Προς το περιεχόμενο

Πως γινόμαστε καλύτεροι μουσικοί;;;


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελει και το μυαλο τροφη ομως.

 

+ 95.9  ;)

Παρόλα αυτά σέβομαι απεριόριστα τους μουσικούς που αφιερώνονται στη μελέτη,κι ας κλείνονται μέσα σε 4 τοίχους.. (Parker ,ας πούμε).

Σωστός.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό δεν είναι αλληλένδετο με το είδος μουσικής και το όργανο που μαθαίνεις?Το κάθε είδος έχει βέβαια την πολυπλοκότητα του αλλά εγώ προσωπικά θα διαχώριζα τα είδη και τα όργανα.Δεν ξέρω πόσο σωστό είναι αυτό.

 

Για παράδειγμα ένας πνευστός είναι οργανίστας που θέλει πιο πολύ πράκτις για να φτάσει κάπου.Ειδικότερα ο τζάζ πνευστός χρειάζεται αρκετά εφόδια παραπάνω απο έναν καθαρό ρέγγε πνευστό.Αντίστοιχα και σε άλλα όργανα.

 

Αυτό το ζώ με έναν "ντράμερ" που παίζει dub-reggae και δεν ξέρει την τύφλα του κι όμως σ'αυτό το είδος κάτι κάνει.Αν το πείς για κάτι άλλο μάλλον δεν θα έκανε τπτ.

 

Θέλω να καταλήξω ότι το practice που θα κάνει κάποιος σχετίζεται άμεσα με το που θέλει να φτάσει.Απο κεί και πέρα ίσως καταλάβει μόνος του ότι αυτοπεριορίζεται με το είδος και θα θέλει κάτι άλλο.Εκεί έρχεται και περισσότερη προπόνηση και περισσότερη τεχνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι αλληλένδετο με το είδος μουσικής και το όργανο που μαθαίνεις?Το κάθε είδος έχει βέβαια την πολυπλοκότητα του αλλά εγώ προσωπικά θα διαχώριζα τα είδη και τα όργανα.Δεν ξέρω πόσο σωστό είναι αυτό.

 

Για παράδειγμα ένας πνευστός είναι οργανίστας που θέλει πιο πολύ πράκτις για να φτάσει κάπου.Ειδικότερα ο τζάζ πνευστός χρειάζεται αρκετά εφόδια παραπάνω απο έναν καθαρό ρέγγε πνευστό.Αντίστοιχα και σε άλλα όργανα.

 

Αυτό το ζώ με έναν "ντράμερ" που παίζει dub-reggae και δεν ξέρει την τύφλα του κι όμως σ'αυτό το είδος κάτι κάνει.Αν το πείς για κάτι άλλο μάλλον δεν θα έκανε τπτ.

 

Θέλω να καταλήξω ότι το practice που θα κάνει κάποιος σχετίζεται άμεσα με το που θέλει να φτάσει.Απο κεί και πέρα ίσως καταλάβει μόνος του ότι αυτοπεριορίζεται με το είδος και θα θέλει κάτι άλλο.Εκεί έρχεται και περισσότερη προπόνηση και περισσότερη τεχνικη.

 

Δεν είναι μόνο το στύλ που θες να παίξεις, αλλα και το πού θέλει ο καθένας να φτάσει το όργανο που παίζει. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις απο τον εαυτό τους.

 

Το πιο σωστό για μένα είναι να μπορείς παίξεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός. Και επειδή αυτό είναι πρακτικά αδύνατον, να μπορείς να παίξεις όσο δυνατόν περισσότερα και διαφορετικά πράγματα καλύτερα απο άλλους. Είτε παίζεις βιολί, είτε ντέφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό για μένα είναι να μπορείς παίξεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός. Και επειδή αυτό είναι πρακτικά αδύνατον, να μπορείς να παίξεις όσο δυνατόν περισσότερα και διαφορετικά πράγματα καλύτερα απο άλλους. Είτε παίζεις βιολί, είτε ντέφι.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να συμφωνώ με το πρέπει να τα παίζουμε όλα γιατί εκεί χάνουμε την μπάλα.Σκοπός είναι να βρείς αυτό με το οποίο ευχαριστέσαι να παίζεις μουσική και να ακούς.Εκεί πρέπει να τα δώσεις όλα.Το λίγο απ' ολα με διπλή και τζατζίκι δεν πάει.

 

Άλλο ότι θα ήταν καλύτερο να τα παίζουμε όλα τα είδη και όλα τα όργανα μαζί σαν εξωγήινοι.

 

Αφιερώνεσαι κάπου στο οποίο πλέον έχεις κατασταλάξει σαν ήχος και όχι όπου πάει ο άνεμος.Το να εμπλουτίζεις το είδος αυτό με άλλα στοιχεία απο άλλα είδη είναι ακόμα καλύτερο.

 

Δεν ξέρω πείτε μου κάποιον που παίζει πολλά είδη και στο κάθε ειδος να προσαρμόζεται σαν ερπετό σε όλη τη νοοτροπία-τεχνική του είδους.Δεν θέλω κάποιον που απλά εμπλουτίζει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βουτάς το όργανο και παίζεις ότι σου αρέσει. Έτσι γίνεσαι καλύτερος μουσικός. Αν θες απλά να κατέβεις σε διαγωνισμούς και να λένε όλοι πωωωωω τι έκανε το παλικάρι, τότε το συζητάμε.

 

Με το πολύ ψάξιμο, στο τέλος χάνεται η μπάλα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πιο σωστό για μένα είναι να μπορείς παίξεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός. Και επειδή αυτό είναι πρακτικά αδύνατον, να μπορείς να παίξεις όσο δυνατόν περισσότερα και διαφορετικά πράγματα καλύτερα απο άλλους. Είτε παίζεις βιολί, είτε ντέφι.

 

Οχι.

Το πιο σωστο ειναι να παιξεις τα δικα σου.

Αυτο που γραφεις ειναι το λαθος που κανουν ολοι (και γι'αυτο αποτυγχανουν)

Η μουσικη δεν ειναι RALLY, ουτε συναγωνισμος.

:) :) :)

 

τροποποιηση:

Φυσικα αυτο που λες εχει μια βαση και ειναι σωστο, οταν ο μουσικος ειναι ακομα στο σταδιο της εκμαθησης και εξασκησης, για να μπορει να παιρνει πολλους επιρρεασμους κλπ.

Αλλα sos να μην μεινει για παντα σ'αυτο το σταδιο  :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.

Το πιο σωστο ειναι να παιξεις τα δικα σου.

Αυτο που γραφεις ειναι το λαθος που κανουν ολοι (και γι'αυτο αποτυγχανουν)

Η μουσικη δεν ειναι RALLY, ουτε συναγωνισμος.

:) :) :)

 

τροποποιηση:

Φυσικα αυτο που λες εχει μια βαση και ειναι σωστο, οταν ο μουσικος ειναι ακομα στο σταδιο της εκμαθησης και εξασκησης, για να μπορει να παιρνει πολλους επιρρεασμους κλπ.

Αλλα sos να μην μεινει για παντα σ'αυτο το σταδιο  :D :D :D

 

Ωπα! :) Δε λέει κανείς για συναγωνισμό. Απλά λέμε (εγώ τουλάχιστον) ότι καλό είναι να μπορείς να παίξεις όσα περισσότερα μπορείς ώστε τελικά να παίζεις από επιλογή και όχι από ανάγκη/συνήθεια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωπα! :) Δε λέει κανείς για συναγωνισμό. Απλά λέμε (εγώ τουλάχιστον) ότι καλό είναι να μπορείς να παίξεις όσα περισσότερα μπορείς ώστε τελικά να παίζεις από επιλογή και όχι από ανάγκη/συνήθεια. ;)

 

Το θεμα του συναγωνισμου το σχολιασα για την φραση σου:

να μπορείς να παίξεις όσο δυνατόν περισσότερα και διαφορετικά πράγματα καλύτερα απο άλλους. Είτε παίζεις βιολί, είτε ντέφι.

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου