Προς το περιεχόμενο

Περι κουρδίσματος κιθάρας πάλι....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια διαπίστωση αναφορικά με τις κιθάρες μου,και ερώτηση σε όσους γνωρίζουν.Παρατήρησα ότι σχεδόν όλες,ηλεκτρικές,ακουστική,κλασσική,στη διάρκεια του 24ώρου,με το ηλεκτρονικό κουρδιστήρι παρουσιάζουν μια ανοχή +/- 4εως6 % ανάλογα θερμοκρασία/υγρασία.Το "καλό" της υπόθεσης είναι ότι όλες ή ανεβαίνουν ή κατεβαίνουν σχεδόν το ίδιο σε όλες τις χορδές.Οπότε,απο τη μία επειδή γερνάω και τεμπελιάζω όλο και περισσότερο,απο την άλλη τις λυπάμαι να τις κουρδίζω όλες 3 εως 4 φορές τη μέρα,όταν παίζω μόνος (άρα δεν παίζει βασικός λόγος για το λα των 440 ΗΖ),τις αφήνω έτσι.Πείτε μου λοιπόν.Μόνο σ'εμένα συμβαίνει ? Ασχετα απο αύτο βρίσκετε λάθος το να μη τις διορθώνω εφόσον παίζω μόνος ? (Πάντα όταν η απόκλιση αφορά σταθερά όλες τις χορδές,έτσι ? ) Μόνος εννοώ τελείως.Ούτε back tracks.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα έγχορδα όργανα το παθαίνουν αυτό σε κάποιον βαθμό άρα μη σε ανησυχεί το ότι αλλάζει το κούρδισμα σε τόσο μικρό βαθμό και με άλλον να έπαιζες ή και με backing track πάλι δεν θα το καταλάβαινες ή θα το καταλάβαινες στο ελάχιστο μην ξεχνάμε ότι σε κάθε ανοιχτό live τα όργανα χάνουν αλλά δεν είδα κανέναν να το παρατηρεί ή να τον νοιάζει οπότε άραξε και παίζε βέβαια μπορείς να φτιάξεις ένα δωμάτιο που να έχει στάνταρ θερμοκρασία και υγρασία και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το κούρδισμα το παρατηρώ και εγώ τώρα το καλοκαίρι και στις κιθάρες και στο μπάσο. Το χειμώνα που λόγω καλοριφέρ η υγρασία και η θερμοκρασία στο σπίτι είναι πιο σταθερή δεν χάνουν το κούρδισμα.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμφισβήτητα οι μεταλικές ειδίκά χορδές αλλα και τα ξύλα λόγω υγρασίας υπακούουν στους φυσικούς νόμους.Το ερώτημα παραμένει.Να τις ξανακουρδίζουμε για τέτοιου είδους αποκλίσεις όταν παίζουμε μόνοι ??

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalimera kai kalos sas ksanabrika!

 

Efoson den exeis kapoio floating tremolo gia na se talaiporei sto kourdisma, den blepo ton logo gia na min tis kourdizeis, poso xrono pairnei stin teliki?

 

Sorry gia ta greeklish, alla molis perasa kainourgio leitourgiko kai den exo ellinika akoma..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τοσο μικρες διαφορες δε χρειαζεται, αν και εγω θα κουρδιζα αυτη που παιζω. μετα απο αλλαγη θερμοκασιας αρκετων βαθμων ομως (συχνο τωρα το καλοκαιρι), εχω δει και απολκλιση σχεδον ημιτονιου, οποτε τοτε ανοιγω θηκες και τις κουρδιζω ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά τις κουρδίζω πάντα σε φυσικό τόνο πριν ξεκινήσω....είναι λίγο ψυχαναγκαστικό, το ξέρω. Η δικαιολογία μου είναι ότι με αυτό τον τρόπο διασφαλίζω ότι (γενικώς) τα μανίκια βρίσκονται υπό σταθερό μηχανικό φορτίο. Βέβαια, εδώ στο νότο οι διαφορές της θερμοκρασίας είναι ακόμη πιο μεγάλες και η ξεκούρδα μπορεί να πλησιάσει και το ημιτόνιο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει εδώ και καιρό μια πολύ καλή μέθοδο που ακολουθεί ο τεχνικός του Eric Johnson για να κουρδίζει τις κιθάρες του (φανταστείτε τι θα πάθει αν ακούσει διαφορά 1/500 του ημιτονίου από το σωστό... κατευθείαν στο ψυχιατρείο...)

 

Από εδώ: http://www.guitarplayer.com/story.asp?storyCode=10270

μεταφέρω:

JohnsonΆs Special Tuning Method

 

“I tune EricΆs guitars from the outside strings in, similar to the way piano tuners operate,” says JohnsonΆs guitar tech, Jeff Van Zandt. “I start with both E strings, then I tune D, B, A, and G. I stretch the strings by picking them up at their midpoint—which is about the tenth fret—rather than pulling down by the third fret, or by the bridge. I never use the whammy bar to stretch the strings while tuning. Using an old Conn strobe tuner, I tune open, and then to a harmonic, to find a perfect medium between the two pitches. When you strike the string, the strobe should hit and freeze for about a half a second before it falls.”

 

Μεταφρασούλα αν θέλετε πείτε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......καλά μη τρελλαθούμε κιόλας ......να σου πώ κάτι χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω ? υποθέτω ότι απο τη στιγμή που τις κουρδίζουμε αρχίζει το ξεκούρδισμα.Αν μιλάμε και για τρελλές υποδιαιρέσεις,τότε όποιος θέλει να αποφύγει την τρέλλα ας το ρίξει στα synthies....

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου