Προς το περιεχόμενο

Έτοιμο "πατρόν" ταστιέρας για 24" κλίμακα .


block

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανένας πού μπορώ να βρώ έτοιμα "πατρόν" για 24" (fender Mustang , Jaguar) να αναπαράγω τάστα απο την αρχή σε μία κενή ταστιέρα ? Έχω βρεί "μηχανή" που βάζεις των αριθμό των τάστων και την κλίμακα και σου βγάζει πού πρέπει να "πέσει" η κάθε "κοψιά" , αλλά πώς θα κόψω το μήκος πχ 3,481 ίντσες ? Με τί χάρακά ? υπάρχει με τέτοια λεπτομέρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παραγγέλνεις ένα έτοιμο μπράτσο από Warmoth στις προδιαγραφές που το θέλεις?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παραγγέλνεις ένα έτοιμο μπράτσο από Warmoth στις προδιαγραφές που το θέλεις?

 

 

Γιατί θέλω πρώτα να προσπαθήσω μόνος μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Γιατί δεν παραγγέλνεις ένα έτοιμο μπράτσο από Warmoth στις προδιαγραφές που το θέλεις?

 

 

Γιατί θέλω πρώτα να προσπαθήσω μόνος μου :D

 

Έεεεετσι ... η χαρά της δημιουργίας :wink:

 

Block αυτό που θέλεις να κάνεις είναι Μαγκαιβερ-ιά. Δεν ξέρω τι εξοπλισμό έχεις διαθέσιμο....Το καλύτερο π.χ. αν είχες ένα φρεζοδράπανο με ψηφιακές εδείξεις να πας με αυτό και να χαράξεις το blank που θέλεις να χρησιμοποιήσεις για ταστιέρα.

Κι επειδή μάλλον δεν έχεις κάτι τέτοιο, μία άλλη λύση θα ήταν να πάρεις μία υπάρχουσα ταστιέρα (π.χ. μια άλλη κιθάρα σου) και να πρεσσάρεις με κάμποσα clamps πάνω το blank. Κατά πάσα πιθανότητα...αν είναι rosewood το blank σου θα σημαδευτεί αρκετά από τα υπάρχοντα τάστα της παλιάς ταστιέρας. (Στο κέντρο μόνο αλλά ίσως αυτό θα είναι αρκετό για να κεντράρει το πριονάκι σου).

Μπορείς επίσης να πάρεις γύψο (από αυτόν που βάζουν αν σπάσεις πόδι :lol:) και να πάρεις ένα εκμαγείο της ταστιέρας, και να χρησιμοποιήσεις το εκμαγείο σαν οδηγό για να πριονίσεις την καινούρια ταστιέρα.

 

Η κλίμακά που θέλεις να πετύχεις είναι περίεργη αλλά αν πάρεις μία κλίμακα fender (25.5) και "πετάξεις" το πρώτο διάστημα και βάλεις το nut εκεί που είναι το πρώτο τάστο τηε fender θα έχεις μία κλίμακα 24.069 ίντσες.

 

Και πάλι....το είδος της ενδεικνυόμενης "πατέντας" εξαρτάται από τα διαθέσιμα εργαλεία. :wink:

 

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι....μπορείς να πάρεις ένα από τα υπάρχοντα templates για 25.5 και να "πετάξεις" το πρώτο τάστο. Τα τελευταία 2-3 τάστα.... μέτρα όσο πιο προσεκτικά γίνεται και....κόφτα με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τέτοιας λεπτομέρειας χάρακας ? Πώς μπορώ να κόψω το 1 τάστο σε απόσταση 1.347 ίντσες από το nut . Μήπως τα κάνουν χοντρικά , δηλαδή 1.3 ίντσες από το nut ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μετρήσεις τόσο υψηλής ακρίβειας χρειάζεται ένα παχύμετρο. Δε νομίζω να το κάνουν χοντρικά ή με κάποιον χάρακα. Στα εργοστάσια και στα custom shops σίγουρα υπάρχει κάποιο μηχάνημα ή εργαλείο που είναι ρυθμισμένο και χαράσσει τα αυλάκια στα σωστά μήκη.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου