Προς το περιεχόμενο

Ποιό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος στα 500¤?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου προτείνω το 3300a της SEelectronics. Αρκετά αξιόπιστο μικρόφωνο. Μ' έχει βγάλει πολλές φορές ασπροπρόσωπο. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να μπορέσεις να το ακούσεις. Στείλε pm και αν μένεις κάπου κοντά ευχαρίστως να σε εξυπηρετήσω και να έρθεις από το σπίτι να το ακούσεις.

 

Φιλικά.

Παναγιώτης.

 

Σε ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Να σε ρωτήσω όμως πρώτα: τι ηχογραφείς γενικά και με τι προενισχυτή μικροφώνου...?

Επίσης θα με βοήθαγε να μου πεις και ποιά κάρτα χρησιμοποιείς για να δώ τι AD corverters παίζουν στην όλη αλυσίδα..!

 

Επίσης πες μου αν έχεις την δυνατότητα να μου στείλεις έστω και 30'' κάποιο ντέμο :!:

 

Ηχογραφώ κυρίως μπουζούκια, κιθάρες, μπαγλαμάδες, φωνές.

Ο προενισχυτής μου είναι ο DTC της Mindprint και η κάρτα ήχου μου είναι η scope project της SonicCore (πρώην Creamware).

 

Όσο για το demo θα κοιτάξω να σου γράψω ένα refrain με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων για να έχεις μια γενική ιδέα. Μόλις το ετοιμάσω θα σου στείλω pm.

 

Αυτό βέβαια που θα ήθελα να σου πω είναι ότι για να πάρεις τον ήχο που θέλεις πρέπει να είναι και ο χώρος και ο converter σου ανάλογων προθέσεων :wink:

Πάντως όλες οι προτάσεις που γίναν είναι αξιόλογες. ¶κου όσα περισσότερα μικρόφωνα μπορείς για να έχεις μια σφαιρική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

haryy & npap σας ευχαριστώ αμφότερους!

 

Όσο για το σχόλιο σου npap:

 

υπόψη ότι αν δεν "ακούς" ψηλές και εντυπωσιάζεσαι από τις "δοσμένες" πέρα της φύσης της πηγής' date=' ίσως σου φανεί λίγο "μουντό"...

(θυμήσου μια άλλη μας συνομιλία περί tascam vs yamaha σε αναγωγή... :) )[/quote']

 

είμαι σίγουρος ότι σιγά σιγά με τα Tascam VL-X5 έχω αρχίσει και ακούω πιο σωστά... :D . Η πρώτη μίξη που έκανα με αυτά δεν έχει σχέση με τις προηγούμενές μου..! Οπότε μάλλον δε θα μου φανεί το συγκεκριμένο mic της Rode τόσο μουντό όσο θα μου ακουγόταν 2 μήνες πριν που τα αυτί μου δεν είχε "δασκαλευτεί από τα tascam" :D

 

Σας ευχαριστώ πάντως πολύ για τις προτάσεις σας οι οποίες φυσικά μπαίνουν σε πρώτη προτεραιότητα!

 

edit: @pkole: Τώρα είδα το post σου. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εγώ για κονβέρτορες πλέον έχω αποκλειστικά του focusrite ο οποίος από την μία δέχεται την ψηφιακή έξοδο της κάρτας ήχου και την μετετρέπει σε αναλογική για τα ηχεία, και από την άλλη, έχοντας τοποθετήσει μια προαιρετική κάρτα AtoD πάνω του δίνει έτοιμο ψηφιακό στην κάρτα.:wink:

 

Όσο για τον χώρο που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Τουλάχιστον η φωνή που ηχογραφώ συνήθως είναι σχετικά κοντά στο mic (αντιθέτως μια κλασσική κιθάρα θέλει τον χώρο της) οπότε οι όποιες ατέλειες κάπως παραμερίζονται.

Ο χώρος είναι και ένας ακόμη λόγος που και χρήματα να είχα δεν θα αγόραζα ποτέ mic των 1000 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ότι κάνεις close miking είναι εν μέρει σωστό. Όταν θα χρειαστεί να δώσεις πολύ γκάζι για να γράψεις φωνή τότε το close miking πάει περίπατο. Θα ακούγονται και οι ανεμιστήρες του υπολογιστή και τα μηχανάκια και οι όποιες ατέλεις του χώρου (στάσιμα, τονισμένες συχνότητες κλπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βασικα αν ειναι η ποιοτητα αυτο που ζητας θα πουλουσα κατευθειαν το focusrite και το μικροφωνο και κοιταζα για ενα high end preamp και ενα κλασικο μικροφωνο οπως το 414...ισως σου ερθει πιο ακριβα ανα καναλι αλλα με το twin trak λιγο δυσκολο....τουλαχιστον ομως θα εχει μεταπωλητικη αξια..

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βασικα αν ειναι η ποιοτητα αυτο που ζητας θα πουλουσα κατευθειαν το focusrite και το μικροφωνο και κοιταζα για ενα high end preamp και ενα κλασικο μικροφωνο οπως το 414...ισως σου ερθει πιο ακριβα ανα καναλι αλλα με το twin trak λιγο δυσκολο....τουλαχιστον ομως θα εχει μεταπωλητικη αξια..

 

Έστω ότι πούλαγα τον focusrite 550 ευρώ (αφού έχει και την ψηφιακή κάρτα πάνω του και είναι και εντός εγγύησης) και το AKG 535 με το ζόρι 200 ευρώ άρα σούμα 750 ευρώ...Με αυτά δεν θα έπαιρνα ούτε το 414 χώρια έναν καλύτερο προενισχυτή που θα έπρεπε να σκάσω καμιά 1000άρα επιπλέον για αξίζει η όλη διαδικασία....Ενώ εδώ με 500 ζητώ ένα και μόνο μικρόφωνο...Αν είχα και άλλα 500+ τότε το συζητάγαμε, αλλά προσπαθώ πάντα να "ξεζουμίζω" την δεδομένη ποιότητα που κάθε μηχάνημα παρέχει.

 

Όσο για τον focusrite θα συμφωνήσω ότι δεν πρόκειται για ένα καθαρόαιμο στουντιακό εργαλείο (είναι και σε (μικρο)μεσαία κατηγορία τιμής μην ξεχνάμε και άρα πιο προσιτό στους κοινούς θνητούς...) αλλά από τότε που:

 

1. Χρησιμοποιώ τους προενισχυτές του και όχι αυτούς της κάρτας ήχου μου (m-audio 410)

2. Χρησιμοποιώ τον AD κονβέρτορα που έχει και όχι πάλι αυτόν της m-audio...

 

...ο ήχος των ηχογραφήσεων μου ανέβηκε όχι ένα αλλά πολλά σκαλιά, σε σημείο πλέον που αυτό που παράγω να με ικανοποιεί (δεδομένου του κόστους) αλλά και να με ευχαριστεί (που είναι και ζητούμενο στην τελική).

 

Οπότε φιλαράκι άσε με στην ησυχία μου και μην σπέρνεις δαιμόνια για κάτι ποιοτικότερο γιατί μερικές φορές μας αρέσει να νομίζουμε ότι είμαστε ευτυχείς μέχρι να δούμε το καλύτερο φυσικά :lol: :lol: :lol:

 

Ευχαριστώ πάντως πολύ για την εναλλακτική σου πρόταση :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι του noiz μπαίνω στην τελική ευθεία...:!:

 

Είμαι μεταξύ δύο επιλογών τελικά:

 

Rode NTK

και

Audio Technica AT4047

 

Οι τιμές τους ναι μεν απέχουν περί τα 100 ευρώ (διόλου ασήμαντο ποσό) αλλά ουσιαστικά ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

 

Ποιά η άποψή σας λοιπόν για το ποιό μικρόφωνο να πάρω :?:

 

Θυμίζω ότι το θέλω κυρίως για ηχογράφηση φωνής (το οποίο και θεωρώ ένα από τα πλέον απαιτητητικά όργανα...) και κάποιων ακουστικών οργάνων (κιθάρα κλασσική και ακουστική, μπουζούκι, τζουρά και άλλα συναφή).

 

Θα επιδιώξω βέβαια να τα ακούσω προσωπικώς και τα δύο αλλά πριν από αυτό είμαι ανοικτός στις όποιες απόψεις-γνώμες σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Αν και κατά την γνώμη μου το ΑΤ4040 είναι αξεπέραστο στην μεσαία και ψιλομεσαία περιοχή (ακουστικά όργανα γαρ) θα σου πρότεινα το ΑΤ4047 που έχει περισσότερο "μπασάκι".(όχι όμως καλύτερο μεσαίο απο το 4040.

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/3100 266¤

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/19946 521¤

 

Α' date='σύγκρινε και τις τιμούλες με Thomann. :wink:[/quote']

 

Φίλε haryy θέλω να σε ρωτήσω αν ποτέ έχεις παραγγείλει (και φυσικά οποιοσδήποτε άλλος) από αυτό το κατάστημα. Είναι το dolphinmusic αξιόπιστο όσο και ο thomann γιατί οι τιμές του είναι εξαιρετικές ειδικά σε πολλά μικρόφωνα. Πχ το το 4047 το έχει πάνω από 100 ευρώ πιο χαμηλά από thomann και ακόμα πιο φθηνά και από χονδρική Ελλάδας...!

 

Αν βέβαια και κανείς άλλος έχει αγοράσει από το dolphinmusic ας καταθέσει την άποψή του!

 

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εξυπηρέτηση έχουν.Έχω ψωνίσει από εκεί το ΑΤ4040 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Στέλνουν με ups και έχεις tracking της παραγγελίας κανονικά όπως επίσης και άμεση απάντηση στις τυχόν απορίες μέσω e-mail.Τα ταχυδρομικά τους είναι +15 λίρες (21¤) από ότι τιμή βλέπεις.Τώρα για ποιότητα service ευτηχώς :) δεν ξέρω να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εξυπηρέτηση έχουν.Έχω ψωνίσει από εκεί το ΑΤ4040 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Στέλνουν με ups και έχεις tracking της παραγγελίας κανονικά όπως επίσης και άμεση απάντηση στις τυχόν απορίες μέσω e-mail.Τα ταχυδρομικά τους είναι +15 λίρες (21¤) από ότι τιμή βλέπεις.Τώρα για ποιότητα service ευτηχώς :) δεν ξέρω να σου πω.

 

Το 4047 σε τι ακριβώς εφαρμογές το χρησιμοποιείς? Και με τι προενίσχυση-κάρτα ήχου? Το 4047 το έχεις ακούσει εσύ ο ίδιος και μου το προτείνεις...?

 

Σε ρωτάω όλα αυτά γιατί ενώ θα ήθελα πολύ να το ακούσω κάπου (το 4047) στην omicroncontrol θα το φέρουν λέει σε πάνω από ένα μήνα λόγω μετακόμισης....

 

edit:Το 4040 εννοώ στην αρχή της πρότασής μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοίτα και αυτό (http://www.dolphinmusic.co.uk/?keyword=solidtube&Search=Go&page=shop%2Fsearch_results&manufacturer_id=0).

Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ για να σου πώ με βεβαιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου