Προς το περιεχόμενο

άλλο ένα θέμα για επιλογή ενισχυτή


crimson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πιό ευέλικτο σχήμα που έχω σκεφτεί για μένα είναι η αγορά του Tech21 Power Engine 60(375 Euro από thomann)που είναι τελικός ενισχυτής με καμπίνα και 1x12 στον οποίο μπορείς να βάλεις μια προενίσχυση-πεταλάκι όπως το TRI-AC ή το Tubeman της Hughes&Kettner ή όποιο θές τέλοσπάντων!Το καλό με αυτή τη λύση είναι ότι έχεις μια καμπίνα-τελικό που δεν σου χρωματίζει το ήχο και όποτε βαρεθείς την προενίσυχση την αλλάζεις και έχεις άλλο ήχο.Εγώ μάλιστα σκεφτόμουν αν θα πήγαινε η tonelab με το power engine σαν λύση αλλά δεν ξέρω αφού δεν το έχω δοκιμάσει.Πώς σας φαίνεται το σκεπτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το power engine μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Νομίζω ότι είναι φτιαγμένο ακριβώς για τέτοιες λύσεις όπως τα tonelab, gt-6/8 κλπ

 

Και η τιμή είναι πού καλή. Περισυ που είχα ρωτήσει εδω στην Ελλάδα μου ζητάγαν πάνω απο 500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πιό ευέλικτο σχήμα που έχω σκεφτεί για μένα είναι η αγορά του Tech21 Power Engine 60(375 Euro από thomann)που είναι τελικός ενισχυτής με καμπίνα και 1x12 στον οποίο μπορείς να βάλεις μια προενίσχυση-πεταλάκι όπως το TRI-AC ή το Tubeman της Hughes&Kettner ή όποιο θές τέλοσπάντων!Το καλό με αυτή τη λύση είναι ότι έχεις μια καμπίνα-τελικό που δεν σου χρωματίζει το ήχο και όποτε βαρεθείς την προενίσυχση την αλλάζεις και έχεις άλλο ήχο.Εγώ μάλιστα σκεφτόμουν αν θα πήγαινε η tonelab με το power engine σαν λύση αλλά δεν ξέρω αφού δεν το έχω δοκιμάσει.Πώς σας φαίνεται το σκεπτικό;

 

θα σου απαντήσω ειλικρινά (και σαν κάτοχος της Tonelab)

 

Mε τα 900 περίπου ευρώ που κάνει ο συνδιασμός που προτείνεις μπορείς να πάρεις έναν πολύ καλό ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτή και να ξεκινησεις να "χτίζεις" τον ήχο σου σε ΣΩΣΤΗ βάση.

 

 

 

Εγω όντως χρησιμοποιώ την Tonelab αλλά πάντα μπροστά απο εναν καλό ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτή & περισσότερο σαν effect processor (δεν χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ τα cab simulations & τους clean amps αν & χρησιμοποιώ τα dirty amp simulations για Overdriven ήχους) και όντως έχω ΣΧΕΔΟΝ τα ίδια ηχητικά αποτελλέσματα που έχω χρησιμοποιώντας την τεράστια (& δυσκίνητη) αναλογική "πεταλιέρα" μου με τα πολλά διαφορετικά πεταλάκια

 

Οποτε δοκίμασα την Tonelab με τραντζιστοράτο τελικό ο ήχος ήταν αξιοπρεπης αλλα ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ πολύ κατώτερος απο τον συνδιασμό TL & λαμπάτου ενισχυτή.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς κανένας μη-λαμπάτος ενισχυτής (συμπεριλαμβανόμενων και των εξαιρετικών Tech 21 & των digital simulators) δεν μπορεί επι του παρόντος να ανταγωνισθεί εναν full tube ενισχυτή (μια διπλα-διπλα δοκιμή θα πείσει και τον πιό δυσπιστο)

 

Υπάρχουν ευτυχώς πλέον εξαιρετικά φθηνοί full tube ενισχυτές (μη ξεχνάς ότι υπάρχουν & ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΙ) τους οποίους ο καθένας με λίγη υπομονη μπορεί να αποκτήσει.

ΜΕΤΑ αγοράζεις & την όντως εκπληκτική Tonelab (ή μερικά απλά & καλά πεταλάκια) & καθάρισες.

 

Πιστεψε με in the long run θα σου έρθει ΠΟΛΥ φθηνότερα... :wink:

 

 

(τωρα που τσεκάρω τιμές βλέπω ότι με 1000-1100 ευρω αγοράζεις χαλαρά & την tonelab & τον PEAVEY CLASSIC 30 οπότε για 150-200 ευρω διαφορά γιατι να τραβιέσαι με τον Tech 21.... :wink: )

 

αναφέρω αυτόν τον συνδιασμό γιατι έχω ΣΥΓΚΡΙΝΕΙ στην πραγματικότητα τον συνδιασμό TL/PV CL 30 & TL/TECH 21 ENGINE και η διαφορά ΥΠΕΡ του PV CL30 ήταν ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk θα μπορούσες να μου πείς με λίγα λόγια τους λόγους

για τους οποίους η tonelab υπερτερεί σε σχέση με

άλλες πεταλιέρες όπως π.χ. την gt6 (την οποία έχω

και μάλλον έκανα μαλ..κια που την πήρα..αφού έχουν

τα ίδια λεφτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, δηλαδή Superfunk, μάλλον προτιμάς τον classic 30 απ τον trademark;

Ή αυτά που έγραψες ισχύουν μόνο σε συνδιασμό με την tonelab; Αν μπορείς γράψε μας μια σύγκριση των 2 ενισχυτών χωρίς την πεταλιέρα, μιας που έχουν περάσει και οι 2 απ τα χέρια σου :)

btw έχεις της SE ή την προηγούμενη έκδοση;

 

πάντως με τιμές αμερικής ο ΤΜ60 κι ο classic 30 είναι περίπου στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx superfunk για την απάντηση.Μάλλον για τον peavey classic που τον έχω ακούσει κιόλας θα πάω σύν καμμιά 200¤ για wha,delay κλπ.

Η tonelab se είναι τεράστια ή μου φαίνεται;(δεν την έχω δεί από κοντά αλλά είδα ένα κουτί σε ένα μαγαζί τεράστιο!)

Να σε ρωτήσω,από φύσημα πώς πάει;εννοώ όταν βάζεις εφφέ και παίξεις πολύ απαλά τις χορδές ακούς κάποιο θόρυβο στο background;Αν έχει πάντως είμαι σίγουρα για πεταλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον έχουμε & λέμε :wink:

ο PV CLASSIC είναι σαφώς καλύτερος από τον Trademark 60 μια και είναι full tube έχει εξαιρετικά ζεστό ήχο & το ίδιο βάρος & διαστάσεις με τον Tech 21 (ο οποίος κατα τη γνώμη μου παραμένει ο καλύτερος τραντζιστοράτος ενισχυτής στην αγορά).

Eχει δε τις ίδιες "ευκολίες" (reverb,effect loop,2 κανάλια & boost).

O Tech 21 βέβαια έχει περισσότερα κανάλια & ήχους αλλα αν τους βάλεις δίπλα δίπλα ο PV έχει γενικά καλύτερη ποιότητα ήχου μια και ΕΙΝΑΙ λαμπάτος & δεν "προσπαθεί" να είναι λαμπάτος :lol:

Η Tonelab δεν είναι καθόλου τεράστια (περιπου 90 ποντους μηκος & 30 πόντους πλάτος) τουλάχιστον σε σχέση με ενα μεγάλο pedalboard.

Εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ εφε,(με καλύτερα απο ολα τα distortion/overdive που είναι & η αχίλειος πτέρνα όλων των άλλων "πεταλίερων" :lol: ) είναι δε ΑΠΟΛΥΤΩΣ αθόρυβη.

Το γεγονός οτι κάνει μονο 500 ευρω είναι απίστευτο για ολα αυτα που προσφέρει....

Βέβαια (& αυτό είναι ΠΟΛΥ σημαντικό) ο ήχος που τελικά θα βγάλει εξαρτάται απο την ικανότητα & το γούστο του ιδιοκτήτη της μια και αυτός θα είναι υπεύθυνος για τον προγραμματισμό (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ MANUAL ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φρέσκο πράμα!

http://www.tech21nyc.com/tm30.html

 

New for 2005!3οάρης tech21 με 10'' μεγάφωνο.Μάλλον βρήκα τον επόμενό μου ενισχυτή,αν η τιμή είναι λογική.¶ντε να δούμε πότε θα έρθει στου Θωμά! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου