Προς το περιεχόμενο

βοηθεια σχετικα με super reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε μπορει να ειναι απο την "καινουργια" σειρα της (απο το 2001 & μετα εβγαινε αλλα δεν βγαινει πια διολου απιθανο βεβαια να ειχε στοκ ο Στολλας) τους Pro tube

 

http://namm.harmony-central.com/SNAMM01/Content/Fender/PR/Pro-Tube-Series.html

 

δεν ειναι ασχημος ενισχυτης αλλα βεβαια το ΠΟΛΥ 500-700 ευρω να δωσεις ουτε δεκαρα παραπανω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αν ειναι silverface Pro Reverb (reverb pro ΔΕΝ υπαρχει) παρτον ΑΜΕΣΩΣ (αν ειναι blackface παρε με ΑΜΕΣΩΣ για να τον παρω εγω ειναι μαπα δεν σου κανει :) ).

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Αν ειναι silverface Pro Reverb (reverb pro ΔΕΝ υπαρχει) παρτον ΑΜΕΣΩΣ (αν ειναι blackface παρε με ΑΜΕΣΩΣ για να τον παρω εγω ειναι μαπα δεν σου κανει )

 

κι αμα δε τον θελει ο SF τον χτυπαω εγω.... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,λοιπον τον ειδα κ ειναι ο pro reverb 50w και ειχε βγει για μια χρονια και καταργηθηκε απο οτι εμαθα, ειναι αυτος που μου παρεθεσε ο SF παραπανω απο το harmony central,τι λετε να κανω;ένας twin rev θα ηταν καλυτερος;να περιμενω λιγο;παντως μονο ο super rev δεν ηταν.για να βρω μεταχειρησμενο twin ή super σε καλη κατασταση θα ήταν λυση η χρυση ευκαιρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ενας sf ή bf twin ή super θα ειναι "καλυτερος" (αν θες κλασσικο ηχο Fender) ειδικα αν στον "σερβιρει" καποιος που ξερει (μη φοβασαι εχουμε τετοιους στο φορουμ....)

 

Στη ΧΕ βρισκεις συνηθως πολλους,κατσε να επιστρεψει ο κοσμος στην Αθηνα και θα βρεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κοιταξω στις αγγελιες του φορουμ τωρα μπας κ ερθω στα ισα μου.δεν ηταν ασχημος παντως αν και θα ηθελα κατι παραπανω.Οι twin kai super θα μου δωσουν αυτα τα κρυσταλλινα και δαγκωτα καθαρα που θέλω;ρωταω γιατι δεν εχω και εμπειρια απο λαμπα :( παιζει ρολο αν ειναι πολυ παλιος;αν ειναι ξεσκισμενος στη χρήση θα φανει στην αποδοση του;ασε ξενερωσα κανονικα ομως αλλα περιμενα και αλλα ειδα(λεω και γω super 1 εξαμηνου ενα χιλιαρικο)παντως στην τιμη που εμαθα ο στολλας τον ειχε πιο ακριβο απο τον twin γιατι αραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι οι ενισχυτες δεν παθαινουν τιποτα,αν ειναι "ξεσκισμενος" θα χρειαστεις οπωσδηποτε τελικες λυχνιες (κανα 60αρι με 80αρι) και ενα καλο σερβις δηλ.καθαρισμα, Biasing & αλλαγη πυκνωτων (κανα 60αρι)...μετα θα εχεις εναν ενισχυτη για ολοκληρη την υπολοιπη ζωη σου :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και γω ηθελα να το ρωτησω αυτο. επειδη βρισκεις συχνα twin & super reverb μεταχειρισμενους σε καλες τιμες, ειναι συνηθως αναστρεψιμα τα προβληματα? πετυχα κανα δυο μηχανηματα χωρις headroom, που "σπαγανε" τα καθαρα τους σε εντασεις live (τελικες λαμπες?). επισης, υπαρχει καποιος τεχνικος στην αθηνα για μετατροπη ενισχυτη σε pre-cbs specs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και υπαρχουν εξαιρετικοι τεχνικοι στην Αθηνα (στο φορουμ μας εχουμε τον electrictabs & τον toneless)

 

τα "προβληματα" αυτα φυσικα και φτιαχνονται οι ενισχυτες θελουν απλα biasing,νεες λυχνιες & πυκνωτες (μερικες φορες και νεα μεγαφωνα) δηλ. αστειο κοστος "επισκευης" σε σχεση με αυτο που παιρνεις (εναν point to point κλασσικο ενισχυτη με απιστευτο ηχο)

 

Απολυτη μετατροπη σε Pre cbs δεν γινεται (δεν χρειαζεται αλλωστε μια και σε πολλους αρεσει περισσοτερο ο sf ηχος :wink: μια και εχει υψηλοτερο headroom) λογω διαφορετικων rectifier στα μοντελλα με λαμπατο rectifier επισης πολυ δυσκολη ειναι και η μετατροπη των Master volume models με τα linear transformers οποτε προτιμαμε τους non master μεχρι και το 72 (για να τσιμπισουμε και μια solid pine καμπινα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε και δοκίμασα τον ενισχυτή που αναφέρει ο roxerose χτες το απόγευμα.

 

Ούτε κακός, ούτε κάτι φοβερό νομίζω. Ο καθαρός ήχος ήταν ωραίος (μάλιστα στα γρήγορα περάσματα είχε φοβερό χαρακτήρα) αλλά στο γκάζι (δηλαδή το δεύτερο κανάλι) δεν κατάφερα να βγάλω κάτι καλό (βέβαια εκεί περισσότερο θα φταίει το ότι δεν ήξερα να σετάρω τον ενισχυτή σωστά). Ωραίο και βαθύ το reverb ενώ για γκάζι περισσότερο μου άρεσε το switch που κατέβαζε την ισχύ στο 1/4 οπότε και απλά έχωσα το καθαρό κανάλι στο τέρμα να βρωμίσει :P

 

Στο καθαρό μου έφερνε για jazz-blues καταστάσεις ενώ το γκάζι δεν κατάφερα να βγάλω μεγάλη άκρη. Δεν καταλαβαίνω τον προσανατολισμό του συγκεκριμένου ενισχυτή.

 

Από ποιότητα κατασκευής πάντως μια χαρά φαινόταν.

 

Πάντως στα ίδια και λιγότερα λεφτά μάλλον βρίσκει κανείς καλύτερες προτάσεις πλέον στην αγορά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου