Προς το περιεχόμενο

Ποιό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος στα 500¤?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά εξυπηρέτηση έχουν.Έχω ψωνίσει από εκεί το ΑΤ4040 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.Στέλνουν με ups και έχεις tracking της παραγγελίας κανονικά όπως επίσης και άμεση απάντηση στις τυχόν απορίες μέσω e-mail.Τα ταχυδρομικά τους είναι +15 λίρες (21¤) από ότι τιμή βλέπεις.Τώρα για ποιότητα service ευτηχώς :) δεν ξέρω να σου πω.

 

Το 4047 σε τι ακριβώς εφαρμογές το χρησιμοποιείς? Και με τι προενίσχυση-κάρτα ήχου? Το 4047 το έχεις ακούσει εσύ ο ίδιος και μου το προτείνεις...?

 

Σε ρωτάω όλα αυτά γιατί ενώ θα ήθελα πολύ να το ακούσω κάπου (το 4047) στην omicroncontrol θα το φέρουν λέει σε πάνω από ένα μήνα λόγω μετακόμισης....

 

edit:Το 4040 εννοώ στην αρχή της πρότασής μου...

 

H αλυσίδα μου είναι :AT4040->Universal Audio Solo-610->Rme Adi-2->Emu 1212m.

Στο στούντιο,το χρησιμοποιούμε με διάφορες προενισχύσεις.Το κύριο προσόν του μικροφώνου είναι στις καθαρές και διαυγείς μεσαιο-υψηλές,εκεί δηλαδή που πρέπει ένα μικρόφωνο να ξεχωρίζει,ειδικότερα αν ηχογραφείς φωνές και ακουστικά όργανα,πράγμα και το οποίο κάνεις από ότι έχεις πει.

Η "έλλειψη" μπάσσου σε σχέση με το AT4047,μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν πλεονέκτημα γιατί μπορείς να ηχογραφήσεις από πολύ κοντά αν θέλεις ένα "in your face" ήχο χωρίς να "μπουμάρει" εύκολα το μικρόφωνο.Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το AT4047 θα σου αρέσει περισσότερο

Επειδή βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις, πάρε λίγη "τροφή για σκέψη" από εδώ : http://www.thelisteningsessions.com/session5.htm

για να αποκτήσεις μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πήγα λοιπόν και άκουσα δύο μικρόφωνα σήμερα στο Νάκα (επισημαίνω ότι είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικά όσα παιδιά δουλεύουν εκεί...για να λέμε και τα καλά στοιχεία).

 

Rode NTK και Rode K-2 λοιπόν. Και τα δύο λοιπόν ήταν υπέροχα... 8). Όγκος, ανάλυση, μεστός, ωραίος ήχος βρε παιδί μου πως το λένε :!:

 

Αν κάτι βέβαια πρέπει να πω και για τα δύο είναι ότι το NTK μου φάνηκε να έχει "ίσως" λίγο περισσότερο σώμα ενώ το K-2 μεγαλύτερη ανάλυση. Αυτά τα συμπεράσματα βέβαια σας τα λέω με κάθε επιφύλαξει καθώς τα άκουσα κάτω από αντίξοες συνθήκες (μαγαζί γαρ και όχι στούντιο...!).

 

Αν λοιπόν κάποιος έχει κάποια γνώμη και ειδικά για το K-2 το οποίο δεν έχει σχολιαστεί σχεδόν καθόλου (από όσο τουλάχιστον έψαξα στο noiz) θα είναι καλοδεχούμενη:D

 

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου