του ήχου της tech21 είναι τα ηλεκτρονικά της, κατά την ταπεινή μου άποψη και μετά τα ηχεία. Δεν διαφωνώ πάντως.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς βλέπεις τη λύση να βάλω μια προενίσχυση της tech21 στον άθλιο 15άρη drive μου;Εγώ όχι και τόσο καλή... :D

 

Τα προϊόντα της Tech21 βασικά προορίζονται για απευθείας εγγραφή, χωρίς τη χρήση ενισχυτή, καμπίνων κλπ

 

Τώρα από άποψη ήχου τα θεωρώ ως τα καλύτερα πετάλια (και rack) εξομοίωσης.

Συνήθως «μιμούνται» λίγους ήχους αλλά τους μιμούνται καλά.

Βέβαια, η χρήση τους σαν πετάλια Overdrive μπορεί να γίνει και βγάζουν πολύ καλό ήχο (από blues μέχρι nu metal..με τη συνδρομή και του ενισχυτή).

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Γεράσιμο, ο trademark60 είναι το κάτι άλλο. Εχει και ενα ιδιόμορφο EQ που "ακούει" πολύ καλά. Επίσης ο ενισχυτής ακούει πολύ καλά στο volume της κιθάρας και καθαρίζει σαν να είναι λάμπα.

 

Πάντως ότι έχω ακούσει απο tech21 είναι πολύ καλό.

Ο εδω αντιπρόσωπος "τσιμπάει" λίγο τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλίνω προς tech 21, που τον έχω δοκιμάσει και μπορεί να βγάλει μια ποικιλία καλών ήχων, αλλά ψιλοκολλάω μήπως θα πρεπε να πάρω κανα peavey classic 30 ή traynor ycv 40 [μάλλον γύρω στα 500 ευρώ στην υπόλοιπη ευρώπη]. Φοβάμαι δλδ μην μετανιώσω μετά από κάποιο καιρό την αγορά ενός trademark κ ψάχνω για κανονικό λαμπάτο.

Απ την άλλη, τον classic 30 κ τον ycv 40 δεν τους έχω ακούσει ο ίδιος, ενώ o trademark10 που άκουσα μου έκατσε αρκετά καλά.

 

Μπορείτε να μου πείτε αν τα καθαρά πχ του trademark60 είναι καλύτερα απ του tm10 κι αν θυμίζουν fender λαμπάτο; Όχι να ναι ίδιος με λαμπάτο, αλλά αν τον προσεγγίζουν καλά, όπως προσεγγίζει ωραία τα 'βρετανικά' overdrive o tm10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλη μια 'παλαβή' ερώτηση:

Πες παίρνω τον trademark κ μετά θέλω λαμπάτο, μπορώ να βάλω πχ στο effects loop ή ανάμεσα στον trademark κ στη κιθάρα μου μια λαμπάτη προενίσχυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου λένε ότι μεγάλο μέρος του ήχου της tech21 οφείλεται στα μεγάφωνά της (κρατάνε μυστικό ποιός είναι ο προμηθευτής τους)' date='οπότε αν δεν έχουμε ήδη ένα καλό μεγάφωνο γιατί να μπούμε στη διαδικασία;Μόνο για να γλιτώσουμε μερικά χρήματα,φαντάζομαι,γιατί δεν βλέπω άλλο πλεονέκτημα.Μπορεί όμως να κάνω λάθος...[/quote']

 

Πέτυχα αυτό για τα μεγάφωνα τους

PA speakers in an amp? Tech 21's Trademark 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλη μια 'παλαβή' ερώτηση:

Πες παίρνω τον trademark κ μετά θέλω λαμπάτο' date=' μπορώ να βάλω πχ στο effects loop ή ανάμεσα στον trademark κ στη κιθάρα μου μια λαμπάτη προενίσχυση;[/quote']

 

 

Ναι. Βεβαίως και μπορείς να βάλεις μια λαμπάτη προενίσχυση αλλά μόνο στην είσοδο του ενισχυτή (σα να συνδέεις πετάλι σκέψου).

Πολλοί θα σου πουν ότι αν έχεις καλή λαμπάτη προενίσχυση δεν χρειάζεται να είναι λαμπάτο και το τελικό του ενισχυτή και νομίζω ότι δεν πέφτουν πολύ έξω.

Έχουμε και λέμε εργονομία ενός τρανζίστορ και μια αρκετή δόση λάμπας.

Προσοχή βέβαια όταν αυτό το σύνολο είναι combo. Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι περισσότεροι υβριδικοί που κυκλοφορούν στην αγορά.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί θα σου πουν ότι αν έχεις καλή λαμπάτη προενίσχυση δεν χρειάζεται να είναι λαμπάτο και το τελικό του ενισχυτή και νομίζω ότι δεν πέφτουν πολύ έξω.

Έχουμε και λέμε εργονομία ενός τρανζίστορ και μια αρκετή δόση λάμπας.

Προσοχή βέβαια όταν αυτό το σύνολο είναι combo. Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι περισσότεροι υβριδικοί που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Σωστός,με ορισμένες προυποθέσεις βέβαια:

1) Τον ήχο που θες. Π.χ.για πιο vintage ήχο (βλέπε Marshall Plexi,Vox AC30) θες οπωσδήποτε λαμπάτο τελικό.

2) Αν η προενίσχυση είναι full tube και όχι μια λυχνία και δεκαπέντε τρανζιστορ

 

τότε μπορείς να πλησιάσεις πάρα πολύ τον λαμπάτο ήχο που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου