Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας


mikevas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για έναν ενισχυτή κιθάρας και δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά. Παίζω συνήθως με μία Stratocaster HSS American Deluxe. Κυρίως lead σε blues, rock. Που και που βαράω και κανα metal rhythm, οπότε θέλω να έχω και αυτή τη δυνατότητα, έστω και με πετάλι.

 

Πρέπει να είναι full λαμπάτος, λίγα watt (15W θα ήταν το ιδανικό για τον χώρο) και να έχει send-return ή preamp out-power in). Είχα καταλήξει στον Fender Blues Junior, αλλά δεν έχει send-retun. Από λεφτά, αν υπάρχει κάτι που ταιριάζει σε αυτά που θέλω είμαι διατεθειμένος να τα σκάσω...

 

Ζητάω πολλά;;;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε να μας πείς το ποσό που διατίθεσαι να διαθέσεις για τον ενισχυτή (ώτε να πέσουν και οι σχετικές προτάσεις).

 

Χωρίς να ξέρω το ποσό που θα δώσεις, προσωπικά μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στον laney vc30 112 (http://www.dv247.com/guitars/laney-vc30-112-guitar-amp-combo--35597). Για αυτά που προσφέρει και σε αυτή τη τιμή δεν βρήκα κάτι καλύτερο (τον τσιμπάω επιτέλους από βδομάδα :D).

 

Είναι 30Watts full tube (μια χαρά και για πρόβες με drummer, τα 15W που λές ίσως να ναι λίγα γιατί αν ανεβάσεις πολύ την ένταση θα "αρπάξουν" οι τελικές και θα χάσεις τα καθαρά),

φορά 12αρι Celestion 70 Eighty ηχείο,

έχει FX loop,

έξοδο για καμπίνα/ες,

καλό καθαρό κανάλι για χρήση πεταλιών.

 

Ελπίζω να βοήθησα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες να τα σκασεις? ποσο δηλαδη πανω απο τον blues junior?

 

αν σε παιρνει για χιλιαρικο KOCH studiotone

 

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_combo.htm

 

Ιδια τιμη και στην Ελλαδα η και καλυτερη...

εχουν γραφτει παρα πολλα γι΄αυτον (και εδω μεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουμε περιπου με ιδιες κιθαρες, περιπου παρομοια πραγματα , οποτε 

 

διαλεγεις    ;D

 

 

- http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047

 

- http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-guitar-amp-combo--50057

 

- http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-hd-guitar-amp-head--50058

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eξαρτάται από το πόσα χρήματα διαθέτεις, θα έλεγα έναν Mesa Express 5:25 combo 1X12. Έχει όμορφα καθαρά, καλό reverb και έχει rectifier χαρακτήρα στο gain. Είναι πολύ ευέλικτος αν σου αρέσει βέβαια η χροιά των Boogie.

 

Είχα κάποτε την κεφαλή και ήταν πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω τον Mesa express αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τα λεφτά του.

 

Μια ελαφρώς τεχνική ερώτηση. Το preamp-out που έχουν κάποιοι ενισχυτές είναι το ίδιο πράγμα με το send που έχουν κάποιοι άλλοι; Ή το send είναι low voltage για χρήση αποκλειστικά από input από πετάλια/πεταλιέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω τον Mesa express αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τα λεφτά του.

 

Μια ελαφρώς τεχνική ερώτηση. Το preamp-out που έχουν κάποιοι ενισχυτές είναι το ίδιο πράγμα με το send που έχουν κάποιοι άλλοι; Ή το send είναι low voltage για χρήση αποκλειστικά από input από πετάλια/πεταλιέρες;

 

 

Ναι ειναι ακριβως το ιδιο εχω εναν hot rod deluxe που το αναφερει ακριβως ετσι............

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω τον Mesa express αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τα λεφτά του.

 

Μια ελαφρώς τεχνική ερώτηση. Το preamp-out που έχουν κάποιοι ενισχυτές είναι το ίδιο πράγμα με το send που έχουν κάποιοι άλλοι; Ή το send είναι low voltage για χρήση αποκλειστικά από input από πετάλια/πεταλιέρες;

 

Tυχαινει να εχω αυτον τον ενισχυτη, τον 5 25 με το 10αρι το ηχειο. Ειναι all around  ενισχυτης με ωραιο ηχοχρωμα (παντα για τα δικα μου αυτια). 

Σε μερικους δεν αρεσει και λενε οτι ειναι υπερεκτιμημενος. Αλλα βρες μου εναν αλλο ενισχυτη σε αυτο το μεγεθος με τις δυνατοτητες που δινει σε αυτα τα λεφτα.

 

Σιγουρα πρεπει να τον δοκιμασεις και να δεις και πως αλλαζουν δραματικα το υφος και τον ηχο ολα τα κουμπια του!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τείνω προς τον Laney VC30-112. Διαβάζω τα καλύτερα και με όσα κλιπάκια έχω βρεί και έχω ακούσει νομίζω μου ταιριάζει γάντι. Μου αρέσει πολύ και εμφανισιακώς (AC30 style). Είδα και τον Laney Lionheart L5T (5w). Τον ξέρει κανείς να μου πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου